News » Oddział Jelenia Góra
Aktualności, Konkursy, Konferencje, Artykuły, Zarząd, Komisja Rewizyjna, 90-tka, Członkowie
RSS FeedResults 1 - 10 of 17
1. Odznaczenia TUP Oddziału w Jeleniej Górze
Oddział Jelenia Góra/Aktualności
Zarząd Oddziału w Jeleniej Górze, na posiedzeniu w dniu 2 grudnia 2021 r, postanowił wystąpić do Zarządu Głównego TUP o nadanie Odznaczeń Towarzystwa Urbanistów Polskich następującym Kolegom: - dr inż. arch. Jacek Godlewski- Srebrna Odznaka Honorowa TUP, - dr inż. Jerzy Ładysz- Srebrna Odznaka Honorowa TUP. Zgodnie z § 5 ust.1, § 12 ust.1 i § 20 ust.1 Regulaminu odznaczeń Towarzystwa Urbanistów Polskich, ewentualne sprzeciwy należy kierować do Oddziału TUP w Jeleniej Górze.
Tuesday, 14 December 2021 | 178 hits
|
2. Wybory Prezesa, Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej i Delegatów na WZD TUP na kadencję 2021-2024
Oddział Jelenia Góra/Aktualności
Dnia 2 grudnia 2021 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału TUP w Jeleniej Górze, podczas którego wybrano Prezesa, Zarząd Oddziału, Komisję Rewizyjną oraz Delegatów na WZD TUP na kadencję 2021-2024 w składzie:
Prezes: dr inż. arch. Jacek Godlewski Wiceprezes: dr inż. Jerzy Ładysz Sekretarz: mgr inż. Krzysztof Chłopeniuk Skarbnik: mgr inż. Małgorzata Wołoszka Komisja Rewizyjna: mgr inż. arch. Anna Podworska-Michalak- Przewodniczący Komisji mgr inż. arch. Magdalena Kwasiuk- z-ca Przewodniczącego Komisji mgr inż. arch. Wojciech Korpal - Członek Delegat Oddziału na Walny Zjazd Delegatów TUP: mgr inż. arch. Janusz Korzeń
Tuesday, 14 December 2021 | 239 hits
|
3. Pamięci Tomasza Polańskiego
Oddział Jelenia Góra/Aktualności
Pamięci Tomasza Polańskiego
![]() Odszedł od nas w miniony poniedziałek i zawsze wspominać będziemy jego prawość, koleżeńskość, skromność i wielką kulturę. My ? który mogli cieszyć się Jego przyjaźnią, pomocą, doradą, w pracy, czy w działalności stowarzyszeniowej. Żal wielki, że już nie ma Go wśród nas?
Pochodził z Lubelszczyzny i tu, w Lublinie, urodził się w 1939 r. i niezadługo po wojnie zamieszkał w Nysie. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące Carolinum i podjął w 1957 r. studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, które ukończył 10 lat później i wkrótce też przeniósł się do Wrocławia, gdzie podjął pracę w tutejszych przedsiębiorstwach budownictwa przemysłowego.
Szybko postanowił przenieść się do Jeleniej Góry i tu poznaliśmy go jako wrażliwego na miejscowe problemy urbanistyczno-architektoniczne, umiejętnie je i odpowiedzialnie rozwiązującego ? najpierw jako architekta miejskiego w Cieplicach, a po utworzeniu województwa jeleniogórskiego jako starszego projektanta w ówczesnym Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego, a potem Głównego Architekta Województwa w Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Jeleniej Górze i następnie, do 1981 r. jako dyrektora wspomnianego biura i także Głównego Architekta (funkcje te pełnił także już w innych strukturach organizacyjny w l. 1995-2001 Z pierwszych lat Jego pracy na tych stanowiskach na pewno pamiętamy go jako m.in. inicjatora ogólnopolskiego konkursu na regionalny dom mieszkalny, którego efekty były przez wiele następnych lat twórczo wykorzystywane w praktyce projektowej.
Wtedy poznałem bliżej Tomasza jako kolegę z pracy w Biurze i z prac oraz działalności poza-biurowych, związanych z uczestnictwem w konkursach architektonicznych oraz w ramach naszych, jeleniogórskich oddziałów TUP i SARP (w którym w l. 2012-2015 pełnił funkcję wiceprezesa). Warto przypomnieć tu, że to Jemu zawdzięczamy zaprojektowanie dzisiejszej siedziby SARP, a także funkcjonowanie Pracowni Usług Architektonicznych SARP, w której wielu z nas mogło zacząć pracować poza państwowymi strukturami projektowymi. Jego jeleniogórską aktywność przerwał raz i drugi wyjazd do Libii i Nigerii, gdzie pracował jako urbanista dla potrzeb władz lokalnych w tych krajach i tu także zdobył nowe doświadczenia, z którymi chętnie się dzielił.
W 2002 r. podjął na następnych pięć lat, do przejścia na emeryturę, pracę w ?marszałkowskim?, Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego we Wrocławiu jako jego dyrektor i to na początku tej Jego tu pracy została ukończona I edycja planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego. Miałem szczęście w latach następnych pracować w tym Biurze, przy pracach nad kolejną edycja wspomnianego planu, i wielokrotnie mogłem cieszyć się przy tym pomocą i doradą Tomasza, z którym mieliśmy stały, koleżeński kontakt.
Przypominam tylko wybrane informacje o Jego przede wszystkim zawodowej aktywności i chyba przyszło nam za wcześnie żegnać Go, naszego Przyjaciela, Kolegę, Szefa w wielu strukturach organizacyjnych, w których mogliśmy mu towarzyszyć? Zapamiętajmy Go takim, jakim był także: pogodnym, życzliwym, inspirującym, pomocnym?Cześć Jego Pamięci!
Janusz Korzeń
Wednesday, 24 November 2021 | 522 hits
|
4. Urbonauci- miastotwórcy
Oddział Jelenia Góra/Aktualności
W dniach 18 i 23 marca 2019 odbyły się w szkole podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze warsztaty urbanistyczne z wiedzy o miastach pod nazwą "Urbonauci- miastotwórcy", zorganizowane przez Oddział TUP w Jeleniej Górze. W warsztatach uczestniczyły drugie klasy. W trakcie warsztatów młodzi adepci urbanistyki opowiadali: o miejscach w których mieszkają, jak się przemieszczają oraz o zwyczajach towarzyszących zamieszkiwaniu. Ważnym składnikiem dyskusji były odpowiedzi na pytania: z jakich miejsc korzystają, i z jakich chcieli by korzystać w mieście? Dowiedzieli się również jak miasta powstawały i czy powstają nowe. Ostatnim zadaniem dzieci było samodzielne zbudowanie wymarzonego miasta korzystając z makiety. W tracie budowania miasta każdy z uczniów mógł samodzielnie zdecydować o lokalizacji części miasta (osiedla, szkoły, ratusza, szpitala, dworca itd.) w powiązaniu z układem drogowym, kolejowym oraz przestrzeniami przyrodniczymi. W ramach zadania dzieci uzasadniały swój wybór oraz uzyskiwały akceptację pozostałych uczniów. Znaczenie przyrody w miastach oraz transport publiczny były podstawowymi kryteriami dla kształtowania przestrzeni miejskich. Zaangażowanie dzieci w trakcie tworzenia miasta oraz ich kreatywność potwierdziły dużą wrażliwość na przestrzeń która ich otacza. Natomiast burzliwa dyskusja, dotycząca podstawowych trzech decyzji, gdzie mieszkać, pracować i wypoczywać, wykazała świadomą partycypację społeczną młodych mieszkańców Jeleniej Góry w kształtowanie przestrzeni miejskich. |
5. Blogowanie urbanistyczne
Oddział Jelenia Góra/Artykuły
"Biblioteka EU" została uruchomiona w ramach bloga emerytowanyurbanista.blogspot.com. Pierwsza część zawiera spory zestaw podstawowych dokumentów planistycznych i programowych, publikacji i innych materiałów, związanych przede wszystkim z planowaniem przestrzennym i programowaniem rozwoju Subregionu Jeleniogórskiego, także z jego problemami urbanistyczno-architektonicznymi oraz związanymi z ochroną o odnową zasobów przyrodniczych i kulturowych. Zgromadzone zostały tu zarówno studia gminne, oceny aktualności stanu planowania, strategie i programy rozwoju oraz programy rewitalizacji i plany ochrony, jak również interesujące materiały, zwłaszcza wśród zestawów, zatytułowanych, jako "koncepcje, inne programy i analizy", "architektura i urbanistyka" i "turystyka i inne zagadnienia". Układ bloga, w ramach poszczególnych wpisów oraz prezentowanych artykułów, umożliwia wprowadzanie komentarzy rozpoczynających dyskusje problemowe dotyczące spraw regionu jeleniogórskiego. Tak, więc zachęcamy do wymiany poglądów na zmiany przestrzeni która nas otacza, szczególnie w skali lokalnej - sąsiedzkiej, wszystkie wypowiedzi są mile widziane.
Monday, 13 November 2017 | 3690 hits
|
6. Ekologia konstruktywnie - zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych
Oddział Jelenia Góra/Artykuły
Odbyła się pierwsza konferencja z cyklu trzech interdyscyplinarnych konferencji naukowych pt. Ekologia konstruktywnie - zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych. Kierowana była ona do trzech grup decydujących o rozwoju terenów zurbanizowanych tj: administracji publicznej, przedsiębiorców/inwestorów, architektów/urbanistów. Podstawowym założeniem konferencji była wielopłaszczyznowa edukacja. Dzięki sprawnemu wprowadzeniu do warsztatów przez zespół ekspertów, udało się przeprowadzić interdyscyplinarne warsztaty, umożliwiające uczestnikom wyminę doświadczeń i stanowisk, w trakcie problemowych zadań zadanych przez prelegentów. Efektem warsztatów były: prezentacje rozwiązań przestrzennych, analizy zachwiań uczestników procesu realizacyjnego, sposoby rozwiązywania problemów. Ważnym składnikiem dyskusji były: sposoby rozpoznawania i analizowania zagrożeń dla prawidłowego kształtowania przestrzeni publicznych, aspekty aktywizacji społeczeństwa w racjonalnym – ekologicznym użytkowaniu przestrzeni. Za bardzo interesującą części konferencji należy uznać sesję warsztatową dla dzieci, która umożliwiła poznanie ich percepcji, poprzez realizację empirycznego zadania dotyczącego zaplanowania przestrzeni miejskiej w formie makiety. Duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiły projekcje filmów edukacyjno-dokumentalnych, prezentujące dobre praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju stosowane w krajach europejskich, które stanowiły inspiracje w rozwiązywaniu zadań warsztatowych. Wszelkie informacje na temat konferencji dostępne na stronie http://www.ekologiakonstruktywnie.pl/ Materiały konferencyjne- dobre praktyki: ZEGG – Eco Vilage, shared space, ekologiczna kamienica miejska Daintree, biurowe budynki pasywne, osiedle mieszkaniowe – BedZED, Inteligentne miasto Aarhus, HafenCity Hamburg, Brussels Greenfields, Pasywny budynek biurowy Aeropolis II, Pasywny inkubator ochrony środowiska GREENBIZZ, osiedle mieszkaniowe- TIVOLI, Ekologiczne osiedle socjalne - EMERALD, Obserwatorium eko-innowacji, |
7. Budowanie w pięknym krajobrazie V
Oddział Jelenia Góra/Konferencje
PODSUMOWANIE V KONFERENCJI Z CYKLU „BUDOWANIE W PIĘKNYM KRAJOBRAZIE” nt. „POTENCJAŁ KULTUROWO-PRZYRODNICZY REGIONU KARKONOSKIEGO I KIERUNKI JEGO MIĘDZYNARODOWEJ PROMOCJI I RECEPCJI”
Hotel „Paulinum” w Jeleniej Górze, 20 września 2013 r.
Kolejna konferencja, zorganizowana przez jeleniogórski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w ramach tematycznego cyklu „Budowanie w pięknym krajobrazie” poświęcona została waloryzacji walorów kulturowo-przyrodniczych Regionu Karkonoskiego oraz nakreśleniu kierunków wzmocnienia ich ochrony i międzynarodowej promocji oraz uzyskania statusu obiektu światowego dziedzictwa. W rozumieniu uczestników konferencji Regionu ten tworzą Kotlina Jeleniogórska oraz otaczające je zachodnio-sudeckie pasma górskie, w tym masyw Karkonoszy wraz z jego czeską częścią, a jego unikalne walory objęte są sukcesywnie rozbudowywanym, zintegrowanym systemem ochrony i udostępniania dla mieszkańców i turystów, czego szczególnym elementem było wprowadzenie ostatnio jedenastu zespołów rezydencjalnych z jeleniogórskiej Doliny Pałaców i Ogrodów na listę Pomników Historii RP.
|
8. Budowanie w pięknym krajobrazie – trzecia publikacja
Oddział Jelenia Góra/Artykuły
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacją pokonferencyjną „Budowanie w pięknym Krajobrazie IV, pt. „Typowa architektura Karkonoszy i Gór Izerskich”. Konferencja została zorganizowana w czerwcu 2010 r w Pałacu Wojanów [materiały konferencyjne; Budowanie w pięknym krajobrazie 3; Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej; Wrocław 2012].
|
9. Budowanie w pięknym krajobrazie – druga publikacja
Oddział Jelenia Góra/Artykuły
|
10. Budowanie w pięknym krajobrazie – pierwsza publikacja
Oddział Jelenia Góra/Artykuły
|
Tue Sep 06, 2022 @15:00 - 05:00pm XXIX CONFERENCE OF THE INTERNATIONAL SEMINAR ON URBAN FORM 2022 |