Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
O nas > Program działania > Refleksje nad przyszłością TUP

Refleksje nad przyszłością TUP

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Dyskusja na otwartym Zebraniu Zarządu Oddziału Katowickiego TUP w dniu 14 stycznia 2011 roku poświęcona przyszłości Towarzystwa może mieć dla naszego Oddziału istotne znaczenie. Wyłonił się z niej obraz TUP-u nowoczesnego, odwołującego się do tradycji ale żyjącego przyszłością. To wizja organizacji atrakcyjnej dla ludzi chcących czegoś dokonać także poza swą pracą zawodową lub traktujących zawód bardzo szeroko. Na gorąco można sformułować pewne syntetyczne uwagi, które wobec trwającej zespołowej pracy nad ostatecznym podsumowaniem oddziałowej dyskusji - proszę traktować jako robocze, osobiste refleksje prezesa Oddziału.

Zarząd Główny w przekazanej nam prezentacji skupia się na dylematach dotyczących formuły organizacyjnej TUP, co samo w sobie nie może być motorem działania żadnej pożytecznej organizacji. Oczywiście blisko 90 lat tradycji wywołuje poczucie obowiązku kontynuacji. Ale samo istnienie nie może być głównym celem, przede wszystkim dlatego, że nie przyciągnie nowych członków. Może być argumentem dla osób już zrzeszonych, ale to nie wystarczy dla dłuższego utrzymania organizacji przy życiu. Dlatego dyskusję nad przyszłością należałoby zacząć od celów i potrzeb – nie koniecznie bazując wyłącznie na obecnych stwierdzeniach statutu. Cele i potrzeby muszą być dyskutowane łącznie, bowiem nawet słuszne cele nie muszą wywoływać „potrzeby” zrzeszania się dla ich realizacji. Zatem cele muszą być tak określone, by znalazła się odpowiednia liczba osób chcących działać wspólnie dla ich realizacji w formule proponowanej przez Towarzystwo.

Mając określone cele i zbadane potrzeby można zaproponować zestaw sposobów ich realizacji. W dzisiejszych czasach musi to być względnie bogaty zestaw, z nadmiarem wynikającym z konieczności ich praktycznej weryfikacji, urozmaicania, wymiany i substytucji. Nie wszystkie pomysły muszą „zadziałać”, niektóre będą podjęte przez inne organizacje, nie będzie więc sensu ich powielania. Sposoby realizacji muszą być stale doskonalone i wzbogacane. Popatrzmy na nasz obecny zestaw narzędzi, widoczny nawet w strukturze tej strony – mamy 3 kategorie działań Towarzystwa: konferencje, konkursy i posiedzenia. To na dzisiejsze czasy za mało. Pora poeksperymentować i znaleźć nowe, atrakcyjne i bardziej zróżnicowane formy działalności. Dopiero po określeniu celów i potrzeb oraz sposobów działania można zacząć na serio dyskutować o formach organizacyjnych. Bo wówczas będzie już wiadomo, czemu mają one służyć.

Maciej Borsa

Artykuł odzwierciedla osobiste poglądy autora. Autor jest prezesem Oddziału KatowickiegoTUP.

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie