Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Aktualności

Przemiany praktyki planistycznej - seminarium

Email Drukuj PDF

Katowicki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich wspólnie z Oddziałem Warszawskim oraz Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów, Katedrą Samorządu Terytorialnego i Gospodarki Lokalnej SGH i Mazowieckim Biurem Planowania Regionalnego zorganizowało seminarium pt.: Kierunki przemian praktyki planistycznej i otoczenia prawno-organizacyjnego. Seminarium odbyło się w dniu 18 czerwca (poniedziałek) 2012 roku w siedzibie TUP Katowice (ul. Dyrekcyjna 9).

Przeprowadzono je w ramach cyklu seminariów poświęconych planowaniu rozwoju w obszarach metropolitalnych.  Tytuł cyklu – Zrównoważony metabolizm miejski w planowaniu przestrzennym podkreśla aspekt racjonalizacji wykorzystania energii i innych zasobów w procesach rozwoju. Celem seminarium jest też pokazanie rozwoju metodologii planistycznej, wiążącej zagadnienia strategicznego planowania rozwoju z planowaniem przestrzennym – tzw. „terytorializacji” polityki rozwoju. Gościem spotkania był dyrektor Mazowieckiego Biura Planowania Regionalnego w Warszawie, prof. Zbigniew Strzelecki.

Więcej…
 

Zakład Planowania w Katowicach

Email Drukuj PDF

13 lipca 2012 roku w Katowicach odbyło się spotkanie robocze poświęcone przyszłości Zakładu Planowania Przestrzennego Towarzystwa Urbanistów Polskich, działającego od wielu lat w Katowicach przy ul. Barbary 21a / 140. W spotkaniu uczestniczyła kol. Anna Dołhun – kierująca Pracownią, kol. Tomasz Majda – sekretarz generalny Towarzystwa Urbanistów Polskich, oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Katowickiego TUP z prezesem kol. Maciejem Borsa. Dyskutowano nad możliwościami nowej formuły organizacyjnej w trudnej sytuacji organizacyjno-kadrowej pracowni, spotęgowanej sytuacją na rynku zleceń. Zakład podlega bezpośrednio Zarządowi Głównemu TUP, ale jego działalność odbywa się głównie w województwie śląskim, stąd zainteresowanie Oddziału Katowickiego w rozwiązaniu problemów zakładu. Zdaniem członków Zarządu Oddziału placówka tego typu mogłaby stać się platformą wdrażania nowych instrumentów planowania i projektowania urbanistycznego, szczególnie potrzebnych wobec nadchodzących przemian systemowych i zmieniających się oczekiwań samorządów.

 

Znaczy Europa

Email Drukuj PDF

20 września 2012 roku w Nijmegen, Holandia odbędzie się konferencja “Europe matters”. W szczególności zachęcamy do udziału w panelu pt.: „Europejskie planowanie przestrzenne i współpraca terytorialna: jaka rola dla zintegrowanego podejścia przestrzennego?” (European spatial planning and territorial cooperation: what role for an integrated spatial approach?), który współorganizowany jest przez dr Magdalenę Belof z Politechniki Wrocławskiej wraz z dr Stefanie Dühr. Konferencja jest uroczystym rozpoczęciem programu studiów magisterskich ”PLANET Europe: europejskie planowanie przestrzenne, polityki środowiskowe i rozwój regionalny” (European spatial planning, environmental policies and regional development) w ramach programu Erasmus Mundus.  Więcej informacji o konferencji i programie a także strona rejestracyjna konferencji znajduje się pod adresem: www.planet-europe.eu.

 

Niemieckie doświadczenia w Rybniku

Email Drukuj PDF

We wtorek 10 lipca 2012 roku odbyło się robocze spotkanie dyrekcji Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku i Zarządu Oddziału Katowickiego TUP z Josephine Ulrich i Chrisitanem Baierem, z berlińskiej spółki SOCIUS. Zajmowali się oni szeroko pojętą animacją społeczną przy rewitalizacji berlińskiej dzielnicy Kreuzberg, a także w biorą udział w podobnych projektach na terenie całych Niemiec. Ich wizyta w Rybniku związana jest z podejmowaną rewitalizacją ciągu ulic Powstańców - Sobieskiego. Wtorkowe spotkanie miało rozeznać i ukierunkować możliwości współpracy i ewentualnego przygotowania wspólnego projektu.

TUP jest aktywnie włączony w proces rewitalizacji dawnego rybnickiego „deptaka”. Dzięki współpracy z CRIS możemy szerzej upowszechniać świadomość konieczności zmiany podejścia do zarządzania takimi procesami. Partycypacja społeczna, dająca trwałe efekty aktywizacja mieszkańców, włączanie lokalnej społeczności w działania w ich środowisku zamieszkania – to tematy, w których niemieckie doświadczenia można wdrażać także w rybnickich realiach.

Więcej…
 

Postindustrialna przeszłość, czy przyszłość?

Email Drukuj PDF

W sobotę 16 czerwca 2012 w godzinach 15:00 – 18:00 odbył się „spacer dyskusyjny” przez Hutę Uthemanna w Katowicach Szopienicach. Tym razem organizatorzy Panelu Dyskusyjnego Galerii BIBU wykroczyli poza ustanowioną przez siebie konwencję spotkań - rozmowa miała przyjąć formę „panelospaceru” na terenie budynku dawnej huty. Wspólne zwiedzanie stało się podstawą do rozważenia podejmowanego tematu losów architektury postindustrialnej. Gośćmi panelu byli członek Zarządu Województwa Śląskiego dr Jerzy Gorzelik, Prezydent Bytomia Piotr Koj, Miejski Konserwator Zabytków w Katowicach Bolesław Błachuta, prezes Oddziału TUP dr inż. arch. Maciej Borsa oraz dr hab. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie moderowali, tradycyjnie, Agata Stronciwilk i Miłosz Markiewicz. Panelospacer rozpoczął się w Muzeum Hutnictwa Cynku (ul. 11 Listopada 30, Katowice Szopienice). Zbiórka nastąpiła o godz. 15.00 przed Zespołem Szkół Gastronomicznych przy ul. Roździeńskiej 25 (to nie jest aleja Roździeńskiego !!!). Osoby bez własnego transportu mogły zebrać się o godz. 14.00 przed Galerią BIBU przy ul. Mickiewicza 26. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - wzięło w nim udział około stu osób.

Więcej…
 


Strona 10 z 26

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie