Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział Śląski
Aktualności

Opłatkowe refleksje

Email Drukuj PDF

W czwartek 16 grudnia 2010 roku w katowickiej Galerii Architektury („archibarze”) odbyło się spotkanie opłatkowe Katowickiego Oddziału SARP, Śląskiej Okręgowej Izby Architektów, katowickiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Południowej Okręgowej Izby Urbanistów z siedzibą w Katowicach. Tradycyjne spotkanie śląskich architektów tym razem rozszerzono, za zaproszenie gorąco dziękujemy kolegom z SARPu. Oby takie wspólne spotkania stały się zasadą. Była okazja do podsumowań, życzeń i planów na nadchodzący rok. Miła atmosfera sprzyjała sympatycznym konkluzjom.

Gości powitali prezesi czterech organizacji. Ten „czwór głos” to najlepsze streszczenie tego, co wydarzyło się w mijającym roku. Nauczyliśmy się współdziałać, szanując pewne odrębności, dążąc do wspólnych lub uzupełniających się celów.

Więcej…
 

Grand Prix 2010 za najlepszy dyplom na Śląsku

Email Drukuj PDF

4 grudnia 2010 roku odbył się finał konkursu Oddziału Katowickiego TUP na najlepsze prace dyplomowe i kursowe z zakresu urbanistyki, gospodarki przestrzennej i zrównoważonego rozwoju. To już... no właśnie: która to już edycja tego konkursu? Odbywa się od ponad dwudziestu lat. Jak zwykle, choć aura nie sprzyjała podróżom, "archibar" zapełnił się członkami Oddziału, studentami i przedstawicielami mediów. To też okazja do spotkań i rozmów, które same w sobie są jednym z celów konkursu.

Więcej…
 

Dokumentowanie śląskiej urbanistyki

Email Drukuj PDF

W środę 29 grudnia 2010 roku o godz. 11:00 w siedzibie Oddziału TUP w Katowicach ul. Dyrekcyjna 9  odbyło się pierwsze specjalne posiedzenie zespołu podejmującego opracowanie dokumentacji dorobku urbanistyki Górnego Śląska. Grupa ta dotąd organizowała się w ramach Klubu Seniora. Tym razem udział w spotkaniu uczestniczyło kilku nowych gości, m.in. Prof. Irma Kozina z Zakładu Historii Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Kolejne robocze spotkanie Zespołu - 4 stycznia 2011 roku w trakcie spotkania Seniorów.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z Zespołem serdecznie zapraszamy!

 

Koncepcja Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030

Email Drukuj PDF

Do 2 marca 2011 roku trwać będą konsultacje społeczne projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK 2030) – informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. W ich ramach zaplanowano trzy konferencje: 21 lutego 2011 r. w Zielonej Górze na temat współpracy transgranicznej, 23 lutego 2011 r. w Lublinie dotyczącą obszarów peryferyjnych i problemowych oraz 28 lutego 2011 r. w Bydgoszczy na temat „policentrycznej metropolii sieciowej” i współpracy miast. KPZK 2030 może stać się wkrótce głównym długookresowym, krajowym dokumentem strategicznym, dotyczącym zagospodarowania przestrzennego.

Więcej…
 

Michał Buszek architektem miasta Katowice

Email Drukuj PDF

Kilkuletnia kampania śląskich środowisk zawodowych architektów i urbanistów w sprawie utworzenia stanowiska „architekta miasta” i powołania na nie kompetentnej osoby zakończyła się sukcesem. W wyniku porozumienia z prezydentem miasta Piotrem Uszokiem nasze organizacje przedstawiły kilka kandydatur, z którymi podjął rozmowy prezydent i spośród których wybrał osobę, z którą chciałby współpracować. Nasze Towarzystwo zaproponowało kol. Tadeusza Kmiecia, SARP kol. Stanisława Podkańskiego, a Izba Architektów trzy kandydatury: kol. Stanisława Podkańskiego, kol. Aleksandra Skupina i swego przewodniczącego – kol. Michała Buszka. Izba Urbanistów nie wskazała żadnej osoby. W dniu 2 lutego 2011 roku prezydent Katowic ogłosił swój wybór – architektem miasta będzie kol. Michał Buszek.

►►►więcej na ten temat

Więcej…
 


Strona 27 z 28

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie