Urbonauci- miastotwórcy
Friday, 06 September 2019 06:16
Jacek Godlewski
There are no translations available. W dniach 18 i 23 marca 2019 odbyły się w szkole podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze warsztaty urbanistyczne z wiedzy o miastach pod nazwą "Urbonauci- miastotwórcy", zorganizowane przez Oddział TUP w Jeleniej Górze. W warsztatach uczestniczyły drugie klasy. W trakcie warsztatów młodzi adepci urbanistyki opowiadali: o miejscach w których mieszkają, jak się przemieszczają oraz o zwyczajach towarzyszących zamieszkiwaniu. Ważnym składnikiem dyskusji były odpowiedzi na pytania: z jakich miejsc korzystają, i z jakich chcieli by korzystać w mieście? Dowiedzieli się również jak miasta powstawały i czy powstają nowe. Ostatnim zadaniem dzieci było samodzielne zbudowanie wymarzonego miasta korzystając z makiety. W tracie budowania miasta każdy z uczniów mógł samodzielnie zdecydować o lokalizacji części miasta (osiedla, szkoły, ratusza, szpitala, dworca itd.) w powiązaniu z układem drogowym, kolejowym oraz przestrzeniami przyrodniczymi. W ramach zadania dzieci uzasadniały swój wybór oraz uzyskiwały akceptację pozostałych uczniów. Znaczenie przyrody w miastach oraz transport publiczny były podstawowymi kryteriami dla kształtowania przestrzeni miejskich. Zaangażowanie dzieci w trakcie tworzenia miasta oraz ich kreatywność potwierdziły dużą wrażliwość na przestrzeń która ich otacza. Natomiast burzliwa dyskusja, dotycząca podstawowych trzech decyzji, gdzie mieszkać, pracować i wypoczywać, wykazała świadomą partycypację społeczną młodych mieszkańców Jeleniej Góry w kształtowanie przestrzeni miejskich.
Read more...
Blogowanie urbanistyczne
Monday, 13 November 2017 22:56
Jacek Godlewski
There are no translations available. "Biblioteka EU" została uruchomiona w ramach bloga emerytowanyurbanista.blogspot.com. Pierwsza część zawiera spory zestaw podstawowych dokumentów planistycznych i programowych, publikacji i innych materiałów, związanych przede wszystkim z planowaniem przestrzennym i programowaniem rozwoju Subregionu Jeleniogórskiego, także z jego problemami urbanistyczno-architektonicznymi oraz związanymi z ochroną o odnową zasobów przyrodniczych i kulturowych.
Zgromadzone zostały tu zarówno studia gminne, oceny aktualności stanu planowania, strategie i programy rozwoju oraz programy rewitalizacji i plany ochrony, jak również interesujące materiały, zwłaszcza wśród zestawów, zatytułowanych, jako "koncepcje, inne programy i analizy", "architektura i urbanistyka" i "turystyka i inne zagadnienia".
Układ bloga, w ramach poszczególnych wpisów oraz prezentowanych artykułów, umożliwia wprowadzanie komentarzy rozpoczynających dyskusje problemowe dotyczące spraw regionu jeleniogórskiego. Tak, więc zachęcamy do wymiany poglądów na zmiany przestrzeni która nas otacza, szczególnie w skali lokalnej - sąsiedzkiej, wszystkie wypowiedzi są mile widziane.
|
Ekologia konstruktywnie - zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych
Saturday, 14 March 2015 00:43
Jacek Godlewski
There are no translations available. 
Odbyła się pierwsza konferencja z cyklu trzech interdyscyplinarnych konferencji naukowych pt. Ekologia konstruktywnie - zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych. Kierowana była ona do trzech grup decydujących o rozwoju terenów zurbanizowanych tj: administracji publicznej, przedsiębiorców/inwestorów, architektów/urbanistów. Podstawowym założeniem konferencji była wielopłaszczyznowa edukacja. Dzięki sprawnemu wprowadzeniu do warsztatów przez zespół ekspertów, udało się przeprowadzić interdyscyplinarne warsztaty, umożliwiające uczestnikom wyminę doświadczeń i stanowisk, w trakcie problemowych zadań zadanych przez prelegentów. Efektem warsztatów były: prezentacje rozwiązań przestrzennych, analizy zachwiań uczestników procesu realizacyjnego, sposoby rozwiązywania problemów. Ważnym składnikiem dyskusji były: sposoby rozpoznawania i analizowania zagrożeń dla prawidłowego kształtowania przestrzeni publicznych, aspekty aktywizacji społeczeństwa w racjonalnym – ekologicznym użytkowaniu przestrzeni. Za bardzo interesującą części konferencji należy uznać sesję warsztatową dla dzieci, która umożliwiła poznanie ich percepcji, poprzez realizację empirycznego zadania dotyczącego zaplanowania przestrzeni miejskiej w formie makiety. Duże wrażenie na uczestnikach konferencji zrobiły projekcje filmów edukacyjno-dokumentalnych, prezentujące dobre praktyki z zakresu zrównoważonego rozwoju stosowane w krajach europejskich, które stanowiły inspiracje w rozwiązywaniu zadań warsztatowych.
Wszelkie informacje na temat konferencji dostępne na stronie http://www.ekologiakonstruktywnie.pl/
Materiały konferencyjne- dobre praktyki: ZEGG – Eco Vilage, shared space, ekologiczna kamienica miejska Daintree, biurowe budynki pasywne, osiedle mieszkaniowe – BedZED, Inteligentne miasto Aarhus, HafenCity Hamburg, Brussels Greenfields, Pasywny budynek biurowy Aeropolis II, Pasywny inkubator ochrony środowiska GREENBIZZ, osiedle mieszkaniowe- TIVOLI, Ekologiczne osiedle socjalne - EMERALD, Obserwatorium eko-innowacji,
Read more...
Budowanie w pięknym krajobrazie V
Thursday, 17 October 2013 10:01
Janusz Korzeń, Jacek Goldewski
There are no translations available. PODSUMOWANIE V KONFERENCJI Z CYKLU „BUDOWANIE W PIĘKNYM KRAJOBRAZIE”
nt.
„POTENCJAŁ KULTUROWO-PRZYRODNICZY REGIONU KARKONOSKIEGO
I KIERUNKI JEGO MIĘDZYNARODOWEJ PROMOCJI I RECEPCJI”
Hotel „Paulinum” w Jeleniej Górze, 20 września 2013 r.
Kolejna konferencja, zorganizowana przez jeleniogórski Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w ramach tematycznego cyklu „Budowanie w pięknym krajobrazie” poświęcona została waloryzacji walorów kulturowo-przyrodniczych Regionu Karkonoskiego oraz nakreśleniu kierunków wzmocnienia ich ochrony i międzynarodowej promocji oraz uzyskania statusu obiektu światowego dziedzictwa. W rozumieniu uczestników konferencji Regionu ten tworzą Kotlina Jeleniogórska oraz otaczające je zachodnio-sudeckie pasma górskie, w tym masyw Karkonoszy wraz z jego czeską częścią, a jego unikalne walory objęte są sukcesywnie rozbudowywanym, zintegrowanym systemem ochrony i udostępniania dla mieszkańców i turystów, czego szczególnym elementem było wprowadzenie ostatnio jedenastu zespołów rezydencjalnych z jeleniogórskiej Doliny Pałaców i Ogrodów na listę Pomników Historii RP.
Read more...
|