Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Katowice Branch
Oddział Katowice

Kandydaci do Europarlamentu z Oddziału Katowickiego

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Arkadiusz Hołda i Marek PluraDwóch Kolegów, członków Oddziału Katowickiego, kandyduje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Marek Plura (44 lata - PO), poseł na Sejm, niepełnosprawny, z wykształcenia pedagog, w działalności społecznej zajmujący się m.in. usuwaniem barier dla osób niepełnosprawnych w życiu miast. To właśnie sprawiło, że związał się z naszym Towarzystwem, zostając członkiem Oddziału Katowickiego - mieszka w Katowicach. Znany jest też z konsekwentnego używania "języka śląskiego" w swej działalności: "My Ślōnzŏki potrzebujymy Ojrŏpã, coby sie ô nŏs upōmniyła" - to jego slogan wyborczy. Chociaż na ostatnim spotkaniu Oddziału w katowickim archibarze (17 lutego 2014), wykazywał się raczej piękną polszczyzną.

Arkadiusz Hołda (55 lat - PSL) z wykształcenia architekt, to jeden z największych śląskich deweloperów, a jednocześnie założyciel cenionej Wyższej Szkoły Technicznej - pierwszej niepublicznej uczelni kształcącej urbanistów i architektów w naszym regionie. Jest też twórcą Telewizji Silesia (TVS), która w ramach porozumienia z TUP przygotowuje projekt kanału tematycznego poświęconego funkcjonowaniu i zarządzaniu rozwojem miast - robocza nazwa TVurbi.

To chyba znak czasu, pokazujący szerszy kontekst zainteresowań i pól działania naszych członków. Polityka przestrzenna ma wiele wymiarów, a ten europejski może mieć rosnące znaczenie. Warto więc odnotować ten przejaw aktywności społecznej i politycznej, zwłaszcza iż w obu przypadkach jest on konsekwencją wcześniejszych dokonań i obranej drogi zawodowej. Kolegom życzymy powodzenia w wyborach! Mamy jednocześnie nadzieję, że ewentualny sukces nie przeszkodzi im w aktywności członkowskiej TUP.

 

Przyszli urbaniści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Serdecznie zapraszamy do lektury nowego numeru magazynu "Projekt Nieruchomości". Pismo przygotowuje Studenckie Koło Naukowe "Nieruchomości" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którym Oddział Towarzystwa w Katowicach współpracuje już od wielu miesięcy.

W środku znajdziecie Państwo artykuł poświęcony warsztatom "Nasz Park", które Oddział organizował wspólnie z Inicjatywą Nasze Osiedle Ścigały, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy Bona Fides, Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz kołami naukowymi ze wspomnianego uniwersytetu (Nieruchomości i AREA) oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach (antyRAMA).

 

"Szkoła Urbanistyki" w Katowicach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Oddział Towarzystwa w Katowicach prowadzi cykl różnych działań edukacyjnych pod wspólnym tytułem: "Szkoła Urbanistyki". Dotychczas odbyło się kilka seminariów nt. przestrzeni publicznej Katowic, a także warsztaty projektowania partycypacyjnego w Bogucicach oraz na Nikiszowcu. Realizując nasze działania szukamy porozumienia i partnerstwa z różnymi organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami i użytkownikami miasta oraz studentami zainteresowanymi urbanistyką i polityką miejską.

Studenckie Koło Naukowe "Nieruchomości" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zaangażowane w organizowanie wszystkich wydarzeń, wydaje magazyn "Projekt Nieruchomości". Zapraszamy do jego lektury, a także na stronę internetową Koła.

 

VII seminarium "Szkoły Urbanistyki"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Oddział TUP w Katowicach zaprasza na spotkanie z reżyserem i senatorem Kazimierzem Kutzem - w poniedziałek 22-go kwietnia o godzinie 17:00 w lokalu Oddziału przy ul. Dyrekcyjnej 9. Tematem głównym będzie katowicki rynek w platanach. Wizję reżysera podejmą urbaniści.

 

VII Międzynarodowa Konferencja "Miasto 2013 - Zarządzanie miastem"

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji.

„Szanowni Państwo,

już po raz siódmy rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnej konferencji «Miasto 2013 – Zarządzanie miastem».

Tegoroczne spotkanie w Katowicach będzie przebiegać w atmosferze gorących dyskusji nad polityką miejską w Polsce i środkami europejskimi niezbędnymi do jej realizacji w następnych latach.

Już w trakcie poprzednich konferencji omawialiśmy przyszłość europejskiej i polskiej polityki miejskiej. Obecnie jesteśmy świadkami rosnącego znaczenia wymiaru miejskiego europejskiej polityki spójności. Dyrekcja Regionalna ds. Polityki Regionalnej Komisji Europejskiej poszerzyła swoją nazwę o «Politykę Miejską», a w Polsce Ministerstwo Rozwoju Regionalnego przejęło odpowiedzialność za politykę miejską. Fakty te, potwierdzają zasadność prezentowanych na naszych konferencjach, starań o wzmocnienie znaczenia problematyki miejskiej w polityce spójności.

Program Konferencji Miasto 2013 tradycyjnie już przewiduje prezentację najnowszych światowych trendów w planowaniu miast, a także debatę nad systemem wdrażania wymiaru miejskiego polityki spójności w latach 2014-2020.

Zapraszamy przedstawicieli samorządów, środowiska naukowe, ekonomistów, socjologów miasta, urbanistów, architektów, specjalizujących się w problematyce miejskiej do Katowic 18 i 19 kwietnia 2013.

Do zobaczenia na naszej konferencji.

Jan Olbrycht, Poseł do Parlamentu Europejskiego”

 

Read more...
 


Page 7 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie