Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
News
Oddział Katowice

Częstochowa - miasto idealne

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W dniu 17 lipca 2012 roku odbyło się spotkanie grupy młodych działaczy samorządowych i reprezentantów częstochowskich organizacji gospodarczych z przedstawicielami Zarządu Oddziału Katowickiego TUP. Z ramienia Towarzystwa uczestniczyli w nim prezes Oddziału Maciej Borsa i skarbnik Paweł Jaworski, który odpowiada w Zarządzie za relacje z organizacjami pozarządowymi oraz za działania TUP w subregionie częstochowskim. Celem spotkania było określenie możliwości współpracy na rzecz ożywienia rozwoju przestrzennego miasta w oparciu o aktywność obywatelską. Rozmawiano o potencjalnych kierunkach rozwoju przestrzennego miasta, które mogłyby pobudzić aspiracje społeczne i wywołać zainteresowanie kreowaniem przemian. Bierność obywatelska nie sprzyja rozwojowi, i skutkuje zjawiskami kryzysowymi - zarówno w warstwie społecznej jak i gospodarczej, a w końcu także infrastrukturalnej i przestrzennej.

Read more...
 

Polityka w zakresie danych przestrzennych

E-mail Print PDF
There are no translations available.

We wtorek 17 lipca 2012 odbyło się w Gliwicach seminarium dyskusyjne nt. kierunków polityki w sprawie listy zbiorów i usług zgłaszanych do ewidencji w temacie danych przestrzennych "zagospodarowanie przestrzenne", wynikających z zapisów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz innych przepisów. Jego organizatorem było Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział Katowice przy współpracy partnerów Akademii GIS - inicjatywy Katowickiego Oddziału TUP, objętej patronatem Ministra Transportu oraz Związku Miast Polskich. Celem seminarium było określenie i ocena przesłanek, uwarunkowań oraz możliwości realizacji zadań, będących jednym z etapów wdrażania infrastruktury informacji przestrzennej w dziale administracji gospodarka przestrzenna. Minister będący „organem wiodącym” w tym zakresie musi bowiem wkrótce zdecydować o zakresie i sposobie tworzenia ogólnodostępnych cyfrowych zasobów informacyjnych o obecnym i przyszłym zagospodarowaniu przestrzennym. Zalecenia te będą wiązały zarówno gminy jak i projektantów w zakresie zadań, wynikających z obowiązującej już od dwóch lat ustawy.

Read more...
 

Zakład Planowania w Katowicach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

13 lipca 2012 roku w Katowicach odbyło się spotkanie robocze poświęcone przyszłości Zakładu Planowania Przestrzennego Towarzystwa Urbanistów Polskich, działającego od wielu lat w Katowicach przy ul. Barbary 21a / 140. W spotkaniu uczestniczyła kol. Anna Dołhun – kierująca Pracownią, kol. Tomasz Majda – sekretarz generalny Towarzystwa Urbanistów Polskich, oraz przedstawiciele Zarządu Oddziału Katowickiego TUP z prezesem kol. Maciejem Borsa. Dyskutowano nad możliwościami nowej formuły organizacyjnej w trudnej sytuacji organizacyjno-kadrowej pracowni, spotęgowanej sytuacją na rynku zleceń. Zakład podlega bezpośrednio Zarządowi Głównemu TUP, ale jego działalność odbywa się głównie w województwie śląskim, stąd zainteresowanie Oddziału Katowickiego w rozwiązaniu problemów zakładu. Zdaniem członków Zarządu Oddziału placówka tego typu mogłaby stać się platformą wdrażania nowych instrumentów planowania i projektowania urbanistycznego, szczególnie potrzebnych wobec nadchodzących przemian systemowych i zmieniających się oczekiwań samorządów.

 

Znaczy Europa

E-mail Print PDF
There are no translations available.

20 września 2012 roku w Nijmegen, Holandia odbędzie się konferencja “Europe matters”. W szczególności zachęcamy do udziału w panelu pt.: „Europejskie planowanie przestrzenne i współpraca terytorialna: jaka rola dla zintegrowanego podejścia przestrzennego?” (European spatial planning and territorial cooperation: what role for an integrated spatial approach?), który współorganizowany jest przez dr Magdalenę Belof z Politechniki Wrocławskiej wraz z dr Stefanie Dühr. Konferencja jest uroczystym rozpoczęciem programu studiów magisterskich ”PLANET Europe: europejskie planowanie przestrzenne, polityki środowiskowe i rozwój regionalny” (European spatial planning, environmental policies and regional development) w ramach programu Erasmus Mundus.  Więcej informacji o konferencji i programie a także strona rejestracyjna konferencji znajduje się pod adresem: www.planet-europe.eu.

 

Postindustrialna przeszłość, czy przyszłość?

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W sobotę 16 czerwca 2012 w godzinach 15:00 – 18:00 odbył się „spacer dyskusyjny” przez Hutę Uthemanna w Katowicach Szopienicach. Tym razem organizatorzy Panelu Dyskusyjnego Galerii BIBU wykroczyli poza ustanowioną przez siebie konwencję spotkań - rozmowa miała przyjąć formę „panelospaceru” na terenie budynku dawnej huty. Wspólne zwiedzanie stało się podstawą do rozważenia podejmowanego tematu losów architektury postindustrialnej. Gośćmi panelu byli członek Zarządu Województwa Śląskiego dr Jerzy Gorzelik, Prezydent Bytomia Piotr Koj, Miejski Konserwator Zabytków w Katowicach Bolesław Błachuta, prezes Oddziału TUP dr inż. arch. Maciej Borsa oraz dr hab. Irma Kozina z Uniwersytetu Śląskiego. Spotkanie moderowali, tradycyjnie, Agata Stronciwilk i Miłosz Markiewicz. Panelospacer rozpoczął się w Muzeum Hutnictwa Cynku (ul. 11 Listopada 30, Katowice Szopienice). Zbiórka nastąpiła o godz. 15.00 przed Zespołem Szkół Gastronomicznych przy ul. Roździeńskiej 25 (to nie jest aleja Roździeńskiego !!!). Osoby bez własnego transportu mogły zebrać się o godz. 14.00 przed Galerią BIBU przy ul. Mickiewicza 26. Spotkanie spotkało się z ogromnym zainteresowaniem - wzięło w nim udział około stu osób.

Read more...
 


Page 8 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie