Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
News
Oddział Katowice

Stary Dworzec Katovvice

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Grupa Napraw Sobie Miasto zorganizowała w piątek 18 maja 2012 roku w archibarze (Galerii Architektury SARP, Katowice, ul. Dyrekcyjna 9) na spotkanie poświęcone przestrzeniom publicznym Katowic, a szczególnie walorom starego dworca kolejowego. W spotkaniu wzięli udział historycy sztuki (prof. Irma Kozina - niestrudzony obrońca dziedzictwa urbanistycznego i architektonicznego Katowic), plastycy, architekci i urbaniści (w tym prezes Oddziału Katowickiego TUP - Maciej Borsa). Spotkanie poprowadził red. Przemysław Jedlecki z Gazety Wyborczej. Organizator - Aleksander Krajewski, grupa Napraw Sobie Miasto.

Po zakończeniu spotkania zaproszono na otwarcie bram Starego Dworca.
https://www.facebook.com/events/112859422179542/

Sztukę użytkową, przestrzeń publiczną i tradycję pozornie łączy niewiele. W rzeczywistości jednak z każdą z nich spotykamy się codziennie, dotykamy jej, widzimy ją, czujemy. Sztuka użytkowa tworzy przestrzeń publiczną i pozwala się z nią utożsamić. Ławka, śmietnik, latarnia... Każdy z tych miejskich drobiazgów był wytworem ludzkiej myśli i rzemiosła. Był manifestem swoich czasów. Ci bezimienni twórcy, stojący w cieniu wielkiej architektury, polityki i gospodarki mieli i mają do dziś ogromny wpływ na nasze codzienne życie. Dzisiaj, gdy na krótką chwilę przywracamy miastu Stary Dworzec, pragniemy zaprosić do rozmowy o miejskim dizajnie, małej architekturze i problemach przestrzeni publicznej Katowic.

Read more...
 

O kreowaniu przestrzeni

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W środę 16 maja 2012 roku w sali Teatru Korez w Katowicach (Centrum Kultury Katowice, plac Sejmu Śląskiego) odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Kody kultury: kreacja - reakcja?”, tym razem na temat kreowania przestrzeni. Wzięli w nim udział dr Małgorzata Kądziela (Uniwersytet Śląski), dr inż.arch. Maciej Borsa (Towarzystwo Urbanistów Polskich) i dr Anna Gomóła, która poprowadziła spotkanie.

Cytat z przesłania: Spotkanie będzie poświęcone temu, w jaki sposób ludzie współcześnie tworzą i przetwarzają otaczającą ich przestrzeń. Będzie nas interesowała przede wszystkim przestrzeń publiczna oraz ta, którą traktujemy jak publiczną, choć w istocie jest prywatna (tak jest w przypadku dworców, muzeów, galerii handlowych). Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, na ile kreujący znają potrzeby tych, do których adresują swoje propozycje, i w jakim stopniu je uwzględniają; czy ich działania skutkują powstawaniem przestrzeni dospołecznej czy odspołecznej. Zastanowimy się także, czy użytkownicy mogą wpływać (i czy tak się dzieje) na realizowane projekty.

Read more...
 

"Nowa" siedziba TUP w Katowicach

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Po niemal półrocznych pracach remontowych siedziba Oddziału Katowickiego TUP przywracana jest do życia. "Odzyskano" mały pokój biurowy, gdzie wcześniej znajdowało się archiwum. Mroczne "kazamaty", stanowiące zaplecze dużej sali, której już TUP od lat nie wynajmował, przebudowano w jednoprzestrzenne wnętrze konferencyjne, przede wszystkim na potrzeby szkoleń Akademii GIS. Ale wyposażenie sali pozwala na jednoczesną organizację dość obszernych wystaw. System "zawiesi" dla plansz ekspozycyjnych zastosowano podobny jak w sąsiedniej siedzibie SARP i "archibarze" - co pozwala na współdziałanie całego kompleksu pomieszczeń przy organizacji większych imprez. Przebudowano też węzeł sanitarny. 11 maja 2012 roku nastąpił "chrzest" nowej siedziby TUP - pierwsze seminarium na większą liczbę osób, z wykorzystaniem niemal wszystkich przewidzianych udogodnień: zaciemnienia, projektora, bufetu. Trochę było ciasno... W układzie konferencyjnym sala ma pojemność 24 osób i właśnie tyle osób przyszło. Wprawdzie unosił się jeszcze zapach farby, a gips okazał się "wszędobylski", ale wszystko w zasadzie zadziałało. Oczywiście pojawiło się kilka pomysłów na korekty i usprawnienia. Oficjalne otwarcie odnowionej siedziby - na Walnym Zebraniu Oddziału Katowickiego w dniu 19 maja 2012. Tym razem w ustawieniu audytoryjnym - sala powinna pomieścić wówczas ponad 40 osób. A wraz z sąsiednim pomieszczeniem biurowym, otwartym na główną salę - niemal cały skład osobowy Oddziału.

Read more...
 

Koalicja dla rewitalizacji w Rybniku

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Oddział Katowicki Towarzystwa Urbanistów Polskich przygotowuje deklarację współpracy z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku oraz Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Biuro Projektowe w Polsce. Dotyczyć ona będzie utworzenia podmiotu, wspierającego kompleksową rewitalizację miasta i subregionu rybnickiego, obejmującej zagadnienia społeczne, gospodarcze, środowiskowe i infrastrukturalne. Powstająca w wyniku deklaracji Grupa Partnerska ma działać też w obszarach kultury i edukacji obywatelskiej, animacji społeczno-kulturalnej, oraz wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Read more...
 

Kto wpływa na przestrzeń?

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Temu tematowi poświęcony był panel dyskusyjny w Galerii BIBU w Katowicach, w sobotę 21 kwietnia 2012 roku godz. 15:00 – 18:00. BIBU - Galeria Sztuki Współczesnej mieści się przy przy ul. Mickiewicza 26/4 w Katowicach. Gośćmi spotkania byli architekci Bartłomiej Nawrocki i Małgorzata Pilinkiewicz, a w charakterze eksperta wystąpił Maciej Borsa - prezes Oddziału Katowickiego TUP. Dyskusję poprowadzili Miłosz Markiewicz i Agata Stronciwilk. Dyskusja nad tematem rozpoczęła się wcześniej na facebooku >>>

Read more...
 


Page 10 of 23

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie