Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Warszawie
Oddział Warszawa

Nowa siedziba

Email Drukuj PDF

Witam wszystkich,

chciałabym poinformować, że od 1 lutego nasza siedziba została przeniesiona na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiejul, przy ul. Prusa 53/55, Katedra Planowania Przestrzenego, pokój nr 17, 450-069 Wrocław

 

Ściana Wschodnia Centrum Warszawy to dobro kultury współczesnej i wymaga ochrony planistycznej

Email Drukuj PDF

23 stycznia 2015 r. w Gazecie Stołecznej opublikowano interesujący artykuł (autorstwa red. Michała Wojtczuka) pt. „Wieżowiec to nie sztacheta w płocie”.  Już sam tytuł jest na tyle znaczący, że powinien być wydrukowany na pierwszej stronie Gazety trzykrotnie większa czcionką, ponieważ wielu samorządowych decydentów oraz deweloperów najwyraźniej – niestety - uważa inaczej…
Ale nawet kołki w płocie zazwyczaj stawia się w jakimś porządku, rytmie, o podobnym wyglądzie i o zbliżonej wysokości oraz w określonym celu, a wieżowce (u nas przynajmniej) – niekoniecznie… Pewnym (pozytywnym) zaskoczeniem jest to, że komercyjny deweloper, znany z dość „agresywnej” strategii inwestycyjnej na stołecznym rynku nieruchomości, deklaruje (jak to opisano w tym tekście…), iż jego „plany dotyczące nieruchomości w Śródmieściu nie są tożsame z planami dotychczasowego właściciela”. I dobrze, bo dość żenująca była sytuacja, w której spółka deweloperska banku kontrolowanego przez Skarb Państwa, który deklaruje w swojej „misji”, że chce „utrzymać uniwersalny, polski charakter”, planowała faktyczną destrukcję jednego z nielicznych, w pełni zrealizowanego, śródmiejskiego układu urbanistycznego Stolicy, tj. tzw. Ściany Wschodniej Centrum Warszawy.

Więcej…
 

STUDENCI ARCHITEKTURY O PRZYSZŁOŚCI PRAGI

Email Drukuj PDF

Muzeum Warszawy zaprasza na otwarcie wystawy

STUDENCI ARCHITEKTURY
O
PRZYSZŁOŚCI PRAGI

Projekty planów miejscowych zagospodarowania przestrzennego
wykonane w
Katedrze Projektowania Urbanistycznego i Krajobrazu Wiejskiego
Wydziału Architektury PW kierowanej przez 
prof. dr hab. arch. Sławomira Gzella
w semestrze zimowym roku akademickiego 2014/2015,

Więcej…
 

Debata Dziennika Gazety Prawnej „Jak odzyskać przestrzeń publiczną”

Email Drukuj PDF

Bartłomiej Kolipiński, Przes Oddziału Warszawskiego TUP wziął (17 grudnia) w Warszawie udział w zorganizowanej przez „Dziennik Gazetę Prawną” debacie „Jak odzyskać przestrzeń publiczną”. Publiczna dyskusja - w której uczestniczyli także sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Orłowski i współautor raportu „Przestrzeń życia Polaków” senator Janusz Sepioł – była dalszym ciągiem zabiegów o przyjęcie prezydenckiego projektu uchwały krajobrazowej.

Więcej…
 

Stanowisko Zarządu Oddziału Warszawskiego TUP w sprawie ochrony Skarpy Warszawskiej

Email Drukuj PDF

Stanowisko Zarządu Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich w sprawie ochrony walorów Skarpy Warszawskiej

W „Gazecie Stołecznej” z dnia 10 grudnia 2014r ukazał się artykuł omawiający zamiar realizacji, przez Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela w Warszawie, wielofunkcyjnego kompleksu zabudowy na terenach Skarpy Warszawskiej – w rejonie Mariensztatu.

Opisywana inwestycja swą lokalizacją i projektowaną formą naruszałaby, wypracowane przez kilka pokoleń warszawskich urbanistów,  zasady zagospodarowania terenów w rejonie Skarpy Warszawskiej.

Skłania to nas do zajęcia stanowiska w tej sprawie.

Więcej…
 

Konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania części poprzemysłowej Targówka Fabrycznego

Email Drukuj PDF

Warszawa ogłosiła konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania części terenów poprzemysłowych Targówka Fabrycznego. Zwycięskie i wyróżnione prace staną się podstawą do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Więcej…
 

Życzenia Świąteczne!

Email Drukuj PDF

 


Strona 10 z 19

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie