Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Warszawie
Oddział Warszawa

Konferencja "Zarządzanie różnorodnością społeczną w Warszawie – problemy i perspektywy"

Email Drukuj PDF

W ramach 7 Programu Ramowego UE DIVERCITIES Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy organizuje konferencję pt. "Zarządzanie różnorodnością społeczną w Warszawie – problemy i perspektywy".

Celem konferencji jest określenie roli różnorodności społecznej w procesach rozwoju miast, jej miejsca w polityce miejskiej i zarządzaniu miastami, określenie specyfiki zjawiska różnorodności w Warszawie oraz narzędzi polityki miejskiej prowadzone względem różnych grup społecznych.

Konferencja odbędzie się w Warszawie w dniach 14-15 maja 2015 r. w kinie PRAHA przy ul. Jagiellońskiej 26.

Konferencja objęta jest patronatem Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich

Więcej…
 

Apel w sprawie ochrony Skarpy Warszawskiej

Email Drukuj PDF

W Magazynie Stołecznym z 13 marca 2015 r. ukazał się artykuł p.t. Skarpa Warszawska Nasz Skarb. Z satysfakcją odnotowujemy podejmowane od lat starania Gazety Stołecznej o zachowanie walorów Skarpy Warszawskiej. Niestety, trzeba stwierdzić, że jak dotychczas nie odnoszą one skutku. Świadczą o tym różne fakty, o których mowa w artykule. Nie kwestionując w żadnej mierze potrzeby interwencji prasowych w przypadkach pojawiających się zagrożeń, uważamy, że najlepszą metodą ochrony Skarpy przed niekontrolowanym naporem inwestycyjnym byłoby objęcie tego obszaru ochroną prawną.

Więcej…
 

Oddział Warszawski Towarzystwa w debacie na temat Skarpy Warszawskiej

Email Drukuj PDF

W dniu 6 marca br. w Domu Towarowy Bracia Jabłkowskich odbyła się debata na temat zabudowy Skarpy Warszawskiej, zorganizowana przez warszawski oddział Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Spotkanie nawiązywało do pojawiających się w prasie kolejnych pomysłów na zabudowę Skarp, w tym ogrodu seminaryjnego oraz ogrodu szarytek.

Była to także pierwsza publiczna prezentacja forsowanej przez zakon koncepcji zabudowy ogrodu, który w niemal niezmienionym stanie istnieje od XVII w.

Więcej…
 

Stanowisko OW TUP – w sprawie wystawy „Zburzona historia. Warszawa 1945-1948. Miastobójstwo..."

Email Drukuj PDF

Stanowisko Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich – w sprawie wystawy „Zburzona historia. Warszawa 1945-1948. Miastobójstwo za parawanem technicznych uzasadnień”.

Towarzystwo Urbanistów Polskich wyraża ubolewanie z powodu otwartej w Muzeum Techniki wystawy, która w sposób wyjątkowo jednostronny ukazuje powojenną odbudowę Warszawy i działalność Biura Odbudowy Stolicy. Prezentowane plansze służą wyłącznie udowodnieniu tezy, że z powodów ideologicznych kierownictwo BOS-u doprowadziło do wyburzenia wielu kamienic nadających się do odbudowy. Zredukowanie społecznego przekazu o odbudowie Warszawy do tego jednego kontrowersyjnego zagadnienia, wyrwanego z kontekstu urbanistycznych, społecznych i ekonomicznych uwarunkowań tamtych lat, jest zaprzeczeniem obiektywizmu. Nazwanie zaś odbudowy niemal doszczętnie zniszczonej przez Niemców Warszawy „miastobójstwem” jest co najmniej niestosownością, obrażającą pamięć o licznych architektach i urbanistach związanych z BOS-em, spośród których wielu należało do TUP.

Tags: Opinia
Więcej…
 

Nekrolog doc. dr. arch. Andrzeja Grudzińskiego

Email Drukuj PDF

 

Nowa siedziba

Email Drukuj PDF

Witam wszystkich,

chciałabym poinformować, że od 1 lutego nasza siedziba została przeniesiona na Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiejul, przy ul. Prusa 53/55, Katedra Planowania Przestrzenego, pokój nr 17, 450-069 Wrocław

 

Ściana Wschodnia Centrum Warszawy to dobro kultury współczesnej i wymaga ochrony planistycznej

Email Drukuj PDF

23 stycznia 2015 r. w Gazecie Stołecznej opublikowano interesujący artykuł (autorstwa red. Michała Wojtczuka) pt. „Wieżowiec to nie sztacheta w płocie”.  Już sam tytuł jest na tyle znaczący, że powinien być wydrukowany na pierwszej stronie Gazety trzykrotnie większa czcionką, ponieważ wielu samorządowych decydentów oraz deweloperów najwyraźniej – niestety - uważa inaczej…
Ale nawet kołki w płocie zazwyczaj stawia się w jakimś porządku, rytmie, o podobnym wyglądzie i o zbliżonej wysokości oraz w określonym celu, a wieżowce (u nas przynajmniej) – niekoniecznie… Pewnym (pozytywnym) zaskoczeniem jest to, że komercyjny deweloper, znany z dość „agresywnej” strategii inwestycyjnej na stołecznym rynku nieruchomości, deklaruje (jak to opisano w tym tekście…), iż jego „plany dotyczące nieruchomości w Śródmieściu nie są tożsame z planami dotychczasowego właściciela”. I dobrze, bo dość żenująca była sytuacja, w której spółka deweloperska banku kontrolowanego przez Skarb Państwa, który deklaruje w swojej „misji”, że chce „utrzymać uniwersalny, polski charakter”, planowała faktyczną destrukcję jednego z nielicznych, w pełni zrealizowanego, śródmiejskiego układu urbanistycznego Stolicy, tj. tzw. Ściany Wschodniej Centrum Warszawy.

Więcej…
 


Strona 10 z 20

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie