Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Warszawie
Oddział Warszawa

Dyskusja o Krajowej Polityce Miejskiej

Email Drukuj PDF

Wszystkich Członków Warszawskiego Oddziału TUP zainteresowanych tematyką Krajowej Polityki Miejskiej zapraszamy na spotkanie, na którym odbędzie się dyskusja nad opublikowanym przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju dokumentem.

Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 16.00 w siedzibie Biura Planowania Rozwoju Warszawy na ul. Batorego 16.

Prosimy o potwierdzenie obecności na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Przed spotkaniem prosimy zapoznać się z dokumentem KPM dostępnym na stronach Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

 

NIK o inwestycjach na terenach powodziowych

Email Drukuj PDF

POLECAMY RAPORT NAJWYŻSZEJ IZBY KONTROLI NA TEMAT INWESTYCJI NA TERENACH POWODZIOWYCH.

Gminy nie podejmują wystarczających działań, aby chronić mieszkańców przed skutkami powodzi. Kontrola NIK wykazała, że samorządy nie ograniczały zabudowy terenów zagrożonych zalaniem. Decyzje o pozwoleniu na budowę zwykle nie zawierały informacji dla inwestorów o zagrożeniu powodziowym na terenie planowanej inwestycji. Informacji takich w zdecydowanej większości brakowało także w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego - ujęto i opisano w nich jedynie dziesiątą część obszarów zagrożonych powodzią.

Raport

Strona NIK

 

Prezes odznaczony

Email Drukuj PDF

W dniu dzisiejszym Bartłomiej Kolipiński Prezes Warszawskiego Oddziału TUP otrzymał odznakę honorową za zasługi dla ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

GRATULUJEMY!!!!

Jesteśmy dumni z Prezesa!

 

"Życie z niepełnosprawnością". Wiedza jako element współczesnego życia

Email Drukuj PDF

Zachęcamy do udziału w konferencji:

Konferencja
Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych
i Towarzystwa Urbanistów Polskich

6 maja (wtorek) 2014., godz. 13.00-15.30
w sali konferencyjnej Domu Poselskiego, ul. Senacka 1

Zapraszają:
Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. osób niepełnosprawnych Pan poseł mgr Marek Plura oraz Prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich prof. dr hab. Tadeusz Markowski

więcej informacji

 

Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce

Email Drukuj PDF

Uniwersyteckie Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym
i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS)

zaprasza w semestrze letnim 2013/2014 na cykl wykładów:

Zrównoważony rozwój w teorii i praktyce

Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczanie skutków zmian klimatu.

Więcej…
 

Miasto idealne – miasto zrównoważone

Email Drukuj PDF

Uniwersyteckie Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem (UCBS) wraz z instytucjami partnerskimi: Lasami Państwowymi (LP), Instytutem Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa (IGPiM) i Towarzystwem Urbanistów Polskich (TUP) prowadzi projekt: „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczenie skutków zmian klimatu”.


Projekt podejmuje niezwykle ważne zagadnienie jakim jest gwałtowny rozwój miast w XXI wieku. Planowanie przestrzenne jest kluczem do właściwego koordynowania różnych funkcji terenów miejskich, tak aby ich rozwój nie był bezładny i dewastujący środowisko ale by spełniał kryteria zrównoważonego rozwoju. Niestety, planowanie przestrzenne jest wciąż obszarem zaniedbywanym a skutki jego braku przejawiają się boleśnie na każdym kroku powodując, że miasto nie jest przyjazne ludziom i przyrodzie. Podobnie wciąż niedoceniane są usługi ekosytemowe jakie zieleń miejska i otaczające miasta lasy świadczą na rzecz ochrony klimatu i likwidacji miejskich wysp ciepła.

Działania podejmowane w ramach projektu stwarzają przestrzeń do wymiany doświadczeń, dyskusji
i przedstawiania tych zagadnień z wielu perspektyw prezentowanych przez specjalistów z różnych środowisk zawodowych. W ramach realizacji projektu odbyła się na Uniwersytecie Warszawskim wystawa fotograficzna organizowana przez Lasy Państwowe „Lasy wokół miast – elementem stabilizacji środowiska oraz miejscem edukacji i rekreacjibędąca jednym z wydarzeń towarzyszących Szczytowi Klimatycznemu COP19.

Następnymi działaniami projektu są:

  • Dwa dwudniowe warsztaty „Zrównoważony rozwój terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu” organizowane przez IGPIM www.igpim.pl
  • Cykl seminariów „Rozwój zrównoważony w teorii i praktyce. Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu” organizowanych przez UCBS www.ucbs.uw.edu.pl . Seminaria będą odbywały się w semestrze letnim 2013/2014 w każdy czwartek w godzinach 16-18.
  • Ogólnopolska konferencja „Miasto idealne – miasto zrównoważone. Planowanie przestrzenne terenów zurbanizowanych w kontekście adaptacji do zmian klimatu” z udziałem wybitnych specjalistów. Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Warszawskim jesienią 2014r. Organizatorem jest UCBS i TUP. Z okazji konferencji zostanie wydany specjalny numer czasopisma „Przegląd Urbanistyczny” www.przegladurbanistyczny.pl .

Patronat nad konferencją objął Polski Komitet ds. UNESCO oraz Unia Metropolii Polskich.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia we wszystkich wydarzeniach projektu. Szczegółowe informacje będą się ukazywać na stronach Uniwersyteckiego Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem www.ucbs.uw.edu.pl oraz Partnerów Projektu. Możliwy jest również kontakt z koordynatorem projektu Anną Batorczak Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

List otwarty do kolegi Adama Kowalewskiego

Email Drukuj PDF

Drogi Adamie!

Dobrze, że zdecydowałeś się odpowiedzieć na opinię ZG TUP w sprawie Tez do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego. Uważam, że jako członek Komisji Kodyfikacyjnej a zarazem członek TUP, masz pełne prawo, a może nawet koleżeński obowiązek, podjąć dyskusję z opinią ZG. Dlatego trudno mi przyjąć do wiadomości Twoją zapowiedź, że nie zamierzasz sprawie Tez „poświęcać więcej czasu”, odkładając dalszą dyskusję do czasu przedstawienia projektu Kodeksu. Przecież Tezy zostały przedłożone do konsultacji właśnie z myślą o dyskusji. Więc ją prowadźmy. I stąd moja decyzja o liście otwartym do Ciebie.

Więcej…
 


Strona 10 z 18

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie