Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Calendarium
Calendarium Print Email help
Previous month Previous day Next day Next month
See by year See by month See by week See Today Search Jump to month
Ogólnopolskie Studenckie Warsztaty Urbanistyczno-Architektoniczne „Włócz się… Polesie” Download as iCal file
From Wednesday, 06 April 2016 -  12:00
To Friday, 08 April 2016 - 15:00
Hits : 734

Impreza objęta patronatem Zarządu Głównego TUP. Szczegóły na stronie internetowej wydarzenia.

Warsztaty „Włócz się... Polesie” to inicjatywa członków Studenckiego Koła Naukowego Gospodarki Przestrzennej CIRKULA. Jest to kolejna edycja projektu, który był przez nas realizowany w poprzednim roku akademickim pod nazwą „Włócz się… po mieście”. Warsztaty realizujemy we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną w Łodzi. Do uczestnictwa zapraszamy studentów architektury i gospodarki przestrzennej z całej Polski. Tematyka warsztatów dotyczy rewitalizacji - Łódź jest pionierem w tej dziedzinie, więc promowanie przemian w strukturze miejskiej łódzkiego śródmieścia jest dla nas powodem do dumy.

Pierwsza edycja warsztatów dotyczyła ulicy Włókienniczej – jednego z priorytetowych obszarów Lokalnego Programu Rewitalizacji. Tym razem chcielibyśmy zapoznać uczestników z innym interesującym obszarem, jakim jest Stare Polesie. Jest to historyczna dzielnica o charakterystycznej strukturze i niezwykłym potencjale, która jednocześnie potrzebuje pilnych działań rewitalizacyjnych. Zapoznając się z problemami Polesia i próbując je rozwiązać przy pomocy koncepcji projektowej, uczestnicy poznają w praktyce specyfikę działań urbanistycznych w wyjątkowej strukturze miasta historycznego. Do udziału w wydarzeniu zaprosiliśmy też osoby aktywnie działające na rzecz poprawy sytuacji na Starym Polesiu, dzięki którym uczestnicy będą mogli poznać szersze spojrzenie na problemy tego fragmentu miasta.

Warsztaty będą trwać trzy dni. W ramach wprowadzenia w tematykę proponujemy spacer po obszarze będącym przedmiotem warsztatów, a także merytoryczny wstęp do projektu z wystąpieniami osób zaangażowanych w przebudowę miasta. Po wprowadzeniu uczestnicy rozpoczną pracę nad projektami w kilkuosobowych zespołach. Podczas tej części uczestnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia merytorycznego zaproszonych ekspertów. Zadaniem grup warsztatowych będzie opracowanie koncepcji przekształceń przestrzennych fragmentu Starego Polesia, położonego w obrębie ulic: Zielonej, Wólczańskiej, 6 Sierpnia i Żeromskiego. Będziemy zachęcać uczestników do uwzględnienia różnorodnych aspektów funkcjonowania obszaru, takich jak walory substancji zabytkowej, genius loci, uwzględnienie różnych grup społecznych będących użytkownikami tej części miasta czy zastosowanie zasad zrównoważonego rozwoju. Ostatniego dnia odbędzie się prezentacja pomysłów i wniosków, wspólna dyskusja oraz wymiana doświadczeń. Prace projektowe zostaną ocenione przez jury, najlepsze projekty zostaną nagrodzone.

Rezultatem warsztatów będą projekty koncepcyjne, które będą przedstawiać spojrzenie studentów z różnych uczelni na przestrzeń Łodzi, a także wymiana doświadczeń między uczestnikami.

Location : Łódź
Contact : http://wloczsie.weebly.com/kontakt.html

Back

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie