Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wspomnienie o Jacku Bobińskim

Email Drukuj PDF

dr  Jacek Bobiński

18.11.1936 - 10.01.2021

 

Zmarł dr Jacek Bobiński; socjolog, który swoje  życie zawodowe związał z planowaniem przestrzennym:  jego praktyką, metodologią i podstawami prawnymi. Nie był członkiem naszego Towarzystwa ale łączył Go z TUP wspólny obszar działań. Był inspirującym uczestnikiem tych działań, cenionym za posiadaną wiedzę, zawodową aktywność i szeroki, obiektywny ogląd otaczającej nas rzeczywistości.

 

 

Mając w latach stalinizmu zamkniętą drogę na studia, dopiero w latach sześćdziesiątych minionego wieku, po dwuletniej służbie wojskowej, odbył je na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył też Studium Podyplomowe Planowania Przestrzennego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Pracę zawodową rozpoczął   w Instytucie Gospodarki Mieszkaniowej i szybko uzyskał tytuł doktora ekonomii.

Związał się następnie z Biurem Planowania Rozwoju Warszawy, któremu w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku  powierzono  pionierską misję kompleksowego planowania rozwoju aglomeracji warszawskiej. Był wyjątkowo predystynowanym do uczestniczenia w tym zadaniu. Spokojny, z wielką kulturą bycia, nie ulegający emocjom a jednocześnie stanowczy w przedstawianiu swych dobrze uzasadnianych poglądów zyskiwał sobie uznanie i szacunek kolegów. W tamtych trudnych czasach wykazywał rozsądek złączony z nie często spotykaną wówczas odwagą. Potrafił zachowywać swą wolność i strzec swojej godności.  Uosabiał najlepszy etos polskiej inteligencji.

W III Rzeczpospolitej dr Jacek Bobiński angażował się w  prace nad reformą gospodarki przestrzennej, był też  autorem i konsultantem wielu opracowań planistycznych i studiów metodologicznych. Po przejściu na emeryturę, przez długie lata 2002-2012, przekazywał swą wiedzę i doświadczenie  młodym urbanistom wykładając na Podyplomowym Studium Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej.

Środowisko warszawskich urbanistów, w którym miał wielu przyjaciół, żegna Go z żalem i wdzięcznością za  Jego wkład w myślenie o polskiej przestrzeni.

____________________

Tekst wspomnienia opracował Stanisław Furman

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie