Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
News > Aktualności > Konferencja „Miasta przyszłości” – poznaj najnowsze trendy i rozwiązania

Konferencja „Miasta przyszłości” – poznaj najnowsze trendy i rozwiązania

E-mail Print PDF
There are no translations available.

W dniach 13-15 września 2022 r. odbędzie się 5. edycja konferencji ,,Miasta przyszłości” organizowana przez Fundację Miasta Przyszłości i Sweco Polska. Celem wydarzenia jest podniesienie świadomości uczestników w zakresie najnowszych trendów i rozwiązań pozwalających na tworzenie i rozwój miast przyszłości.

Swój udział w wydarzeniu potwierdzili już inspirujący prelegenci z Polski, Holandii, Belgii oraz Finlandii. Program konferencji jest zróżnicowany i multidyscyplinarny, więc każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

 

Każdego dnia poruszymy trzy tematy. Po każdym wystąpieniu prelegenta przewidziana jest inspirująca rozmowa. Podobnie jak w poprzednim roku, konferencja będzie przeprowadzona online w formie wideokonferencji w czasie rzeczywistym. Uczestnicy będą mogli także na żywo zadawać swoje pytania.

 

Zeroenergetyczne budynki, cyrkularność i trzeci sektor w miastach

Renowacja istniejących budynków do standarów zeroenergetycznych to przyszłość budownictwa. O tym jak realizować w praktyce takie projekty opowie Sanne de Wit - Head of ideas z Energiesprong Foundation. Rozmowę poprowadzi urbanista Marcin Żebrowski, twórca dwujęzycznego podcastu "Urbcast - podcast o miastach".

 

Ideę cyrkularności w mieście na przykładzie belgijskiego projektu Oosteroever przedstawi Felipe Chaves Gonzalez, architekt i urbanista ze Sweco Belgium. Rozmowę z prelegentem poprowadzi Alicja Kuczera - Dyrektor Zarządzająca Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego.

 

Pierwszy dzień konferencji zakończy się dyskusją o tym, jaką rolę pełnią NGOsy w życiu miasta? Wezmą w niej udział Anna Domardzka-Widła, Dyrektorka Instytutu Studiów Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego im. Profesora Roberta Zajonca oraz Adam Chyliński - certyfikowany placemaker, konsultant, badacz, edukator.

 

Klimatyczna adaptacja, miejska dostępność oraz innowacyjność

Drugi dzień rozpocznie Johan Verlinde, Dyrektor programowy Urban Adaptation w Urzędzie Miasta Rotterdam. Opowie o podejściu miasta Rotterdam do wyzwań jakie stawiają zmiany klimatyczne. Rozmowę z naszym prelegentem po prezentacji poprowadzi Justyna Orchowska, socjolożka, aktywistka miejska, a także członkini Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

 

O tym w jaki sposób zwiększyć dostępność przestrzeni publicznej dla osób z niepełnosprawnością i nie tylko opowie nam Piotr Czarnota Ekspert ds. dostępności. Konwersację z prelegentem poprowadzi Kamil Kowalski, Dyrektor Integracja LAB oraz Działu Usług Eksperckich w Fundacji Integracja.

 

Z kolei Suvi Häkämies, Business Director w Gaia Consulting Oy, poruszy kwestię miasta jako platformy innowacji w poszukiwaniu rozwiązań pozytywnie wpływających na klimat. Dyskusję poprowadzi Marta Obarska, redaktorka wicenaczelna „Magazynu Miasta".

 

Reklamoza, zrównoważona mobilność i zwierzęta w mieście

Trzeci dzień zaczniemy od trudnego pytania Czy można wygrać z reklamozą w polskich miastach?" Odpowiedzi będzie szukać Magdalena Milert, w sieci znana jako @pieing, a w wraz z nią Łukasz Harat, urbanista prowadzący mikro-telewizję o kulturze miejskiej Street Cloud oraz kanał na YouTube antyRAMA.

 

O tym, jak harmonijnie połączyć w mieście pieszych, rowerzystów i użytkowników zbiorkomu opowie Tomasz Tosza, zastępca dyrektora zarządu dróg w Jaworznie, który wygłosi prelekcję ,,Zrównoważona mobilność na przykładzie miasta Jaworzno". Dyskusję poprowadzi Szymon Ciupa, ekspert ds. Smart City i geoinformacji oraz autor bloga o miastach prawdziwie inteligentnych smartcity-expert.eu.

 

Na koniec zastanowimy się wspólnie nad tym, jak sensownie dbać o zwierzęta w mieście. Temat ten przybliży nam Piotr Tryjanowski, jeden z najczęściej cytowanych biologów w Polsce, badacz fauny miast i interakcji zwierząt i ludzi. Pogawędkę z naszym prelegentem poprowadzi Aleksandra Szurlej-Kielańska, ornitolog i przyrodnik, współautorka publikacji przyrodniczych.

 

Konferencja dostępna i neutralna dla klimatu

 

Tak jak w poprzednich latach, zadbamy o to, żeby konferencja była neutralna dla klimatu. Dodatkowo, aby zwiększyć dostępność ważnych treści poruszanych na konferencji, wszystkie wystąpienia w języku polskim będą tłumaczone na Polski Język Migowy.

Patronatu nad konferencją udzielili już m.in.: Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Krakowa, Prezydent Miasta Gdyni, Prezydent Miasta Kielce oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich, Architektura&Biznes, Urbcast, SmartCityExpert, Green Projects, Obiekty.

 

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja. Więcej szczegółów oraz formularz rejestracyjny znajduje się na stronie https://miasta-przyszlosci.pl/konferencja-2022/.

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie