PROCEDURA WYDAWNICZA
Tekst publikacji naukowej zostaje przyjęty do wydania po uzyskaniu dwóch pozytywnych recenzji wydawniczych, przygotowanych przez recenzentów wybranych przez TUP. Recenzenci wybierani są z innych ośrodków naukowych niż autor monografii, a w przypadku monografii wieloautorskich, w których ten wymóg nie jest możliwy do spełnienia, spośród osób nie zaangażowanych w przygotowanie pracy.
Recenzentem publikacji naukowej może być osoba mająca tytuł doktora habilitowanego lub profesora. W przypadku braku specjalistów w danym temacie z tytułami samodzielnych pracowników naukowych TUP może odstąpić od tego warunku i zamówić recenzje u osób z tytułem doktora.
Recenzję sporządza się zgodnie z formularzem recenzji
W przypadku, gdy recenzent zgłasza potrzebę uzupełnienia tekstu lub dokonania w nim poprawek, TUP przekazuje autorowi uwagi wynikające z recenzji oraz wyznacza termin odniesienia się do nich. Tekst poprawiony przez autora i zaakceptowany przez recenzenta zostaje poddany procesowi redakcyjnemu.
ZASADY ETYKI PUBLIKACYJNEJ
Zasady Etyki Publikacyjnej zostały opracowane bazując na wytycznych Komitetu Do Spraw Etyki Publikacyjnej (COPE) i praktyce innych Wydawnictw.
- Decyzje wydawnicze podejmowane są przez Kolegium Wydawnicze, lub delegowanego przez nie członka.
- Decyzja o przyjęciu propozycji wydawniczej podejmowana jest na podstawie zgodności w/w pracy z profilem tematycznym wydawnictwa. Propozycję wydawniczą cechować musi także oryginalność opracowania i przydatność dla dziedziny nauki, do której się odwołuje.
- Prace autorskie i zawarte w nich treści do czasu opublikowania pozostają poufne ? nie mogą zostać udostępnione osobom trzecim z wyłączeniem tych osób, które bezpośrednio związane są z procesem wydawniczym (w tym m.in. recenzentom i potencjalnym recenzentom, autorom, współautorom, redaktorom, randzie naukowej).
- Redakcja zobowiązana jest do zapewnienia dwóch anonimowych, niezależnych recenzji pracy, wykonanych przez recenzentów, w stosunku do których ? zgodnie z najlepszą wiedzą Redakcji - nie zachodzi konflikt interesów względem autora i przedłożonych do publikacji przez niego badań.
- Nieprzyjęte do publikacji prace, nie mogą być udostępniane w całości lub części przez wydawnictwo bez pisemnej zgody autorów.
- Autor zobowiązany jest do przedłożenia oryginalnej pracy. Niedopuszczalne jest składanie do propozycji druku prac, które są plagiatem lub autoplagiatem w całości lub w części. Podanie źródeł cytowań i klarowne ich oznaczenie, jest konieczne.
- Praktyki takie jak ghostwriting i guestauthorship są zakazane, a ich wykrycie skutkuje odrzuceniem pracy.
- Publikacja powinna być przygotowana wg wytycznych technicznych ustalonych przez Wydawnictwo w procesie publikacyjnym.
- Szczegółowe warunki publikacji reguluje umowa zawarta pomiędzy Wydawnictwem, a Autorem (Autorami) pracy.
- Recenzent zobowiązany jest do sporządzenia obiektywnej i zgodnej ze swą najlepszą wiedzą recenzji wydawniczej.
- Recenzent zobowiązany jest do wykonania recenzji w terminie ustalonym wspólnie z Wydawnictwem. W przypadku niemożności wykonania recenzji w terminie, zobowiązany jest do poinformowania o tym fakcie, oraz ustalenia dalszego postępowania.
Kontakt: Tomasz Majda,
This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
seria BIBLIOTEKA URBANISTY | INNE MONOGRAFIE
|