Wybory Prezesa, Zarządu Oddziału, Komisji Rewizyjnej i Delegatów na WZD TUP na kadencję 2021-2024
Tuesday, 14 December 2021 15:56
Jacek Godlewski
There are no translations available. Dnia 2 grudnia 2021 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Oddziału TUP w Jeleniej Górze, podczas którego wybrano Prezesa, Zarząd Oddziału, Komisję Rewizyjną oraz Delegatów na WZD TUP na kadencję 2021-2024 w składzie:
Prezes:
dr inż. arch. Jacek Godlewski
Wiceprezes:
dr inż. Jerzy Ładysz
Sekretarz:
mgr inż. Krzysztof Chłopeniuk
Skarbnik:
mgr inż. Małgorzata Wołoszka
Komisja Rewizyjna:
mgr inż. arch. Anna Podworska-Michalak- Przewodniczący Komisji
mgr inż. arch. Magdalena Kwasiuk- z-ca Przewodniczącego Komisji
mgr inż. arch. Wojciech Korpal - Członek
Delegat Oddziału na Walny Zjazd Delegatów TUP:
mgr inż. arch. Janusz Korzeń
Pamięci Tomasza Polańskiego
Wednesday, 24 November 2021 23:45
Janusz Korzeń
There are no translations available.
Pamięci Tomasza Polańskiego

Odszedł od nas w miniony poniedziałek i zawsze wspominać będziemy jego prawość, koleżeńskość, skromność i wielką kulturę. My ? który mogli cieszyć się Jego przyjaźnią, pomocą, doradą, w pracy, czy w działalności stowarzyszeniowej. Żal wielki, że już nie ma Go wśród nas?
Pochodził z Lubelszczyzny i tu, w Lublinie, urodził się w 1939 r. i niezadługo po wojnie zamieszkał w Nysie. Tu ukończył Liceum Ogólnokształcące Carolinum i podjął w 1957 r. studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej, które ukończył 10 lat później i wkrótce też przeniósł się do Wrocławia, gdzie podjął pracę w tutejszych przedsiębiorstwach budownictwa przemysłowego.
Szybko postanowił przenieść się do Jeleniej Góry i tu poznaliśmy go jako wrażliwego na miejscowe problemy urbanistyczno-architektoniczne, umiejętnie je i odpowiedzialnie rozwiązującego ? najpierw jako architekta miejskiego w Cieplicach, a po utworzeniu województwa jeleniogórskiego jako starszego projektanta w ówczesnym Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego, a potem Głównego Architekta Województwa w Dyrekcji Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Jeleniej Górze i następnie, do 1981 r. jako dyrektora wspomnianego biura i także Głównego Architekta (funkcje te pełnił także już w innych strukturach organizacyjny w l. 1995-2001 Z pierwszych lat Jego pracy na tych stanowiskach na pewno pamiętamy go jako m.in. inicjatora ogólnopolskiego konkursu na regionalny dom mieszkalny, którego efekty były przez wiele następnych lat twórczo wykorzystywane w praktyce projektowej.
Wtedy poznałem bliżej Tomasza jako kolegę z pracy w Biurze i z prac oraz działalności poza-biurowych, związanych z uczestnictwem w konkursach architektonicznych oraz w ramach naszych, jeleniogórskich oddziałów TUP i SARP (w którym w l. 2012-2015 pełnił funkcję wiceprezesa). Warto przypomnieć tu, że to Jemu zawdzięczamy zaprojektowanie dzisiejszej siedziby SARP, a także funkcjonowanie Pracowni Usług Architektonicznych SARP, w której wielu z nas mogło zacząć pracować poza państwowymi strukturami projektowymi. Jego jeleniogórską aktywność przerwał raz i drugi wyjazd do Libii i Nigerii, gdzie pracował jako urbanista dla potrzeb władz lokalnych w tych krajach i tu także zdobył nowe doświadczenia, z którymi chętnie się dzielił.
W 2002 r. podjął na następnych pięć lat, do przejścia na emeryturę, pracę w ?marszałkowskim?, Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego we Wrocławiu jako jego dyrektor i to na początku tej Jego tu pracy została ukończona I edycja planu zagospodarowania przestrzennego województwa dolnośląskiego. Miałem szczęście w latach następnych pracować w tym Biurze, przy pracach nad kolejną edycja wspomnianego planu, i wielokrotnie mogłem cieszyć się przy tym pomocą i doradą Tomasza, z którym mieliśmy stały, koleżeński kontakt.
Przypominam tylko wybrane informacje o Jego przede wszystkim zawodowej aktywności i chyba przyszło nam za wcześnie żegnać Go, naszego Przyjaciela, Kolegę, Szefa w wielu strukturach organizacyjnych, w których mogliśmy mu towarzyszyć? Zapamiętajmy Go takim, jakim był także: pogodnym, życzliwym, inspirującym, pomocnym?Cześć Jego Pamięci!
Janusz Korzeń
|
Urbonauci- miastotwórcy
Friday, 06 September 2019 06:16
Jacek Godlewski
There are no translations available. W dniach 18 i 23 marca 2019 odbyły się w szkole podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze warsztaty urbanistyczne z wiedzy o miastach pod nazwą "Urbonauci- miastotwórcy", zorganizowane przez Oddział TUP w Jeleniej Górze. W warsztatach uczestniczyły drugie klasy. W trakcie warsztatów młodzi adepci urbanistyki opowiadali: o miejscach w których mieszkają, jak się przemieszczają oraz o zwyczajach towarzyszących zamieszkiwaniu. Ważnym składnikiem dyskusji były odpowiedzi na pytania: z jakich miejsc korzystają, i z jakich chcieli by korzystać w mieście? Dowiedzieli się również jak miasta powstawały i czy powstają nowe. Ostatnim zadaniem dzieci było samodzielne zbudowanie wymarzonego miasta korzystając z makiety. W tracie budowania miasta każdy z uczniów mógł samodzielnie zdecydować o lokalizacji części miasta (osiedla, szkoły, ratusza, szpitala, dworca itd.) w powiązaniu z układem drogowym, kolejowym oraz przestrzeniami przyrodniczymi. W ramach zadania dzieci uzasadniały swój wybór oraz uzyskiwały akceptację pozostałych uczniów. Znaczenie przyrody w miastach oraz transport publiczny były podstawowymi kryteriami dla kształtowania przestrzeni miejskich. Zaangażowanie dzieci w trakcie tworzenia miasta oraz ich kreatywność potwierdziły dużą wrażliwość na przestrzeń która ich otacza. Natomiast burzliwa dyskusja, dotycząca podstawowych trzech decyzji, gdzie mieszkać, pracować i wypoczywać, wykazała świadomą partycypację społeczną młodych mieszkańców Jeleniej Góry w kształtowanie przestrzeni miejskich.
Read more...
Blogowanie urbanistyczne
Monday, 13 November 2017 22:56
Jacek Godlewski
There are no translations available. "Biblioteka EU" została uruchomiona w ramach bloga emerytowanyurbanista.blogspot.com. Pierwsza część zawiera spory zestaw podstawowych dokumentów planistycznych i programowych, publikacji i innych materiałów, związanych przede wszystkim z planowaniem przestrzennym i programowaniem rozwoju Subregionu Jeleniogórskiego, także z jego problemami urbanistyczno-architektonicznymi oraz związanymi z ochroną o odnową zasobów przyrodniczych i kulturowych.
Zgromadzone zostały tu zarówno studia gminne, oceny aktualności stanu planowania, strategie i programy rozwoju oraz programy rewitalizacji i plany ochrony, jak również interesujące materiały, zwłaszcza wśród zestawów, zatytułowanych, jako "koncepcje, inne programy i analizy", "architektura i urbanistyka" i "turystyka i inne zagadnienia".
Układ bloga, w ramach poszczególnych wpisów oraz prezentowanych artykułów, umożliwia wprowadzanie komentarzy rozpoczynających dyskusje problemowe dotyczące spraw regionu jeleniogórskiego. Tak, więc zachęcamy do wymiany poglądów na zmiany przestrzeni która nas otacza, szczególnie w skali lokalnej - sąsiedzkiej, wszystkie wypowiedzi są mile widziane.
|