Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Calendarium
Calendarium Print Email help
Previous month Previous day Next day Next month
See by year See by month See by week See Today Search Jump to month
Życie w architekturze Download as iCal file
Saturday, 14 February 2015Hits : 384

Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury

już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski,

który objął honorowy patronat nad konkursem ŻYCIE W ARCHITEKTURZE

 

Po raz pierwszy w 20-letniej historii konkursu pojawiła się nowa kategoria: wnętrze użyteczności publicznej. Tym samym w VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE najlepsze realizacje rywalizować będą w aż pięciu kategoriach (użyteczność publiczna, budynek wielorodzinny, dom jednorodzinny, przestrzeń publiczna, wnętrze użyteczności publicznej). Grand Prix dla Najlepszego Obiektu Architektury w Polsce już po raz drugi przyzna Prezydent Bronisław Komorowski, który objął patronat nad konkursem. To pierwsza i jedyna w historii naszego kraju nagroda w dziedzinie architektury przyznawana przez głowę państwa! Do konkursu można zgłaszać obiekty oddane do użytku w latach 2013 – 2014.

Zgłoszenie odbywa się drogą elektroniczną na stronie www.zyciewarchitekturze.pl.

W jury Konkursu zasiądą: Magdalena Staniszkis, profesor Politechniki Warszawskiej, w latach 1993-1997 członkini Prezydium Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich, prowadząca studio Staniszkis Architekt, Mariusz Ścisło, prezes SARP, współzałożyciel pracowni FS&P Arcus, Antoni Domicz, współzałożyciel pracowni M. i A. Domicz, laureat Honorowej Nagrody SARP (2014, wspólnie z Małgorzatą Pizio-Domicz), w latach 2006-2012 prezes opolskiego oddziału SARP, Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni medusa group, w latach 1995-1996 stypendysta rządu francuskiego i praktykant w kilku renomowanych pracowniach europejskich, m.in. w Jean Nouvel Architecture, Ewa P. Porębska, redaktor naczelna miesięcznika „Architektury-murator”, pierwszy polski juror Nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe (edycja 2013), członek Rady Ekspertów Europejskiej Nagrody dla Przestrzeni Publicznych.

Własnych sędziów powoła też Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Rolą trzyosobowego Prezydenckiego Jury będzie wskazanie obiektów pretendujących do Grand Prix ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, spośród których zwycięzcę osobiście wyłoni Prezydent RP.

Zadaniem jury będzie ocena wszystkich zgłoszonych obiektów i wskazanie 15 realizacji nominowanych do nagród głównych. Autorzy nominowanych budynków szczegółowo omówią je przed jury na specjalnej, otwartej dla publiczności prezentacji w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta. Na tej podstawie wyłonieni zostaną zwycięzcy w poszczególnych kategoriach.

Ogłoszenie wyników VIII edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nastąpi podczas uroczystej gali w kwietniu 2015 roku. Tradycyjnie nagrodami w konkursie są statuetki ARCHITEKTURY autorstwa rzeźbiarza Adama Myjaka. Zwycięzca plebiscytu na Ulubieńca Polski XXI wieku otrzyma tablicę pamiątkową do zawieszenia w nagrodzonym obiekcie.

Organizatorem Konkursu jest redakcja miesięcznika „Architektura-murator”.

Partnerem VIII edycji Konkursu jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Konkurs ŻYCIE W ARCHITEKTURZE organizowany jest od 1995 roku. Dotychczas odbyło się 7 edycji – 2 ogólnopolskie i 5 warszawskich. O statuetkę ARCHITEKTURY walczyły w sumie 2764 realizacje. Wśród dotychczasowych zwycięzców znajdują się tak cenione pracownie jak HS99, JEMS Architekci, APA Kuryłowicz & Associates czy Maćków Pracownia Projektowa. W ramach konkursu dodatkowe nagrody przyznawali: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Sportu i Turystyki. W III edycji ŻYCIA W ARCHITEKTURZE nagrody główne wręczał Premier Jerzy Buzek, a w VII – Grand Prix Prezydent Bronisław Komorowski, który osobiście wyłonił też zwycięzcę. Była to pierwsza nagroda w dziedzinie architektury przyznana w Polsce przez głowę państwa.

Jury przyzna nagrody w pięciu kategoriach:

Najlepszy budynek użyteczności publicznej

Najlepszy budynek wielorodzinny

Najlepszy budynek jednorodzinny

Najlepsza przestrzeń publiczna

Najlepsze wnętrze użyteczności publicznej

 

Wybór zwycięskich realizacji

Jury w pierwszej części obrad wybierze po 10 obiektów z każdej kategorii (w sumie 50), które wezmą udział w głosowaniu internautów na Ulubieńca Polski. Zostaną też przedstawione Ministrom, aby spośród nich wybrali laureatów nagród specjalnych. Drugi etap obrad jury wyłoni 15 realizacji (po 3 w każdej kategorii), których autorzy w czasie prezentacji w warszawskiej galerii Zachęta przed jury i publicznością przedstawią wystąpienia na ich temat. Następnie jurorzy udadzą się na zamknięte obrady, których wyniki poznamy podczas uroczystej gali finałowej.

Terminarz:

 

9 grudnia 2014 – ogłoszenie VIII edycji konkursu ŻYCIE W ARCHITEKTURZE i uruchomienie strony www.zyciewarchitekturze.pl

14 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń do konkursu

19 lutego 2015 – pierwsze posiedzenie jury, w którym sędziowie wybiorą po 10 obiektów w każdej z pięciu konkursowych kategorii

25 lutego 2015 – ostatni dzień przyjmowania dodatkowych materiałów na temat realizacji zakwalifikowanych do II etapu

26 lutego 2015 – drugie posiedzenie jury, w którym na podstawie dodatkowych materiałów przesłanych przez autorów 50 wybranych realizacji sędziowie wyłonią 15 finalistów (po 3 obiekty w każdej z pięciu konkursowych kategorii)

11 marca 2015 – prezentacja autorów 9 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek użyteczności publicznej, budynek wielorodzinny, przestrzeń publiczna), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

12 marca 2015 – prezentacja autorów 6 finałowych realizacji przed jury w warszawskiej galerii Zachęta (po trzy z każdej kategorii: budynek jednorodzinny, wnętrze użyteczności publicznej), otwarta dla publiczności i mediów; początek 17.30

11 marca – 2 kwietnia 2015 – głosowanie internautów na Ulubieńca Polski na stronie www.zyciewarchitekturze.pl

17 kwietnia 2015 – rozstrzygnięcie konkursu i finałowa gala wręczenia nagród

Back

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie