Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Calendarium
Calendarium Print Email help
Previous month Previous day Next day Next month
See by year See by month See by week See Today Search Jump to month
Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych Download as iCal file
Monday, 16 September 2019, 09:15 - 15:50
Hits : 700
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprasza do udziału w konferencji "Ochrona i kształtowanie przestrzeni publicznych", w dniu 16 września 2019 r. w Warszawie
Estetyka i funkcjonalność przestrzeni publicznej, w której poruszamy się na co dzień, ma ogromne znaczenie dla jakości naszego życia, więzów społecznych, identyfikacji z miejscem. Ważne jest zapewnienie ciągłości i dobrostanu zastanych walorów kulturowych przestrzeni publicznych: dorobku architektonicznego i urbanistycznego, funkcji umożliwiających realizowanie zwyczajowych aktywności mieszkańców lub wydarzeń kulturalnych. Szczególny potencjał stanowi zdolność i chęć jednoczenia się lokalnych społeczności w działaniach na rzecz odnowy pamięci historycznej czy kreowania nowych funkcji wspólnych przestrzeni.
Podczas konferencji, w szerokim gronie uczestników procesu kształtowania przestrzeni publicznych, podejmiemy temat świadomości mieszkańców i gospodarzy miejsc na temat znaczenia dobrej jakości przestrzeni publicznej. Zastanowimy się jakimi sposobami podnosić ich kompetencje do rozpoznawania potrzeb użytkowników oraz prawidłowego odczytywania wartości estetycznych, historycznych i kulturowych przestrzeni.
Poszukamy odpowiedzi na pytanie czy obecne instrumenty prawne, którymi dysponują władze samorządowe są adekwatne i wystarczające, aby otaczająca przestrzeń stała się przyjazna i była nośnikiem wartości kulturowych. Najnowsze regulacje prawne wprowadzone tzw. "ustawą krajobrazową" obowiązują już blisko cztery lata. To czas, po którym warto przedyskutować jej mocne strony oraz poszukać sposobów na poprawę jej funkcjonowania.
Podczas konferencji zostaną także zaprezentowane wyniki najnowszego badania dotyczącego kształtowania krajobrazu i estetyki przestrzeni publicznych w gminach, uwzględniającego funkcjonowanie ustawy krajobrazowej, przeprowadzonego w grudniu 2018 r. przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Wydarzenie będzie także okazją do zapoznania się z udanymi przykładami wykorzystania potencjału dla wykreowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Uroczystym akcentem będzie ogłoszenie wyników konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, pod patronatem MKiDN.
Do udziału w konferencji zapraszamy przedstawicieli samorządów, projektantów, organizacji społecznych, ruchów miejskich, ludzi nauki, przedstawicieli administracji rządowej, a także wszystkich zainteresowanych tematem ochrony i kształtowania przestrzeni publicznej.
Udział w konferencji jest bezpłatny.
Zgłoszenia należy dokonać w terminie do 30 sierpnia br. przesyłając formularz zgłoszenia na adres: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it >
Location : Warszawa, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy ul. Ksawerów 13.

Back

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie