Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Calendarium
Calendarium Print Email help
Previous month Previous day Next day Next month
See by year See by month See by week See Today Search Jump to month
Wody opadowe - Aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne Download as iCal file
Tuesday, 01 October 2019, 09:30
Hits : 736

Konferencja pod patronatem TUP

Strona do rejestracji: https://wodyopadowe.konfeo.com/pl/groups

Strona wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/592230661301891/

 

Czasem słońce, czasem deszcz?

Ostatnio coraz częściej gwałtowne ulewne deszcze oraz wysokie temperatury zmuszają zarządców miast, architektów i mieszkańców do zmiany zagospodarowania przestrzeni i zarządzania wodą w mieście. Rośnie świadomość mieszkańców i samorządowców w zakresie oszczędzania wody i dbania o ten cenny zasób.

Dynamicznie zmiany skłaniają do refleksji i działania, które miałoby ograniczyć suszę w miastach, zaspokoić niedobory wody, która jest niezbędna do utrzymania zielonej przestrzeni i sprawia, że mieszkańcom o wiele lepiej się żyje w takim otoczeniu. Jest to szereg naczyń połączonych, układanka w której trzeba zaspokoić wszystkie potrzeby mieszkańców i sprostać wymaganiom miejskiego planu zagospodarowania oraz wziąć pod uwagę przeważnie ograniczony budżet.

Podczas trzydniowej konferencji zostaną omówione najważniejsze zagadnienia związane z efektywnym zarządzaniem wodami opadowymi. Uczestnicy mogą się spodziewać oprócz ciekawych tematów i wystąpień ekspertów oraz praktyków, wyjazdu studyjnego do Berlina, gdzie pokazane zostaną błękitno-zielone rozwiązania w stolicy Niemiec.

Czternasta Konferencja Wody opadowe - aspekty prawne, ekonomiczne i techniczne, która odbędzie się w Poznaniu, to okazja do spotkania decydentów związanych z przestrzenią miejską. Nie zabraknie dyskusji, podczas której uczestnicy porozmawiają o koniecznych zmianach, które powinny pojawić się w przetargach oraz miejskich planach zagospodarowania przestrzeni.

Podczas sesji "Wody opadowe w przestrzeni nowoczesnego miasta - współpraca, wytyczne, strategia i legislacja", zostanie poruszony temat miejscowych planów w kontekście rozwoju zielono-błękitnej infrastruktury. Wskazane zostaną elementy, na które zarządcy miast powinni zwracać uwagę przy tworzeniu przetargów i miejskich planów zagospodarowania miast oraz jak architekci mogą z łatwością wprowadzać rozwiązania będące w zgodzie z naturą. Sesja druga będzie poświęcona perspektywom finansowania i aspektom ekonomicznym gospodarowania wodami opadowymi. Mowa będzie m.in. o opłacalności zagospodarowania wód opadowych oraz kosztach środowiskowych i społecznych. Na pojawiające się często pytanie, skąd brać fundusze na takie rozwiązania, odpowiedzą przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sesja poświęcona adaptacjom do zmian klimatu w przestrzeni miasta, to głównie tematy związane z zazielenianiem miasta, gospodarowaniem wodą deszczową oraz współpracą z mieszkańcami. Ostatnia sesja to zbiór dobrych praktyk, gdzie wskazane zostaną dobre przykłady wykorzystania wody w mieście. W trakcie trwania całej konferencji zostanie przedstawionych wiele dobrych zagranicznych i polskich rozwiązań m.in. z Poznania, Gdańska, Łodzi, Zielonej Góry, Krakowa, Warszawy czy Katowic. Dodatkowo kilka z zaproponowanych przykładów, nie wymaga dużego wkładu finansowego, a jedynie odpowiedniego zaangażowania mieszkańców, a o tym jak ich wspierać i współpracować opowiedzą m.in. przedstawicielki Urzędu Miasta w Poznaniu.

Podczas konferencji, organizatorzy chcą wskazać na dobrych przykładach, że współpraca pomiędzy różnymi podmiotami w mieście jest kluczowa dla rozwoju czerwono-błękitno-zielonych inwestycji oraz jak bardzo rozwój zieleni i utrzymanie wody w mieście wpływa na jakość życia w miejskiej przestrzeni.

program

Location : Poznań, plac Andersa 1, Hotel Novotel
Contact : Jaśmina Labus, This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it , 784 036 987

Back

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie