Nominacje w ogólnopolskim konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną – 2022

W roku 2022 Towarzystwo Urbanistów Polskich organizuje XVI Konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce.

W wyniku kwalifikacji Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich zakwalifikował  do drugiego etapu konkursu i nominował do nagród 69 przestrzeni publicznych z całej Polski:

  1. Jarocin – Rewaloryzację Parku Radolińskich w Jarocinie wraz z zielonym amfiteatrem
  2. Poznań – Projekt tworzenia lokalnych skwerów sąsiedzkich „Zasadzka na fyrtle”
  3. Mosina – Przystanek Glinianki
  4. Krotoszyn – Skwer D-O-M- Działamy – Odpoczywamy – Motywujemy
  5. Krobia – Rewitalizacja zdegradowanego, poprzemysłowego obiektu i przestrzeni starej gazowni wraz z nadaniem nowych funkcji społecznych
  6. 6. Leszno – Zagospodarowanie terenu zieleni przy ul. 17-go Stycznia
  7. Wieleń – Nowe Miasto NA NOWO
  8. Kostrzyn nad Odrą – Skwerek przy ul. Orła Białego
  9. Szprotawa – Kładka na łopacie turbiny wiatrowej – Bulwar nad Szprotawą
  10. Świebodzin – Park Miejski – Dolina Strugi Świebodzińskiej
  1. Szubin – Konserwacja ruin zamku starostów
  2. Pleśna – Ośrodek sportowo-rekreacyjny RELAKS w Łowczówku
  3. Olsztyn – Zbiornik retencyjny wód deszczowych przy ul. Sikorskiego-Paukszty
  4. Zakopane – Rówień Krupowa
  5. Września – Obiekt wystawowy kolejki wąskotorowej z torowiskiem oraz makiety kolejki wraz z infrastrukturą towarzyszącą
  6. Starogard Gdański – Park Nowe Oblicze
  7. Toruń – Muzeum Twierdzy Toruń, zaadaptowana XIX-wieczna pruska podwalnia koszarowa – Koszary Bramy Chełmińskiej
  8. Orneta – Rewaloryzacja i rewitalizacja Parku Miejskiego
  9. Orneta – Plac sportowo-rekreacyjny przy SP 1
  10. Santok – Budowa przystani dla jednostek pływających w km 225,550 rzeki Noteć
  11. Santok – Zagospodarowania terenu historycznego grodziska
  12. Konstantynów Łódzki – Przebudowa targowiska miejskiego
  13. Gdynia – Gdyńskie Parki Kieszonkowe
  14. Gdynia – Rewitalizacja osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego
  15. Orzysz – Modernizacja Ogródka Jordanowskiego
  16. Warszawa – Park Zbigniewa Herberta
  17. Warszawa – Skwer Jerzego Januszkiewicza
  18. Bydgoszcz – Młyny Rothera – Park Kultury w Bydgoszczy
  19. Brusy – Park dworski w Wielkich Chełmach
  20. Zgorzelec – Teren otaczający Zalew Czerwona Woda w Zgorzelcu
  21. Toruń – Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej
  22. Gdynia – Park Centralny
  23. Nowy Dwór Gdański – Zagospodarowanie bulwaru wzdłuż rzeki Tuga
  24. Pruszcz Gdański – Rewaloryzacja parku podworskiego w zespole przyrodniczo-krajobrazowym w Wojanowie
  25. Władysławowo – Przebudowa ulicy Hallera
  26. Rumia – Zagospodarowanie terenu osiedla przy ulicy Sabata w ramach rewitalizacji Rumi
  27. Gdańsk – Rynek w Oliwie
  28. Przewóz – Park w Przewozie
  29. Kolbuszowa – Bulwary nad Nilem im. bł. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego
  30. Szczecin – Park Warszewo-Podbórz
  31. Barczewo – Zagospodarowanie brzegów rzeki Pisy
  32. Tarczyn – Teren rekreacyjny Drozdy
  33. Rybnik – Zabytkowa Kopalnia Ignacy
  34. Oświęcim – Park Pokoju
  35. Starachowice – Park Miejski im. St. Żeromskiego
  36. Górno – Obiekt rekreacyjno-sportowy Mała Kadzielnia
  37. Warszawa – Plaża romantyczna w Dzielnicy Wawer
  38. Uniejów – Bulwary nadwarciańskie wzdłuż brzegu rzeki Warty
  39. Tomaszów Mazowiecki – Powiatowe Centrum Animacji Społecznej
  40. Czerniewice – Miejsce spotkań i rekreacji w Czerniewicach
  41. Lisewo – Rewitalizacja terenu „Ogródka Jordanowskiego” w celu ożywienia społeczno – gospodarczego terenu
  42. Łódź – zrewitalizowany park im. Stanisława Moniuszki
  43. Łódź – Koci Szlak – aleja wraz z bocznicą kolejową oraz zielonym parkingiem na Księży Młynie
  44. Słupsk – Słupskie kliny zieleni
  45. Popielów – Przystań wodna w Nowych Siołkowicach
  46. Poznań  Projekt rewaloryzacji Rynku Łazarskiego
  47. Busko-Zdrój – Park Zdrojowy
  48. Busko-Zdrój – Kompleks #TężniaBusko
  49. Kraków – Park Lotników Polskich
  50. Zabrze – Park Wieży Ciśnień
  51. Tychowo – Park Miejski
  52. Rościszewo – Zespół dworsko-parkowy z XVIII w.
  53. Toruń – Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR
  54. Żyrardów – Tereny zieleni w Żyrardowie (Ekopark, dwa skwery przy ul. F. Niela, Skwer Ruuki przy ul. 1-gi Maja, Skwer z pomnikiem AK przy ul. 1-go Maja, Skwer na placu Jana Pawła, …, łącznie 30 obiektów)
  55. Tomaszów Lubelski – Stawy w miejscowości Rogóźno
  56. Hażlach – Dawny spichlerz w Gminie Hażlach – budynek muzealny pod nazwą Dom Przyrodnika wraz z zagospodarowaniem terenu
  57. Jaworzno – Hala Widowiskowo-Sportowa ul. Grunwaldzka 80 w Jaworznie wraz z zagospodarowaniem terenu
  58. Żywiec – Centrum Edukacji Ekologicznej ARKA wraz z otoczeniem
  59. Wisła – Centrum Edukacji Ekologicznej

W drugim etapie konkursu prosimy podmioty zarządzające daną przestrzenią o przesłanie na adres: konkurs@tup.org.pl wypełnionego szablonu prezentacji zgodnie z Załącznikiem 2 do Regulaminu w terminie do 20 sierpnia 2022 roku.  Nominowana w I etapie przestrzeń zostanie poddana analizie i ocenie w II etapie konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Posiedzenie Kapituły Konkursu planowane jest w terminie 1-15 września 2022 roku. W razie pytań prosimy kontaktować się mailowo pod adresem: konkurs@tup.org.pl bądź telefonicznie: 502 363 373.