You are currently viewing Doświadczenia z wdrażania reformy systemu planowania przestrzennego – podsumowanie konferencji szkoleniowej

Doświadczenia z wdrażania reformy systemu planowania przestrzennego – podsumowanie konferencji szkoleniowej

Doświadczeniom z wdrażania reformy systemu planowania przestrzennego poświęcona została konferencja szkoleniowa zorganizowana przez Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku w dniu 21 października 2024 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.

Wydarzenie to było nie tylko okazją do pogłębienia wiedzy, ale przede wszystkim stanowiło przestrzeń do wymiany doświadczeń z zakresu stosowania znowelizowanych przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W konferencji udział wzięło blisko 100 osób – praktyków i ekspertów z różnych dziedzin, przedstawicieli reprezentujących kilkadziesiąt samorządów lokalnych, a także administrację rządową czy naukowców z całej Polski. W wydarzeniu uczestniczyła także Anna Michalik, Zastępca Dyrektora Departamentu Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.  

Sesje tematyczne

W jej ramach zorganizowano cztery sesje merytoryczne poświęcone najważniejszym obszarom zmian w systemie planowania lokalnego. Każda z sesji rozpoczęła się wykładem wprowadzającym dotyczącym kluczowych zagadnień omawianych w ramach sesji, a kończyła wspólną dyskusją opartą o konkretne przykłady. 

Tematem pierwszej sesji, której moderatorem był Marcin Turzyński, Doradca Związku Miast Polskich, była strategia rozwoju gminy oraz strategia rozwoju ponadlokalnego jako podstawa prowadzenia polityki przestrzennej gmin. W swoim wystąpieniu wprowadzającym opowiedział on o integracji planowania przestrzennego i strategicznego w kontekście nowych regulacji prawnych. Zaproszeni goście skupili się natomiast na konkretnych przykładach prowadzenia polityki przestrzennej gmin. O elementach wymiaru przestrzennego strategii rozwoju lokalnego i ponadlokalnego opowiedział Marek Karzyński, Doradca Związku Miast Polskich, zaś o integracji planowania z perspektywy samorządu lokalnego Andrzej Pollak, Wójt Gminy Nowa Karczma, Prezes Zarządu Związku Gmin Pomorskich.

W drugiej sesji skupiono się na Planie ogólnym oraz jego ustaleniach jako nowym narzędziu wdrażania polityki przestrzennej gmin. Wstępem do tej części było wystąpienie moderatorki panelu Anny Tomczak, Wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich i Członkini Zespołu Urbanistyczno-Prawnego PAN, która przybliżyła zakres analityczny i merytoryczny planu ogólnego zwracając jednocześnie uwagę na różnice pomiędzy dotychczasowymi a znowelizowanymi zapisami ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W dalszej części panelu podjęto dyskusję o głównych problemach i wyzwaniach odnoszących się do planu ogólnego z perspektywy dużych i mniejszych miast oraz gmin wiejskich, a także praktyki urbanistycznej. O perspektywie Elbląga opowiedziała Wiceprezydent Katarzyna Wiśniewska, a perspektywie dużego miasta Edyta Damszel-Turek, Dyrektor Biura Rozwoju Gdańska i Urbanista Miasta Gdańska. O odmiennej perspektywie i problemach, ale wciąż tych samych wyzwaniach z perspektywy mniejszych gmin opowiedziały natomiast Aldona Cieśla i Agata Marciniak z Pracowni Urbanika, członkinie poznańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich

Trzeci panel został poświęcony tematowi Zintegrowanego planu inwestycyjnego. Moderatorem tej części był Łukasz Pancewicz z Pracowni A2P2 Architecture&Planning, który przybliżył podstawowe założenia tego planu, jako nowego narzędzia planowania przestrzennego. O mocnych i słabych stronach, a także szansach i zagrożeniach z pespektywy publicznej i prywatnego inwestora rozmawiali paneliści – Łukasz Rozbiewski, p.o. Dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m. st. Warszawy oraz Michał Leszczyński z Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Tematem ostatniej sesji była partycypacja społeczna w procesach planistycznych, o której na wstępie opowiedziała Marta Jaskulska z Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddział w Gdańsku. Wyzwania procesów partycypacyjnych w kontekście wprowadzonych zmian ustawowych przybliżyła Barbara Zgórska z Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddziału w Gdańsku, zaś o doświadczeniach z perspektywy samorządowej opowiedziała Justyna Tomana, Kierownik Referatu Rozwoju Urzędu Gminy Kaliska.

Wnioski z konferencji

Tym co podkreślali uczestnicy wydarzenia jest przede wszystkim konieczność większej integracji planowania przestrzennego i strategicznego, bowiem prawidłowa polityka planowania rozwoju gminy powinna opierać się na solidnie opracowanej strategii rozwoju, z której zapisów powinny wynikać rozstrzygnięcia w planie ogólnym gminy. Kolejnym elementem, na który uwagę zwrócili zarówno urbaniści jak i włodarze lokalnych samorządów była kwestia braku odpowiedniej ilości czasu na sporządzenie planów ogólnych, jak i wyzwania związane z cyfrową rewolucją wprowadzoną znowelizowaną ustawą. Aspekt ten był również podnoszony przez ekspertki do spraw partycypacji społecznej, które w swoich wystąpieniach podkreślały jak ważna jest potrzeba prowadzenia działań edukacyjnych i informacyjnych o istocie, celach i zasadach planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Zadawane pytania podczas dyskusji z prelegentami, a także prowadzone w kuluarach rozmowy pokazały, że istnieje aktualnie bardzo duża potrzeba wymiany wzajemnych doświadczeń, a także pogłębionej dyskusji na temat wybranych zagadnień związanych z kształtowaniem przestrzeni w nowym otoczeniu prawnym. 

Dziękujemy wszystkim panelistom i prelegentom oraz gościom konferencji i zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z wydarzenia. Za wyjątkową relację zdjęciową dziękujemy Mazurkiewicz Foto. 

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Konferencja została ponadto objęta patronatem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk oraz Ministra Rozwoju i Technologii Krzysztofa Paszyka.

Relacja fotograficzna dzięki uprzejmości Michała Mazurkiewicza