Konkurs na magisterskie prace dyplomowe

Problemy samokształcenia i szkolenia zawodowego były zawsze w Towarzystwie traktowane jako jedne z najważniejszych. Już w 1953 roku powołana została Sekcja Szkolenia, przekształcona w roku 1958 w Komisję Kształcenia Urbanistów, a w trzy lata później w Komisję Kształcenia i Szkolenia. Kolejnymi przewodniczącymi Komisji byli: Michał Kaczorowski, Adam Ginsbert, Adam Kotarbiński, Maciej Nowakowski i Andrzej Buchner. Począwszy od 1956 r. Komisja w imieniu Towarzystwa przeprowadzała konkursy na najlepsze prace dyplomowe z zakresu urbanistyki i planowania przestrzennego, wykonywane na wyższych uczelniach. Od 1994 roku konkursy przeprowadza Zarząd Główny TUP, a od 2007 roku nagrody przyznawane są w dwóch kategoriach: projektowanie urbanistyczne i studia dotyczące zagadnień gospodarki przestrzennej.

Regulamin konkursu

Edycja 2024

Przyznane nagrody i wyróżnienia

Urbanistyka

1

NAGRODA

„Bywalnik” jako kluczowy element strategii zapobiegania ucieczki młodych osób i marginalizacji miasta Kalisza

Autor: Natalia Pawelec

Promotor: dr inż. arch. Łukasz Pancewicz

Wydział Architektury  Politechnika Gdańska

Praca została doceniona za skuteczne zbudowanie atrakcyjności miasta Kalisza przy użyciu spójnej sieci przestrzeni publicznych zdefiniowanych za pomocą „bywalnika”, czyli połączonych miejsc społecznie integrujących tkankę miejską. Założenie projektowe polegało na ukształtowaniu formy miasta w skali urbanistycznej i architektonicznej, spełniającej kryterium dostępności dla wszystkich. Istotnym elementem całego założenia, było zachowanie hierarchii istniejących powiązań przestrzennych i utrzymanie ciągłości zagospodarowanych pasów zieleni o funkcji rekreacyjnej, stanowiących o atrakcyjności Kalisza. Nagrodzono wielopłaszczyznową koncepcję, która objęła skalę miasta z czytelnym układem przestrzeni dostępnych, skalę obszaru w formie nowego ośrodka dzielnicowego oraz skalę budynku i domu sąsiedzkiego będącego centrum aktywności lokalnej. Rozwiązania w różnych skalach połączyła istota budowania przestrzeni jako miejsca „bywania”. Projekt skutecznie odpowiedział na problem migracji młodych osób z miast średniej wielkości i był przyczynkiem do stworzenia miejsc o indywidualnym charakterze, będących odpowiedzią na potrzeby wielu użytkowników miasta.

2.

NAGRODA

Pamięć Podzamcza. Rewitalizacja dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie.

Autor: Michalina Zyga

Promotor: Dr inż. arch. Damian Poklewski- Koziełł

Wydział Architektury  Politechnika Krakowska

Praca została doceniona za aktualność podjętego tematu kształtowania przestrzeni miejskiej w kontekście upamiętnienia miejsc pamięci i kompleksową koncepcję rewitalizacji dawnej dzielnicy żydowskiej w Lublinie. W pracy podjęto udaną próbę wykorzystania przekształceń przestrzennych do stworzenia wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej uwzględniającej złożone uwarunkowania kulturowe i historyczne. Szczególną uwagę zwraca opracowanie graficzne i  klarowność pracy. Prócz rozważań dotyczących powiązań i relacji funkcjonalnych całej dzielnicy, w ramach pracy sformułowano również trafne propozycje szczegółowych rozwiązań przestrzeni publicznych o znaczeniu historycznym jak Plac Studni, czy Skwer Jateczna.

3.

WYRÓŻNIENIE

Oddziaływanie sensoryczne tkanki miejskiej. Redefinicja dominanty przestrzennej w strukturze urbanistycznej na przykładzie projektu wielofunkcyjnego założenia urbanistycznego w Warszawie.

Autor: Michał Ruman

Promotor: Dr inż. arch. Agnieszka Wośko- Czeranowska

Wydział Architektury  Politechnika Warszawska

W pracy przeprowadzono analizy oddziaływań sensorycznych tkanki miejskiej na człowieka oraz roli dominaty w strukturze przestrzennej. Zwieńczeniem rozważań jest zdefiniowanie pojęcia dominaty centrotwórczej – jako kompozycji krystalizującej strukturę urbanistyczną o pozytywnym wpływie na doznania sensoryczne i psychologiczne człowieka. W wymiarze projektowym przedstawiono nowe założenie przestrzenne dla poprzemysłowej dzielnicy Odolany w Warszawie, urzeczywistniające ideę dominaty centrotwórczej i jej oddziaływania na sensualność użytkowników przestrzeni. Pracę wyróżniono za trafną kompozycję urbanistyczną, uwzględniającą lokalne uwarunkowania, kształtującą przestrzeń integracji społecznej i lokalnej tożsamości.

4.

WYRÓŻNIENIE

Integracja terenów portowych ze strukturą przestrzenną miasta – koncepcja restrukturyzacji terenu portu w Ustce.

Autor: Maja Matuszewska 

Promotor:  Dr hab. inż. arch. Małgorzata Mirecka

Wydział Architektury  Politechnika Warszawska

Praca podejmuje temat przebudowy i nadania wielofunkcyjnego charakteru dla poprzemysłowych terenów portowych w Ustce. Proponowane dla tego fragmentu nowe użytkowanie, na które składają się budynki o funkcji mieszkaniowej, usługowej, kultury i nauki, ma stanowić uzupełnienie planowanego portu serwisowego morskich farm wiatrowych.

Praca została uhonorowana wyróżnieniem za bardzo dobrą integrację nowej dzielnicy z centralną częścią miasta poprzez wykreowanie przestrzeni publicznych łączących ją z istniejącą tkanką miejską. Doceniona została także spójność wizualna nowopowstałego zespołu i trafne decyzje dotyczące adaptacji poportowych obiektów. Zaletą pracy jest również wskazanie dla projektowanego obszaru rozwiązań zapewniających samowystarczalność energetyczną oraz przeciwdziałających skutkom zmian klimatu.

Gospodarka przestrzenna

5.

NAGRODA

Dostosowanie infrastruktury do ruchu pieszego na obszarze dzielnicy VIII Dębniki w świetle koncepcji walkability.

Aleksander Sielecki

Promotor: dr hab. Grzegorz Micek, prof. UJ

Uniwersytet Jagielloński

Praca bada jak infrastruktura komunikacji pieszej trzech krakowskich osiedli: Stare Dębniki, Osiedle Podwawelskie oraz Ruczaj odpowiada na potrzeby mieszkańców, podkreślając znaczenie zrównoważonej mobilności i idei Nowego Urbanizmu dla rozwoju miasta. W pracy wykorzystano metody kartowania terenowego, korygowane metodami GIS i dopełnione obserwacjami oraz badaniami ankietowymi. W oparciu o wyniki badań zaproponowane zostały rozwiązania służące usprawnieniu ruchu pieszego na badanych obszarach, co w konsekwencji może przyczynić się do wzrostu jakości życia mieszkańców analizowanych osiedli.

Kapituła Konkursu doceniła zakres i kompleksowość przeprowadzonych badań, które posłużyły do wyboru obszaru analiz i oceny stopnia dostosowania infrastruktury komunikacji pieszej do potrzeb jej użytkowników. Na wyróżnienie zasługuje rzetelność analiz, w ramach których stworzono i wykorzystano autorski wskaźnik oceny przystosowania przestrzeni dla ruchu pieszego – Index of Space Adjustment for Walking, który okazuje się być praktycznym i obiektywnym narzędziem służącym ocenie faktycznego stanu technicznego infrastruktury pieszej. 

6.

WYRÓŻNIENIE

Transformacja Buiksloterham jako możliwy wzorzec rozwoju cyrkularnego Warszawy.

Autor: Agnieszka Chmura

Promotor:  dr inż. arch. Tomasz Zborowski

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego  Katedra Geografii Miast i Planowania Przestrzennego

W pracy podjęto wątek urzeczywistniania idei gospodarki cyrkularnej w przestrzeni rzeczywistej, w szczególności w dziedzinie planowania, projektowania i zagospodarowania obszarów zurbanizowanych. Zbadano transformację dzielnicy Buiksloterham w Amsterdamie, która –jako żywe laboratorium cyrkularności – podlega przekształceniu z terenu przemysłowego w obszar wielofunkcyjny, gdzie podejmowanych jest szereg innowacji budowlanych, ekosystemowych i finansowych, które po ewaluacji będzie można implementować w innych miejscach.

Przeprowadzone analizy i badania wykazały brak spójnej polityki w zakresie wdrażania gospodarki cyrkularnej i niską świadomość tych zagadnień wśród mieszkańców Warszawy . Zaletą pracy jest autorska koncepcja wdrażania cyrkularności na poziomie samorządowym, w formie międzysektorowej współpracy różnych podmiotów publicznych, gospodarczych i społecznych, działających w ramach klastrów cyrkularnych. Kapituła konkursu doceniła pracę za twórczy wkład w promowanie nowatorskich idei, które mogą być odpowiedzią na współczesne kryzysy gospodarcze, klimatyczne i ekologiczne.

w trakcie opracowania

I Nagroda       

Praca zatytułowana:

Sieć miastotwórczych parkingów kameralnych, jako metoda odzyskania charakteru miejskiego ulic na przykładzie Warszawy

Autor: Mateusz Niemirski  

promotor: prof. dr hab. inż. Arch. Sławomir Gzell

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej

Dyplom przedstawia ideę rozwiązania jednego z palących problemów w centrach miast. Przedmiotem pracy jest zdefiniowanie metody podniesienia jakości przestrzeni miejskich w centrum Warszawy przez znaczne ograniczenie lub wykluczenie parkowania przyulicznego. Autor pracy proponuje realizację sieci niewielkich parkingów wielopoziomowych dedykowanych potrzebom mieszkańców kwartałów śródmiejskich.

W pracy wnikliwie wskazano przyczyny powstania problemu oraz celnie zdefiniowano możliwości wdrażania zmian. Dyplom posiada wysoką wartość merytoryczną w zakresie rozwiązania zadania projektowego. Autor proponuje etapowanie realizacji projektu z uwzględnieniem lokalnych potrzeb i uwarunkowań. Praca wyróżnia się dojrzałą narracją oraz dociekliwością badawczą i projektową.

II Nagroda       

Praca zatytułowana:

Teoria miasta zwartego w projekcie przekształceń śródmieścia Gliwic

Autor: Marlena Kulisa         

Promotor: dr hab. inż. arch. Agata Twardoch, prof. PŚ

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej

Praca definiuje metody wdrażania zasad teorii miasta zwartego w śródmieściu Gliwic.

Dyplom przedstawia trafną, wielopłaszczyznową syntezę uwarunkowań. Projekt zawiera także celne wskazania dla kierunków zmian oraz właściwie określa możliwości ich wdrażania. Pracę cechuje wysoki stopień przydatności dla rozwiązywania problemów przestrzennych. Cenną częścią opracowania są propozycje zastosowania wyników badań w lokalnej polityce miejskiej: planowaniu przestrzennym, gospodarce nieruchomościami, polityce inwestycyjnej, rewitalizacji obszarowej. Praca może stanowić katalog propozycji dobrych praktyk dla lokalnego samorządu.

II Nagroda      

Praca zatytułowana

Ogrody sukiennicze – modelowa rewitalizacja struktur miejskich Łodzi

Autorzy: Sonia Ziembowicz oraz Aleksandra Wykrota

Promotor: dr hab. inż. arch. Kinga Racoń-Leja, prof. PK

Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej

Projekt dotyka aktualnego tematu regeneracji terenów intensywnie zurbanizowanych o cennych walorach historycznych. Praca przedstawia koncepcję rewitalizacji obszarowej kwartałów miejskich w części dzielnicy śródmieście w Łodzi.

Opracowanie zawiera wielopłaszczyznową diagnozę zastanych uwarunkowań. Interesujący jest pomysł realizacji systemu powiązań wewnątrz kwartałowych przedstawiający ideę przenikania się kilku założeń funkcjonalno-przestrzennych w gęstej tkance śródmiejskiej. Propozycje projektowe nawiązują do zastanej skali i morfologii miejsca. Autorki pracy wykazały dojrzałość w podejmowaniu decyzji projektowych oraz umiejętność wykonania prac badawczych z syntetycznym przedstawieniem wniosków z analiz.

Nagroda
przyznano pani Kindze BUTLEWSKIEJ za pracę pt. Redefinicja pojęcia „miejska jakość życia” w mieście postindustrialnym na przykładzie Łodzi, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

I Wyróżnienie
przyznano pani Pauli RYDEL za pracę pt. Przestrzenie hybrydowe jako odpowiedź na kształtowanie współczesnych obszarów miejskich. Weryfikacja potencjału modelu na przykładzie nabrzeża wiślanego w Gdańsku, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Piotra Marczaka na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

II Wyróżnienie
panu Krzysztofowi SKRZYPKOWI za pracę pt. Jednostka mieszkaniowa oparta na systemie kolei miejskiej na przykładzie osiedla położonego w południowej strefie podmiejskiej Krakowa, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Pawła Trębacza na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
oraz
pani Justynie WÓJCIK za pracę pt. Koncepcja architektoniczna Centrum Odtwórstwa Historycznego Wczesnego Średniowiecza w Bydgoszczy, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Moniki Trojanowskiej na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy

Wyróżnienie honorowe
panu Michałowi SIECZCE za pracę pt. Prawno-administracyjne uwarunkowania w kształtowaniu architektury budynków wielorodzinnych w zabudowie obrzeżnej; Analiza kwartału przeznaczonego pod zabudowę obrzeżną w obszarze śródmiejskim poprzez audyt z realizacji postanowień planu zagospodarowania przestrzennego obowiązującego w latach 2006-2019 dla obszaru Zabłocie w Krakowie, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Marka Janika na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej

Jury konkursu:
dr inż. arch. Tomasz Majda – przewodniczący (TUP o. Warszawa)
dr inż. arch. Monika Gołąb-Korzeniowska (TUP o. Kraków)
mgr inż. Dariusz Brzozowski (TUP o. Lublin)
mgr inż. arch. Joanna Grocholewska (TUP o. Poznań)
mgr inż. arch. Maria Oleszczuk (TUP o. Opole)
mgr inż. Aleksandra Sieradzka-Stasiak (TUP o. Wrocław)
dyr Krzysztof Ławicki (AMS)

W kategorii Projektowanie Urbanistyczne:
Nagrodę przyznano pani Elżbiecie JANISZEWSKIEJ za pracę pt. Industrialny ogród wrażeń- jako element miejskiego systemu zieleni i przestrzeni publicznych 'green line’, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Anety Tomczak na Wydziale Architektury Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej.
Wyróżnienie przyznano panu Tomaszowi JAKUBOWSKIEMU za pracę pt. Kształtowanie przestrzeni publicznych Doliny Wisły w Warszawie, wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Katarzyny Pluty, prof. PW na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
oraz panu Tomaszowi TWAROGOWI za pracę pt. Koncepcja zagospodarowania terenów portowych oraz poprzemysłowych w Sydeny – Rozelle Bay, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Elżbieta Węcławowicz-Bilska oraz dr inż. arch. Hanna Hrehorowicz-Gaber na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W kategorii Gospodarka Przestrzenna przyznano:
Nagrodę panu Piotrowi KRYCZCE za pracę pt. Scenariusze lokalizacji zespołów budownictwa wysokościowego we Wrocławiu, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Roberta Masztalskiego na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
Wyróżnienie przyznano pani Aleksandrze FEREK za pracę pt. Partycypacja społeczeństwa w procedurze sporządzania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w Polsce oraz w Hiszpanii i Holandii, wykonaną pod kierunkiem dr hab. Marty Romańskiej, prof. UJ, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jury konkursu: 

dr inż. arch. Tomasz Majda – przewodniczący (TUP o. Warszawa)
dr inż. arch. Małgorzata Mirecka – sędzia referent (TUP o. Warszawa)
prof. dr hab. arch. Nina Juzwa (TUP o. Katowice)
dr inż. arch. kraj. Renata Giedych (TUP o. Warszawa)
arch. Krzysztof Ozimek (SARP)
Marek Kuzaka (AMS)

W kategorii Projektowanie Urbanistyczne:
Nagrodę przyznano pani Justynie BREŚ za pracę pt. „Regeneration Study For Elbląg’s Waterfront”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej

Wyróżnienie przyznano pani Annie LESSAER za pracę pt.: The South Bank 2.0. Koncepcja urbanistyczna integracji przestrzenno-funkcjonalnej zagospodarowania południowego nabrzeża Tamizy, wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Krzysztofa Kafki na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
oraz
Mikołajowi GOMÓŁCE za pracę pt.: „Interwencje w wyludniających się miastach na przykładzie Bytomia”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej

W kategorii Gospodarka Przestrzenna:
Nagrodę przyznano panu Łukaszowi FIEDENIOWI za pracę pt,: „Zmiany użytkowania gruntów, gospodarowania i codziennego życia mieszkańców gmin w pasie autostrady A4”, wykonaną pod kierunkiem dr Roberta GUZIKA na Wydziale Geografii i Geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wyróżnienie przyznano pani Idze MICHALAK TULIN za pracę pt.: „Zastosowanie wybranych metod oceny atrakcyjności przestrzeni przyrodniczej na przykładzie wybranych pieszych szlaków turystycznych w mieście i gminie Szczytna”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Beaty Raszki na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Jury konkursu:
dr inż. arch. Tomasz Majda – przewodniczący (TUP o. Warszawa)
dr inż. arch. Ewa Grochowska – sędzia referent (TUP o. Warszawa)
prof. dr hab. arch. Nina Juzwa (TUP o. Katowice)
mgr Hanna Kowińska (TUP o. Warszawa)
arch. Grzegorz Stiasny (SARP)

W kategorii Projektowanie Urbanistyczne:
Nagrodę równorzędną przyznano panu Kamilowi KOWALSKIEMU za pracę pt.„CIVITAS in statu nascendi. Próba dokończenia miasta.”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Mirosława Wiśniewskiego w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
oraz
panu Krzysztofowi MOSKALE za pracę pt.: „Zagospodarowanie funkcjonalno-przestrzenne rejonu Osi Saskiej w Warszawie. Dziedzictwo kulturowe w kontekście potrzeb i wymagań współczesnego miasta.”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Danuty Kłosek-Kozłowskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Wyróżnienie przyznano paniom Ewie STOJEK oraz Julii DANILEWICZ za pracę pt.: „Rewitalizacja terenu centrum miasta położonego nad wodą, na przykładzie obszarów położonych przy ulicy Kolumba w Szczecinie”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Elżbiety Czekiel Świtalskiej na Wydziale Budownictwa i Architektury Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

W kategorii Gospodarka Przestrzenna:
Wyróżnienie przyznano panu Bartoszowi BARAŃSKIEMU za pracę pt,: „Dominanta i tonika w kompozycji miejskiej Warszawy na przykładzie Pałacu Kultury i Nauki. Przestrzenne rozważania na tle analogii muzycznych”, wykonaną pod kierunkiem dr Mikołaja Madurowicza na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.
oraz
pani Zofii PIOTROWSKIEJ za pracę pt.:„Sponsorowanie zasobów wspólnych, jako alternatywa dla publicznego finansowania. Studium rozwoju przestrzennego wokół kluczowych inwestycji miejskich – stacji II linii metra w Warszawie.”, wykonaną pod kierunkiem mgr inż. arch. Pawła Grodzickiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Jury konkursu:
prof. prof. dr hab. arch. Piotr Lorens – przewodniczący (TUP o. Gdańsk)
prof. dr hab. arch. Nina Juzwa – sędzia referent U (TUP o. Katowice)
dr inż. arch. Małgorzata Mirecka – sędzia referent GP (TUP o . Warszawa)
dr inż. arch. Tomasz Majda (TUP o. Warszawa)
arch. Krzysztof Ozimek (SARP)
dyr. Krzysztof Ławicki (AMS)

W kategorii Projektowanie Urbanistyczne:
Nagrodę równorzędną przyznano pani Marcie OGRODOWCZYK za pracę pt.” Zachodnia na nowo”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Mirosława Wiśniewskiego w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej
oraz
Pawłowi MALINOWSKIEMU za pracę pt.: „Oruńska kooperatywa. Studium rewitalizacji dzielnicy z użyciem modelu mieszkalnictwa dostępnego”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Gabrieli Rembarz na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.
Wyróżnienie przyznano paniom Karolinie SZATON oraz Monice KUBICY za pracę pt.: „Krajobrazowy Park Linearny doliny Przemszy i Brynicy”, wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Szymona Opani na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

W kategorii Gospodarka Przestrzenna:
Nagrodę przyznano pani Kamili WALENCIAK za pracę pt.: „Wybrane problemy projektowania  i rewitalizacji terenów zieleni miejskiej Olsztyna w świetle zastosowań innowacyjnych metod GIS’u partycypacyjnego”, wykonaną pod kierunkiem dr hab. prof. UMK Zenona Kozieła na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wyróżnienie przyznano panu Patrykowi CZAJCE za pracę pt,: „Analiza optymalnej lokalizacji wybranych funkcji użytkowych w północnej i wschodniej części Elbląga”, wykonaną pod kierunkiem dr hab. prof. UG Mariusza Kistowskiego na Uniwersytecie Gdańskim.

Jury konkursu:
prof. dr hab. arch. Piotr Lorens – przewodniczący (TUP o. Gdańsk)
dr inż arch. Tomasz Majda – sędzia referent (TUP o. Warszawa)
prof. dr hab. arch. Nina Juzwa (TUP o. Katowice)
dr inż. arch. Małgorzata Mirecka (TUP o . Warszawa)
arch. Krzysztof Ozimek (SARP)
dyr. Krzysztof Ławicki (AMS)

w kategorii „Projektowanie urbanistyczne”:

Nagrodę przyznano Pani Marii Paulinie Walc za pracę pt.: „Genius Loci linii otwockiej. Koncepcja Parku Kulturowego-Edukacyjnego Świdermajer” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Agnieszki Wośko-Czeranowskiej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
oraz
Pani Małgorzacie Dembowskiej za pracę pt.;”Trakt Praski. Połączenie lewobrzeżnej i prawobrzeżnej Warszawy jako czynnik wspomagający proces rewitalizacji Pragi” wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Ewy Kuryłowicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

W tej kategorii przyznane zostały trzy wyróżnienia równorzędne.

Pani Urszuli Kuczmie i Pani Karolinie Studenckiej za pracę pt.:”Weaving urban fabric – urban development of Suangang Quingsuihe in Shenzen 2015-2045″ wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Biedy oraz dr inż. arch. Kingi Racoń-Leji na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej
oraz
Pani Annie Agacie Balawender za pracę pt.:”Sterfa handlowo-usługowa w nowych dzielnicach dużych miast w kontekście miejsca i klimatu. Projekt Pasaży Wilanowskich” wykonaną pod kierunkiem arch. Grzegorza Buczka na na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
a także
Pani Sarze Sacale za pracę pt.;”Typologia ubytków w tkance miejskiej na przykładzie śródmieścia Katowic wraz z modelowymi rozwiązaniami zabudowy uzupełniającej” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Agaty Twardoch na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

w kategorii „Gospodarka przestrzenna”:

Nagrodę przyznano Pani Weronice Annie Dragan za pracę pt.: „Przemiany funkcjonalno-przestrzenne Starego Miasta w Mysłowicach w latach 1913-2013” wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jerzego Henryka Runge na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
oraz
Pani Monice Birgiel za pracę pt.:”Elementy kompozycji urbanistycznej jako wartość tworząca obraz miasta – analiza przestrzeni wsi Józefosław i próba wykreowania obrazu miasta.” wykonaną pod kierunkiem dr inż/ arch. Małgorzaty Mireckiej na kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej.

W tej kategorii przyznane zostały dwa wyróżnienia równorzędne.

Panu Ryszardowi Ireneuszowi Nejmanowi za pracę pt.:”Strategia rozwoju dla partnerstwa „Czwórmiasto Małopolsko-Podkarpackie” z elementami idei miasta kreatywnego” wykonaną pod kierunkiem dr hab. Beaty Gawryszewskiej na kierunku Gospodarka Przestrzenna Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.
oraz
Pani Katarzynie Jonasz za pracę pt.:”Miejsce projektów rewitalizacyjnych w strukturze przedsięwzięć współfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych w Gorzowie Wielkopolskim w latach 2007-2013. Projekt rewitalizacji wybranego obszaru” wykonaną pod kierunkiem prof. UAM dr hab. Pawła Churskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jury konkursu:
prof. dr hab. Tadeusz Markowski
dr inż. arch. Tomasz Majda
prof. dr hab. inż. arch. Nina Juzwa
dr inż. arch. Elżbieta Muszyńska

w kategorii „Projektowanie urbanistyczne”:

Nagrodę przyznano Pani Małgorzcie Helenie Żmurkow oraz Patrycji Marioli Waszczuk za pracę pt.: „Osada nad Łarpią. Koncepcja zespołu urbanistycznego zabudowy mieszkaniowej na terenach nadwodnych w Policach” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Adama Zwolińskiego w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

W tej kategorii przyznane zostały dwa wyróżnienia równorzędne.

Panu Łukaszowi Janowi Bugalskiemu za pracę pt.:”Strefa reprezentacyjna Gdańska – studium rewitalizacji” wykonaną pod kierunkiem dr hab. inż. arch. Piotra Lorensa na Politechnice Gdańskiej
oraz
Pani Ewelinie Agacie Maciak za pracę pt.:”Kształtowanie granicy centrum miasta na przykładzie ul. Towarowej w Warszawie” wykonaną pod kierunkiem prof. zw. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella na Politechnice Warszawskiej

w kategorii „Gospodarka przestrzenna”:

Nagrodę przyznano Pani Annie Marii Gdowskiej za pracę pt.: „Modelowanie zalewania dolnego Sopotu w aspekcie zagospodarowania przestrzennego” wykonaną pod kierunkiem prof. UG dr hab. Iwony Sagan na Uniwersytecie Gdańskim.

W tej kategorii przyznane zostały dwa wyróżnienia równorzędne.

Panu Jakubowi Zasina za pracę pt.:”Gdy przypadek staje się regułą. Wariantowanie przekształceń elewacji zabytkowego modernistycznego osiedla ZUS w Łodzi z wykorzystaniem modelowania proceduralnego i badań sondażowych” wykonaną pod kierunkiem dr Mariusza Sokołowicza na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego
oraz
Pani Justynie Krupce za pracę pt.:”Jurajski szlak turystyki motorowej. Koncepcja zagospodarowania przestrzennego” wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Zbigniewa Zuziaka na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

W czwartek 12 września 2013 roku nastąpiło oficjalne otwarcie kopert z nazwiskami autorów prac zgłoszonych w Konkursie o doroczne nagrody TUP za magisterskie prace dyplomowe z zakresu urbanistyki, planowania i gospodarki przestrzennej obronione w 2012 roku.

Jury konkursu nagrodziło następujące prace:

w kategorii „Projektowanie urbanistyczne”:

Nagrodę przyznano Pani Emilii Bogdanowicz za pracę pt.: „Proces kształtowania przestrzeni publicznej w małym mieście na przykładzie Mińska Mazowieckiego” wykonaną pod kierunkiem prof. nzw. dr inż. arch. Marka Budzyńskiego na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

W tej kategorii przyznane zostały dwa wyróżnienia.

Wyróżnienie I stopnia przyznano Panu Piotrowi Woldańskiemu za pracę pt.: „Re: Urbanizacja. Kompleksowe przekształcenia tkanki miejskiej na przykładzie otoczenia Stacji Łódź Chojny” wykonaną pod kierunkiem dr mgr arch. Mirosława Wiśniewskiego na Politechnice Łódzkiej.

Wyróżnienie II stopnia przyznano Panu Piotrowi Markowi Smolnickiemu za pracę pt.: ” Pruszcz 2020+ Studium koncepcyjne rozwoju i przekształceń miasta” wykonaną pod kierunkiem  dr hab. inż. arch. Aleksandry Sas – Bojarskiej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

w kategorii „Gospodarka przestrzenna”:

Nagrodę otrzymał Pan Daniel Mikulski za pracę pt.: „Projekt odnowy wsi Murzynowo Kościelne” wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Elżbiety Raszei na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

W tej kategorii przyznano jedno wyróżnienie Panu Piotrowi Dąbrowskiemu za pracę pt.: „Forteczny szlak rowerowy Twierdzy Warszawa jako element integrujący przestrzeń zabytkową” pod kierunkiem dr inż. arch. Profesora SGGW Jeremiego Królikowskiego na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Wręczenie nagród nastąpi w dniu 6 listopada br. podczas konferencji Future4Build na terenie EXPO XXI w Warszawie. Wkrótce poinformujemy Państwa o szczegółach tego wydarzenia.

Architektury Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

 

Nagrodę otrzymuje pan Wojciech Jan Fabiński, za pracę pt. „Intensywna zabudowa wielorodzinna jako fragment miasta, na przykładzie kwartału zabudowy na warszawskiej Pradze”, wykonaną pod kierunkiem prof. nzw. dr hab. inż arch. Joanny Giecewicz na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Wyróżnienia otrzymują pan Bartosz Adam Poniatowski, za pracę pt. „Próba ratowania świata na przykładzie Łodzi”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Mirosława Wiśniewskiego na Wydziale Budownictwa,  Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Łódzkiej, oraz pan Bartłomiej Marek Hornik, za pracę pt. „Rzeka w pewnym sensie. Interwencja w przestrzeni wykluczonej w skali makro, mezo i mikro”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Ryszarda Nakoniecznego na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

W kategorii „Gospodarka przestrzenna”:

Nagrodę otrzymuje pani Ewa Katarzyna Jezienicka, za pracę pt. „Zapomniane miasta – studium walorów wybranych osiedli mieszkaniowych z obszaru Górnośląskiego Związku Metropolitalnego”, wykonaną pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Krzysztofa Gasidło na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Wyróżnienia otrzymują pani Agnieszka Eleonora Turek, za pracę pt. „Rewitalizacja obszarów poprzemysłowych jako kierunek zrównoważonego rozwoju miast na przykładzie dzielnicy Wola w Warszawie”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Małgorzaty Mireckiej na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej, oraz pani Katarzyna Agata Senczak, za pracę pt. „Silesia Airea – scenariusz zagospodarowania przestrzennego związanego ze strefą okołolotniskową MPL w Pyrzowicach”, wykonaną pod kierunkiem dr inż. arch. Michała Stangela na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej.

Zwycięzcom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy i zapraszamy na ceremonię wręczenia nagród, która odbędzie się podczas IV Kongresu Urbanistyki Polskiej w Lublinie, w piątek 21 września o godzinie 15:15. Pozostałych autorów zapraszamy do odbioru zgłoszonych prac w siedzibie TUP przy ul. Lwowskiej 5/100 w Warszawie w godzinach pracy biura, lub po wcześniejszym uzgodnieniu terminu i sposobu odbioru.