Architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskie w Katedrze Urbanistyki i Planowania Przestrzennego. Od września 2024 także Urbanistka Miejska w Gliwicach. Opublikowała ponad 100 tekstów naukowych i popularyzatorskich, w tym m.in. książki “System do mieszkania – perspektywy rozwoju dostępnego budownictwa mieszkaniowego” (2019) oraz “Architektki. Czy kobiety zbudują lepsze miasta?”
Pracuje w Instytucie Rozwoju Miast i Regionów; zainteresowania badawcze: przyrodnicze podstawy planowania przestrzennego, rolnictwo miejskie, zielona infrastruktura; członek Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN, Towarzystwa Urbanistów Polskich, Polskiej Asocjacji Ekologii Krajobrazu oraz Państwowej Rady Ochrony Przyrody; autorka lub współautorka ponad 30 ekspertyz, opracowań studialnych, kilkudziesięciu publikacji, w tym książki poświęconej zielonej infrastrukturze.
Architekt i urbanista, absolwent Politechniki Poznańskiej. Starszy wykładowca na Politechnice Koszalińskiej, przewodniczący Rady TUP. Były wiceprzewodniczący Rady Zachodniej Okręgowej Izby Urbanistów, ekspert ZOIU. Właściciel pracowni A.M.S.-PROJEKT. Autor i współautor ponad 200 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz licznych opracowań studialnych i koncepcyjnych dla samorządów Pomorza Zachodniego. Publikował prace dotyczące rewitalizacji małych miast oraz planowania adaptacyjnego w kontekście zmian klimatu. Występował jako prelegent m.in. podczas konferencji SRL w Cottbus oraz „Dostosowanie przestrzeni miejskich do zmian klimatycznych” w Neubrandenburgu (2022). Wybrane projekty: MPZP Nowe Centrum Międzyzdrojów, plany dla Międzyzdrojów, Kołobrzegu, Koszalina i innych ośrodków nadmorskich.
Absolwent studiów: gospodarka przestrzenna oraz geografii na Uniwersytecie Gdańskim. Od 2024 r. burmistrz miasta Reda, uprzednio Kierownik Zespołu Infrastruktury Technicznej i Zagrożeń Środowiskowych w Pomorskim Biurze Planowania Regionalnego w Gdańsku. Za jeden ze swoich celów postawił uporządkowanie przestrzeni w mieście poprzez sporządzanie planów miejscowych kształtujących zrównoważoną przestrzeń i pozbawioną gęstej i 18-kondygnacyjnej zabudowy w niespełna 30-tys. mieście jakim jest Reda
Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego w Urzędzie Miejskim w Gliwicach, w którym utworzyła w 2019 r. Pracownię Urbanistyczną. Członkini Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej w Katowicach. Przewodnicząca Komisji Zagospodarowania Przestrzennego Związku Miast Polskich oraz Zastępczyni Przewodniczącej Komisji ds. Planowania Przestrzennego i Architektury Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Architekt, absolwentka Politechniki Krakowskiej i Małopolskiej Szkoły Administracji. Kilkuletnie doświadczenia zdobyte w biurach architektonicznych przełożyła się na późniejszą pracę w samorządzie gminnym. Ostatnie 25 lat odpowiedzialna za planowanie przestrzenne w mieście Jaworznie. Od 2019 r. Przewodnicząca Komisji ds. Planowania Przestrzennego i Architektury w Śląskim Związku Gmin i Powiatów.
Architektka-urbanistka, związana z Wydziałem Architektury Politechniki Warszawskiej. Zainteresowania zawodowe – szeroko pojęty rozwój miasta, co przejawia się w podejmowanych pracach projektowych i badaniach, których efektem były publikacje książkowe. Główne wątki badań, wykorzystywanych w projektowaniu to: racjonalne wykorzystanie terenów w mieście, właściwe utrzymanie istniejących zasobów, kształtowanie i ochrona krajobrazu, problemy gospodarki wodnej, ochrona wartości przyrodniczych, współudział mieszkańców w planowaniu i zarządzaniu miastem. Współautorka, od 2004 główna projektantka kilku studiów miast i gmin i ponad 40 planów miejscowych, członkini różnych zespołów eksperckich.
Architekt Miasta Gdańska; Kierownik Katedry Urbanistyki Zaawansowanej Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Jego zainteresowania profesjonalne obejmują procesy planowania i regeneracji miast. Związany z organizacjami międzynarodowymi i krajowymi: ICOMOS, TICCIH, ISOCARP, Towarzystwem Urbanistów Polskich. Członek Komitetu Architektury i Urbanistyki oraz Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk.
Ekofizjografka i ceniona ekspertka w dziedzinie ochrony środowiska oraz ocen oddziaływania na środowisko. Z Towarzystwem Urbanistów Polskich związana m.in. poprzez funkcję w Komisji Rewizyjnej Zarządu Głównego. Posiada bogaty dorobek jako współautorka kilkudziesięciu miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studiów i strategii rozwoju, do których wnosiła specjalistyczną perspektywę ekologiczną. Od lat dzieli się swoją wiedzą jako doradca i ekspert zasiadający w gminnych oraz miejskich Komisjach Urbanistyczno-Architektonicznych (w tym w MKUA miasta stołecznego Warszawy). Swoje wieloletnie doświadczenie praktyczne z dziedziny zagospodarowania przestrzennego przekazywała również studentom Międzywydziałowych Studiów Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Warszawskim.
Architekt, urbanista, od 1976 r związany przede wszystkim z Regionem Karkonoskim i Dolnym Śląskiem, a także z innymi regionami kraju. Członek TUP od 1977 r. w l. 2000-2003 prezes Towarzystwa, od 2003 r. członek Rady TUP (obecnie jej wiceprzewodniczący) oraz laureat Nagrody Honorowej TUP im. T. Tołwińskiego w jej I edycji z 2023 r. Autor wielu opracowań planistycznych, laureat 4 nagród państwowych II stopnia za wybitne osiągnięcia w dziedzinie planowania przestrzennego, założyciel i redaktor naczelny czasopism „Urbanista” i „Przegląd Urbanistyczny”.
Doktor nauk ekonomicznych, autor około 80 publikacji naukowych prezentujących możliwości interpretacyjne metod ilościowych, w tym Systemów Informacji Geograficznej, w zakresie: analizy pozycji konkurencyjnej, dostępności przestrzennej, delimitacji przestrzennej, prognoz ilościowych, analiz biznesowych oraz decyzji lokalizacyjnych. Wykonawca i współwykonawca ponad 60 różnych projektów, analiz i prac diagnostycznych opracowanych na zlecenie jednostek samorządu terytorialnego (w tym dużych miast i urzędów marszałkowskich) oraz podmiotów gospodarczych.
Urbanistka, absolwentka gospodarki przestrzennej na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów podyplomowych w zakresie szacowania i wyceny nieruchomości na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a także studiów MBA na Uniwersytecie WSB Merito w Poznaniu. Członkini Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Wielkopolskiej Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno – Architektonicznej. Autorka i współautorka wielu dokumentów planistycznych oraz analiz przestrzennych: w tym planu ogólnego miasta Poznania uchwalonego w grudniu 2025 r. oraz modelu funkcjonalno-przestrzennego będącego elementem Strategii rozwoju miasta Poznania, uchwalonej w lutym 2026 r. Od października 2020 r. Zastępczyni Dyrektora ds. analiz w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu oraz w ramach idei łączenia praktyków z naukowcami prowadząca wykłady z cyfryzacji w planowaniu przestrzennym na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.
Urbanista, autor i współautor planów miejscowych, studiów, polityk przestrzennych, strategii, procesów partycypacji społecznej w planowaniu przestrzennym, programów rewitalizacji, analiz i opinii eksperckich dla różnej wielkości samorządów. Członek Rady TUP. Łączy pracę w praktyce planistycznej ze współpracą z uczelniami wyższymi. Adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Członek zespołów zadaniowych KPZK PAN. W rozprawie doktorskiej badaniom poddał temat nieformalnych praktyk w zarządzaniu przestrzenią polskich miast. Publikuje w czasopismach branżowych i naukowych. Współpracuje z organizacjami branżowymi, NGO’sami, instytucjami samorządowymi i rządowymi. Zaangażowany w trwające zmiany systemu planowania przestrzennego w Polsce; organizator wydarzeń o tematyce urbanistycznej. W wolnym czasie wspiera lokalne społeczności w rozwiązywaniu problemów planistycznych.
Architektka, urbanistka, edukatorka, profesorka Politechniki Wrocławskiej na Wydziale Architektury. W latach 2006-2021 wicedyrektorka Instytutu Rozwoju Terytorialnego we Wrocławiu. Wiceprezeska Oddziału wrocławskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich w kadencjach 2017–2021 i 2021–2025. Od 2017 roku członkini Rady TUP.
Architekt, urbanista, nauczyciel akademicki, specjalista w zakresie urbanistyki i planowania przestrzennego. Jej dorobek naukowy, projektowy i dydaktyczny dotyczy przebudowy i rozwoju miast. Studia, zatrudnienie, rozwój i działalność naukowa na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Członek m.in. Komisji UiA PAN O. Kraków, SARP, PKE, TUP Prezes Krakowskiego Oddziału TUP – 6 kadencji, Honorowy Prezes. Liczne nagrody i odznaczenia. Obecnie wykłada w Akademii Śląskiej.
Pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie przez lata pełnił funkcje m.in. kierownika Katedry Zarządzania Miastem i Regionem oraz dziekana Wydziału Zarządzania, a obecnie przewodniczy Radzie Naukowej Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich. To wieloletni ekspert o ogromnym dorobku – był Prezesem Towarzystwa Urbanistów Polskich w latach 2006–2015, Prezydentem stowarzyszenia AESOP (1998–2000) oraz przewodniczącym Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w latach 2001–2019 (obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Honorowego). W swojej karierze doradzał najwyższym organom państwowym, zasiadając m.in. w Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP oraz Radzie Ochrony Zabytków. Jest członkiem Polskiej Rady Architektury przy SARP i autorem ponad 260 publikacji naukowych z zakresu rozwoju regionalnego i lokalnego. Za swoje wybitne osiągnięcia został uhonorowany tytułem Doktora Honoris Causa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.