Seminarium jubileuszowe

Romuald Dylewski (1924-2019)

Urodzony w Łęcznej (niedaleko Lublina), urbanista i architekt, absolwent Akademii Sztuk Pięknych oraz Wydziału Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (obecnie Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej). Honorowy członek Towarzystwa Urbanistów Polskich, wieloletni Prezes Lubelskiego Oddziału TUP, aktywnie działający w  Stowarzyszeniu Architektów Polskich. Profesor nadzwyczajny w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa w Warszawie – Zakład w Lublinie. Członek  Rady Naukowej Instytutu Urbanistyki i Architektury, Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich, Rady Programowej Kongresu Urbanistyki Polskiej i wielu innych ciał doradczych w Polsce i za granicą.

Organizator i Kierownik Pracowni Urbanistycznej Miasta Lublina – w latach 1956-1974. Główny Projektant pierwszego po wojnie Planu Ogólnego Miasta Lublina oraz Studium Rozwoju Aglomeracji Lubelskiej a także Planu Lubelskiego Zagłębia Węglowego wraz z Planem Nowego Miasta Łęcznej. Autor planów wielu miast i miejscowości w kraju i za granicą (np. plan Bagdadu w Iraku czy Trypolisu w Libii), prac studialno-badawczych i koncepcji urbanistycznych, w tym zrealizowanej koncepcji przestrzenno-plastycznej Państwowego Muzeum na Majdanku.

Wykładowca akademicki w dziedzinie urbanistyki i planowania przestrzennego w kraju i na uczelniach zagranicznych – UMCS Lublin, Politechnika Krakowska, Politechnika Szczecińska, Uniwersytet w Bagdadzie, Edinburgh College of Art – w Edynburgu.

Aktywnie działał w Lublinie w Komisji Rozwoju Miasta, Urbanistyki i Ochrony Środowiska, a także w Komisjach Urbanistyczno-Architektonicznych – w Lublinie i w innych miejscowościach. Radny Rady Miasta Lublin.

W bogatej działalności społecznej, samorządowej i publicystycznej poruszał istotne problemy urbanistyki, estetyki, ekologii i ochrony środowiska. Zauroczony ukształtowaniem Lublina, wąwozami i malowniczymi krajobrazami. Wielki humanista, pasjonat i miłośnik Lublina. Mieszkaniec LSM – Osiedla Mieszkaniowego im. Adama Mickiewicza. Zawsze występował jako obrońca tych wartości, które dla człowieka i jego godnego życia są najważniejsze.

Mimo niepełnosprawności nabytej w czasie wojny (utrata prawej ręki) – człowiek o bardzo pogodnym i pozytywnym usposobieniu – zachęcał wszystkich młodszych kolegów i studentów do działań dla dobra przestrzeni. Przekazując swoją wiedzę i doświadczenia – wszystkim słuchającym – stał się wzorem i wychowawcą dla młodszych pokoleń urbanistów i architektów – dla których zawsze miał czas i uśmiech. Doceniając Jego zasługi m.in. dla rozwoju Miasta, na wniosek   Towarzystwa Urbanistów Polskich Rada Miasta Lublin w  dniu 15 grudnia 2022 r.  nadała nazwę „Park Rury im. urbanisty Romualda Dylewskiego”.