You are currently viewing Zaproszenie do udziału w pierwszym pokazie z serii „Miastoprojekcje” w cyklu „Spotkań filmowych z miastem”

Zaproszenie do udziału w pierwszym pokazie z serii „Miastoprojekcje” w cyklu „Spotkań filmowych z miastem”

W dniu 4 marca 2024 roku rozpoczynamy kolejną edycję „Spotkań filmowych z miastem”. Rozpoczynająca się seria jest organizowana we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku pod wspólnym hasłem „Miastoprojekcji”. W bieżącym roku czeka nas możliwość zapoznania się z nowymi pozycjami filmowymi dotyczącymi współczesnej architektury i urbanistyki.

W ramach otwarcia cyklu zapraszamy na seans filmu „Surowiec, z którego wyrabia się sny” w reżyserii Michaela Riepera oraz Lotte Schreibera oraz rozmowę o kooperatywach mieszkaniowych, alternatywnych sposobach zamieszkiwania i kryzysie mieszkaniowym. To dokument przedstawiający sześć projektów mieszkaniowych rozmieszczonych w różnych częściach Austrii, inicjowanych od lat 70. XX wieku do czasów współczesnych. Został stworzony, aby ukazać alternatywne modele zamieszkiwania powstające niezależnie od deweloperów. Historia rozpoczyna się od osiedli pionierów, którzy w 1975 roku zainicjowali projekt „Kooperatives Wohnen” w Graz-Raaba, który nieprzerwanie trwa do dzisiaj. W dokumencie przedstawione są motywacje wyboru takiego sposobu współdzielenia nieruchomości w tamtych czasach, a także wypowiedzi o rozczarowaniach towarzyszących rzeczywistości wspólnego życia oraz korzyści wynikające z decyzji o zastosowaniu niestandardowego modelu budowy i użytkowania – zwłaszcza w kontekście rynku nieruchomości.

Ekspertką w ramach poruszanego tematu będzie dr hab. inż. arch. Agata Twardoch z Oddziału Śląskiego Towarzystwa Urbanistów Polskich. Rozmowę z nią poprowadzą dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz, prezeska Oddziału w Gdańsku i inicjatorka cyklu „Spotkań filmowych z miastem” oraz dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, członkini zarządu Oddziału w Gdańsku oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich.