You are currently viewing Zaproszenie na kolejną „Miastoprojekcję” w cyklu „Spotkań filmowych z miastem”

Zaproszenie na kolejną „Miastoprojekcję” w cyklu „Spotkań filmowych z miastem”

Kolejna projekcja w ramach cyklu organizowanego przez Gdański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej odbędzie się już 8 kwietnia 2024 roku o godzinie 16.30. To druga z sześciu zaplanowanych w bieżącym roku projekcji filmowych poświęconych współczesnej urbanistyce oraz planowaniu miast.

Obserwując zmiany zachodzące w miastach na całym świecie, można pomyśleć, że Kopenhaga, konsekwentnie realizując swoje cele w rozwoju, stała się miejscem idealnym. Zrównoważony rozwój, proekologiczne podejście do projektowania i funkcjonowania społeczeństwa, nowatorskie rozwiązania w architekturze i uważność na poprawę jakości życia mieszkańców – tak opowiada o sobie stolica Danii. Reżyser Hans Christian Post, znany obserwator procesów miejskich Berlina i Drezna, tym razem przygląda się swojej ojczyźnie. Pokazuje, że za sukcesem miasta w ostatnich trzech dekadach stoi głównie gospodarka neoliberalna. Przemiana w kierunku przyjaznego miejsca do życia sprzęga się więc mocno z kosztami społecznymi. W filmie przyglądamy się charakterystyce tych zmian i poznajemy skalę przenikania się myślenia biznesowego z tworzeniem w Kopenhadze jakościowych i nowatorskich miejsc dla mieszkańców.

Gościem naszego spotkania będzie Kacper Kępiński, architekt, krytyk architektury, kurator wystaw architektonicznych, kierownik Działu Projektów Zewnętrznych i Wystaw w Narodowym Instytucie Architektury i Urbanistyki. Członek rady fundacji Instytut Architektury, stały współpracownik kwartalnika „Autoportret. Pismo o dobrej przestrzeni” oraz redaktor portalu Architektura & Biznes. Kurator wystaw, m.in. „Ściana Wschodnia. Architektura Zbigniewa Karpińskiego” i „Antropocen”. Autor przewodnika „Ruch tektoniczny” po powojennej architekturze województwa świętokrzyskiego i wystawy pod tym samym tytułem. Współprowadzi zajęcia z projektowania na Wydziale Architektury VUT w Brnie, dotyczące inkluzywnej architektury mieszkaniowej.

Rozmowę poprowadzą dr inż. arch. Weronika Mazurkiewicz, prezeska Oddziału w Gdańsku i inicjatorka cyklu „Spotkań filmowych z miastem” oraz dr hab. inż. arch. Dorota Kamrowska-Załuska, członkini zarządu Oddziału w Gdańsku oraz Zarządu Głównego Towarzystwa Urbanistów Polskich.