You are currently viewing E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

E-konferencja: Światło w architekturze. III edycja.

Światło odgrywa dużą rolę w każdej dziedzinie życia. Zwłaszcza w architekturze, ponieważ ma znaczący wpływ na wizualną percepcję budynku, nastrój i zadowolenie użytkowników oraz na bilans energetyczny budynku. Dlatego światło można śmiało określić jako jeden z najważniejszych elementów, na które architekci powinni zwracać szczególną uwagę przy tworzeniu projektów. W trakcie naszej konferencji poddamy analizie wszystkie aspekty właściwego korzystania ze światła. Widzimy się 14 grudnia 2023 o godz. 10:00. Aby wziąć udział w spotkaniu wystarczy zarejestrować się.

 Program e-konferencji

10:00 – 10:30 Od ambicji do działania: strategia cyrkularnego projektowania oświetlenia. Łukasz Manowiecki, Business Development Manager / Zumtobel Group; Ekspert / Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego PLGBC.

Poruszane zagadnienia:

1. 3x R: Reduce, Reuse i Recycle w praktyce. Korzyści z wdrożenia Circular Design Rules w Grupie Zumtobel.

2. Jak projektować rozwiązania w duchu gospodarki o obiegu zamkniętym na przykładzie oprawy ARTELEA

3. GOZ dla produktów już wprowadzonych na rynek, możliwości ponownego wykorzystania


10:30 – 11:00 Rola światła słonecznego w zapewnieniu komfortu użytkowania budynków. Agnieszka Pikus, JW-A

Czy wiesz, że według badań ludzie spędzają około 90% czasu w ciągu doby w budynkach? Światło słoneczne wpływa nie tylko na komfort przestrzeni wewnętrznej, ale również na zdrowe i bezpieczne stanowiska pracy. Na tym wykładzie dowiesz się, jak dużą rolę odgrywa światło słoneczne w zapewnieniu komfortu użytkowania budynków oraz poznasz strategie optymalnego wykorzystania światła we wnętrzach.


11:00 – 11:30 Wady i propozycję zmian w polskich przepisach dotyczących nasłonecznienie mieszkań. Dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio

Wykład dotyczy analizy istniejących przepisów, regulujących nasłonecznienie mieszkań. Omówione zostaną aktualne wady tych regulacji oraz propozycje zmian mające na celu usprawnienie unormowań i kryteriów dotyczących dostępu do światła słonecznego w budynkach mieszkalnych. Celem wykładu jest zwrócenie uwagi na istniejące niedoskonałości oraz zaproponowanie konkretnych rozwiązań mających poprawić standardy nasłonecznienia w budownictwie mieszkaniowym w Polsce.

11:30 – 12:00 Modele prawnej ochrony prawa dostępu do światła słonecznego w zabudowie mieszkaniowej na świecie. Dr inż. arch. Wojciech Gwizdak, 2g studio

Wykład skupia się na analizie różnych modeli prawnej ochrony prawa dostępu do światła słonecznego w kontekście zabudowy mieszkaniowej na całym świecie. 

Zaprezentowana zostanie analiza różnorodnych regulacji i systemów prawnych, jakie przyjęte są w różnych krajach w celu zapewnienia mieszkańcom odpowiedniego dostępu do naturalnego światła.

12:00 – 12:10 Przerwa 

12:10 – 12:40 Światło a emocje, czyli jak wykorzystać zasady psychologii w projektowaniu oświetlenia. Anna Gacka, Psycholożka i projektantka wnętrz.

Oświetlenie wnętrza to nie tylko element funkcjonalny i dekoracyjny, ale ważne narzędzie wpływania na emocje i zachowania użytkowników. Psychologia środowiskowa uczy jak budować świetlne scenariusze sprzyjające aktywności albo relaksowi. Zwraca też uwagę na konieczność synchronizowania rytmu dobowego z rytmem natury. Jak więc projektować oświetlenie tak, aby wpływało korzystnie na samopoczucie? Poznaj rolę światła w budowaniu nastroju wnętrza i emocji jego użytkowników.

12:40 – 13:10 Energooszczędne sterowanie oświetleniem. Dr inż. Mirosław Dechnik, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska.

W ostatnich latach w oświetleniu wnętrz coraz powszechniej stosuje się lampy LED, które zużywają sześciokrotnie mniej energii niż tradycyjna żarówka. Czy wobec tak znaczących oszczędności warto rozważać zastosowanie energooszczędnych systemów automatycznego sterowania oświetleniem? Jakie możliwości oferują tego typu systemy oraz jakie są korzyści i niedogodności wynikające z zastosowania tego typu rozwiązań? Jakie są współczesne kierunki rozwoju systemów inteligentnego oświetlenia (typu smart)?

13:10 – 13:40 Fotorealistyczna wizualizacja iluminacji obiektów architektonicznych. Dr hab. inż. Rafał Krupiński, prof. uczelni, Zakład Techniki Świetlnej, Instytut Elektroenergetyki, Wydział Elektryczny, Politechnika Warszawska

Projektowanie iluminacji obiektów architektonicznych jest trudną sztuką kreowania nocnego obrazu obiektów i jego otoczenia. Wymaga doświadczenia, ale również użycia odpowiednich metod i narzędzi. Podczas wystąpienia przedstawione zostaną możliwości, cechy, zarówno zalety, jak i wady wszystkich metod projektowania iluminacji. Na przykładach zaprezentowane zostaną obecnie stosowane w procesie projektowym metody, jak również rozwiązania naukowe opracowane przez Zakład Techniki Świetlnej Politechniki Warszawskiej. Szczególna uwaga skupiona zostanie na fotorealistycznej wizualizacji oświetlenia.

13:40 – 14:10 Światło we wnętrzach, wpływ oświetlenia na nasz nastrój, chęć do pracy. Aneta Dudek, NABOO, Studio, Monika Komalska, YAK.

14:10 Zakończenie konferencji.

Po każdym wykładzie przewidziany jest czas na pytania i odpowiedzi.

Zapisz się na e-konferencję TUTAJ

PARTNERZY: Zumtobel

PARTNERZY MERYTORYCZNI:  JW-A, 2G Studio, psychologiadomu.pl, Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego, Politechnika Krakowska, Wydział Elektryczny Politechniki Warszawskiej, PLGBC, Naboo Studio

PATRONI MEDIALNI: TUP, Nowy Magazyn, Magazif, kb.pl, budnet.pl, oknonet.pl, wnetrzadomow.pl, budowa.org, budownictwo.org, nieruchomosci.biz, obcasy.pl, Instalacje, example.pl