You are currently viewing Zaproszenie do udziału w konferencji planistycznej w Gdańsku

Zaproszenie do udziału w konferencji planistycznej w Gdańsku

W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, do obowiązującego w Polsce porządku prawnego został wprowadzony nowy akt prawa miejscowego. Podstawę do wdrażania polityki przestrzennej każdej z gmin stanowić będą bowiem począwszy od 2026 roku plany ogólne gmin. Sporządzenie planów ogólnych i związana z tym aktualizacja ich strategii rozwoju pozostaje jednym z największych wyzwań samorządów lokalnych w najbliższych latach. Potwierdzeniem powyższego są między innymi działania ukierunkowane na wdrożenie reformy systemu planowania podejmowane aktualnie przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w tym w związku z realizacją Krajowego Planu Odbudowy i wzmacniania odporności.

W imieniu gdańskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich zapraszamy do udziału w jesiennej konferencji szkoleniowej, która odbędzie się 21 października 2024 roku w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej imienia Fryderyka Chopina w Gdańsku. Udział w wydarzeniu ma charakter płatny.

Przesłanki organizacji wydarzenia

Konferencja odbywa się w rok po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, która wprowadziła nowy system planowania przestrzennego na poziomie lokalnym. Podstawę tego systemu stanowi polityka przestrzenna zawarta w strategiach rozwoju gmin lub strategiach rozwoju lokalnego przygotowywanych na podstawie przepisów ustawy o samorządzie gminnym. Wyrażona polityka jest jednocześnie wdrażana poprzez nowy akt prawa miejscowego na poziomie lokalnym, którym jest plan ogólny gminy.

Blisko połowa gmin z terenu województwa pomorskiego podjęła do połowy 2024 roku uchwały inicjujące prace dotyczące planów ogólnych gmin. Duża część z nich identyfikuje jednocześnie potrzebę rozpoczęcia prac nad aktualizacją swoich strategii rozwoju w celu uwzględniania w nich polityki przestrzennej oraz zachowania wewnętrznej spójności w lokalnym systemie planowania. Konferencja będzie okazją do merytorycznej dyskusji wokół wyzwań związanych z tymi procesami.

Zakres merytoryczny konferencji

Planowane wydarzenie ma charakter konferencji szkoleniowej prowadzonej przez ekspertów z zakresu planowania przestrzennego i urbanistyki. W jej ramach przewidziano organizację czterech sesji merytorycznych poświęconych najważniejszym obszarom zmian w systemie planowania lokalnego. Każda z planowanych sesji merytorycznych będzie prowadzona przez eksperta wiodącego, który przedstawi wykład wprowadzający dotyczący kluczowych zagadnień omawianych w ramach sesji. Prócz eksperta wiodącego w każdej z sesji tematycznych wystąpią eksperci towarzyszący, którzy będą omawiać praktyczne aspekty danego zagadnienia. 

Uczestnicy wydarzenia

Uczestnikami konferencji mogą być w szczególności pracownicy samorządowi szczebla lokalnego, przedstawiciele organów wykonawczych i stanowiących samorządów lokalnych oraz przedstawiciele innych podmiotów i instytucji. Wydarzenie jest kierowane również do grona zawodowego urbanistów i planistów przestrzennych.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Wojewody Pomorskiej Beaty Rutkiewicz oraz Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka. Konferencja została ponadto objęta patronatem Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk oraz Ministra Rozwoju i Technologii Rzeczypospolitej Polskiej Krzysztofa Paszyka.

Formularz zgłoszeniowy udziału w konferencji szkoleniowej