Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Wydarzenia > Spotkania > Relacja z Drugiego PIKNIKU URBANISTYCZNEGO w Rybniku

Relacja z Drugiego PIKNIKU URBANISTYCZNEGO w Rybniku

E-mail Print PDF
There are no translations available.

Rybnik detal

Dlaczego spotkaliśmy się w Rybniku?

Dzisiejszy Rybnik odbiega znacznie od swego wizerunku sprzed lat – podupadłego centrum dyspozycyjnego górnictwa ROW. Dziś to naprawdę atrakcyjne miasto – dla mieszkańców i dla biznesu. To miasto o jasnych perspektywach – konsekwentnie realizowana w ostatnich kilkunastu latach strategia rozwoju gwarantuje mu trwałą równowagę i wzrost. Herbowa ryba „wyslizgnęła się” mieliznom naszej często przaśnej samorządności, rozpolitykowanej i zadufanej w sobie, niechętnej jakiejkolwiek dyskusji i współpracy ze społecznością i fachowcami. Jak tego dokonano? – warto było zapytać u źródeł.

Rybnik placSłyszeliśmy o rybnickich sukcesach. Ale co innego słyszeć a zobaczyć. W mieście dużo nowego – w dobrym stylu z umiarkowanym rozmachem. Poszanowanie dla tradycji, prostej estetyki, wiara w siłę sprawczą drobnych działań, kierowanych jasnymi i nie wymienianymi wciąż ideami. Inwestycje nie tylko w materię, ale też w ludzi i organizację funkcjonowania społeczności. Nie tylko ładnie ale i mądrze.

Rybnik galeria

Dobrze połączone stare z nowym, wszystko na miarę możliwości gminy tej wielkości. Dobra urbanistyka, wspierająca działania sektora prywatnego, umiejętnie i konsekwentnie organizująca współdziałanie instytucji publicznych. W każdym miejscu dobre rzemioslo, szacunek dla przeszłości, bez próżnych wysiłków dla „pokazania się”, wieloletnia konsekwencja w zarządzaniu rozwojem, współdziałanie instytucjonalne, sprytne i oszczędne ale pozbawione skąpstwa finansowanie, stabilność władzy.

Rybnik powitanieChcieliśmy więc sami zobaczyć i przeznaczyliśmy na to cały dzień. Powitanie uczestników pikniku nastąpiło o 10 rano w hallu kampusu trzech wyższych uczelni – śmiałej inwestycji miejskiej ostatnich lat, stymulującej pozytywne przemiany społeczne. Rybnik ma dzięki niej 6 tysięcy studentów – miasto ożyło, zwłaszcza popołudniami i wieczorami, ale też nie boi się odpływu mieszkańców. Witają nas od lewej: wiceprezydent miasta Michał Śmigielski, projektant obiektu – Tomasz Tumas, główny organizator pikniku kol. Łukasz Pomykoł i kol. Wiesław Chmielewski z rybnickiej pracowni urbanistycznej, współorganizującej też i sponsorującej częściowo nasz piknik.

Rybnik prezentacja SmigielskiPrezentacja wiceprezydenta miasta przybliżyła szczegóły powstania i realizacji śmiałej idei kampusu trzech uczelni, prowadzonego przez miasto. Pomysł niby prosty, ale w niewielu podobnych miejscach udało się go zrealizować. Miasto wydało na ten cel 48 mln złotych w ciagu kilku lat, wykorzystując różne źródła finansowania (majstersztyk – nie ma tu niestety miejsca na referowanie). Porównajcie sobie z wydatkami innych miast na różne chybione bufonady. Wszyscy wydają środki, ale nie wszystkim coś z tego pozostanie. W Rybniku nie ma takich obaw.

Rybnik kampus 1Po prezentacji zwiedzanie kampusu z projektantami (Tomasz Tumas – architektura i kol. Wiesław Chmielewski – koncepcja przestrzenna) oraz wiceprezydentem jako głównym oprowadzającym. Akurat odbywa się inauguracja roku akademickiego – widać więc lepiej jakiej skali to inwestycja, nie tylko materialnie ale i społecznie. Cieszą relacje przedstawiciela władz z autorami projektów, szczere, pełne wzajemnego szacunku, otwarte na przyszłość. To wynik odniesionego sukcesu, czy może jedno ze źródeł jego powstania?

Rybnik kampus 2Pod aulą stoją wszyscy główni „zamieszani w kampus” – animator idei wiceprezydent Michał Śmigielski (drugi od lewej), autor koncepcji urbanistycznej kol. Wiesław Chmielewski (skrajnie po prawej) i autor realizacji architektonicznej Tomasz Tumas (drugi od prawej). W odróżnieniu od doświadczonego urbanisty, architekt wygrał przetarg na początku swej zawodowej działalności. Nie da się przecenić doświadczeń uzyskanych w trakcie tej budowy. Wymagała ona ogromnej elastyczności w dostosowywaniu się do zmiennych uwarunkowań. Każdy kolejny obiekt powstawał w zawrotnym tempie jednego roku. Część zadań jeszcze przed nami – niektóre z nich już w trakcie realizacji. W planach – ciąg komunikacji pieszej w formie nadrzecznych bulwarów, służących wzbogaceniu otwartych przestrzeni miejskich.

Rybnik prezentacja ChmielewskiPrezentacja prac projektowych związanych z przeniesieniem wsi Nieboczowy. Autor projektu kol. WIesław Chmielewski referuje unikalne problemy i działania wynikające z realizacji zbiornika Racibórz Dolny na Odrze. To tak miło narysować, ale wyobraźcie sobie dyskusję z mieszkańcami likwidowanej i odbudowywanej w innym miejscu wsi. Było o czym rozmawiać, bo działania urbanisty w tym wypadku – zupełnie wyjątkowe. Temat wystarczyłby na cały piknik.

Rybnik piknikCzęść piknikowa – pod nadzorem p. Stefanii Gałeckiej, prowadzącej Biuro Oddziału. Zakładaliśmy przerwę na obiad w restauracji, ale nikt nie chciał pójść. Piknikowego jedzenia było dość, nie mieściło się przecież w jednym koszyku. Przyjechało razem ze stolikiem i zastawą. Do tego trzy gatunki piwa (lager, stout i pszenne) oraz trzy rodzaje wina (jabłkowe, gronowe i „wermutowate”) – wszystko domowej produkcji prezesa Oddziału. Pod względem logistycznym zdobyliśmy cenne doświadczenia na przyszłość - poprzedni piknik w Szczyrku wspomagała profesjonalna obsługa z pensjonatu, tu byliśmy zdani sami na siebie. Stołówki i bufety akademickie w tym dniu nie działały. Dzięki Pani Stefie poszło bardzo sprawnie, wszystkim smakowało, doświadczenie wykorzystamy następnym razem – będziemy mogli być elastyczni, jeśli chodzi o miejsce spotkania.

Rybnik spacer 1Spacer po Rybniku. Niby zwyczajnie, ale wiele rzeczy zdumiewa. Choćby Plac Wolności – główny węzeł WPK w pobliżu Rynku. Wielu z nas pamięta go, gdy przypominał katowicki Plac Szewczyka – chaos organizacyjny, nastawiony głównie na komfort przerw śniadaniowych kierowców, pozbawiony jakichkolwiek udogodnień (choćby zadaszeń) dla pasażerów, zmuszający ich do slalomu między kałużami. W Rybniku ładnie, kameralnie i spokojnie. Dobry projekt i dobra organizacja – zakaz dłuższego postoju autobusów, elektroniczna informacja dla pasażerów za pośrednictwem satelity. Po prostu działa.

Rybnik ratuszNasza grupa pod rybnickim ratuszem. Kol. Łukasz Pomykoł wyjaśnia szczegóły działań w przestrzeni miasta. Kryzys ostatnio wstrzymał inwestycje i w centrum pozostało kilka lokalizacji poprzemysłowych, nie znajdujących nowej funkcji i odpowiedniego inwestora. Ale nie ma bałaganu, przestrzenie są uporządkowane pod kątem tymczasowych funkcji. Dzięki realizacji kampusu i napływowi studentów ustabilizowały się funkcje handlowo-usługowe części centrum – ze specjalnie zleconych badań wynikało, że każdy z 6-ciu tysięcy studentów będzie wydawać co miesiąc 300 zł na zakupy w mieście. To w istotny sposób wspiera rynek. Ustabilizowała się też np. sytuacja na rynku nieruchomości – miasto umyślnie zaniechało budowy akademików, bo było wiele miejsc w mieszkaniach prywatnych. Są sprawy, którymi można zarządzać.

Rybnik KaminskiPowrót do kampusu – kol. Prof. Zbigniew Kamiński relacjonuje współpracę z urbanistami brytyjskimi na otwartym zebraniu Zarządu Oddziału. Podsumowania naszego udziału w Walnym Zjeździe Towarzystwa w Poznaniu dokonał kol. Paweł Jaworski. Potem były spostrzeżenia kol. Tadeusza Kmiecia z prac nowego Zarządu Głównego. No a potem nocne Polaków rozmowy nad kondycją miast, nad zmieniającą się rolą urbanisty, nad przyszłościa TUP, nad bieżącymi pracami Zarządu Oddziału. Zebranie przeciągnęło się o 1,5 godziny – trwało niemal do siódmej wieczór.

Nie byłeś, a chcesz poznać? Załaduj prezentacje:

►►► Wiceprezydent Michał Śmigielski o Zespole Szkół Wyższych w Rybniku

►►► Kol. Wiesław Chmielewski na temat zespołu urbanistycznego "Nowe Nieboczowy"

Rybnik grupaPiknik się udał. Mimo, że trwał prawie 9 godzin nie nudził. Zgromadził ok. 20 osób – część z nich uczestniczyła tylko w wybranych częściach spotkania. Podobało się na tyle, że wspólnie postanowiono zorganizować także kolejne zaplanowane otwarte zebranie Zarządu Oddziału w formule „pikniowej”.

O następnych spotkaniach będziemy informować na bieżąco. Przyłącz się do nas, poziom integracji naszego oddziału zależy także od Ciebie. Zintegrowani będziemy skuteczniejsi w działaniach. A przecież dla skutecznej realizacji zadań promujących nowoczesne myślenie o mieście powołano Towarzystwo i to zapewne motywowało Cię, by wstąpić w jego szeregi.

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie