Konkurs Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019
czwartek, 06 czerwca 2019 13:27
Anna Pyziak
Szanowni Państwo,
Jeszcze tylko do 30 czerwca br. można dokonywać zgłoszeń do konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019.
Do udziału w konkursie można zgłaszać realizacje urbanistyczne i architektoniczne kształtujące przestrzeń publiczną z terenu województwa śląskiego.
Jury spośród realizacji spełniających warunki formalne najpierw nominuje najlepsze do otrzymania odpowiednich nagród, a następnie spośród nominowanych realizacji wybierze laureatów. Łączna pula nagród w konkursie wynosi 60 tys. zł.
Oceny dokonają także internauci w trakcie specjalnego plebiscytu publiczności organizowanego na stronie województwa, a realizacji, która otrzyma największą liczbę głosów w plebiscycie internetowym, zostanie przyznana specjalna nagroda internautów.
Szczegółowe informacje o konkursie ?Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2019?, w tym Warunki Konkursu oraz Kartę Zgłoszeniową można uzyskać na stronie internetowej Województwa Śląskiego pod adresem npp.slaskie.pl
|
Pożegnanie
wtorek, 14 maja 2019 19:43
Anna Pyziak
13 maja 2019 r. zmarł wybitny architekt Stanisław Niemczyk.
Urodzony w 1943 r. w Czechowicach-Dziedzicach zasłynął jako twórca kościołów budowanych przy dużym współudziale parafian, z charakterystycznymi detalami, powstającymi często spontanicznie na placu budowy. Został wyróżniony Honorową Nagrodą SARP 1998, a w 2000 r. uhonorowany przez Jana Pawła II odznaczeniem Pro Ecclesia et Pontifice.
Niemczyk ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Od 1968 r. pracował w Miastoprojekcie w Tychach, gdzie zasłynął z tworzenia obiektów nietypowych i jednocześnie wyprzedzających swój czas. Jest autorem budynków handlowych, usługowych, mieszkalnych, ale przede wszystkim ? niezwykłych kościołów. Najsłynniejszymi jego projektami są kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach, kościół Ducha Świętego w Tychach oraz tamtejszy zespół klasztoru i kościoła franciszkanów, a także pw. Miłosierdzia Bożego w Krakowie.
Pogrzeb zmarłego odbędzie się 18 maja o godz. 12 w kościele pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach.
Pożegnanie
piątek, 10 maja 2019 19:23
Anna Pyziak
28 kwietnia 2019 zmarł prof. dr hab. inż. arch. Lech Michał Rościszewski

Był partyzantem Batalionu 'Skała' Armii Krajowej, miał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, był architektem-urbanistą specjalizującym się w kształtowaniu struktur komunikacyjnych i ruralistyce.
W 1950 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Doktorat obronił na Politechnice Śląskiej, habilitował się na Politechnice Warszawskiej, w 1986 roku uzyskał tytuł profesora. Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pracował w latach 1978-1995. Był również profesorem na Politechnice Radomskiej, GWSH i WST w Katowicach.
Poza pracą na uczelni współpracował z wieloma biurami projektów w Krakowie, Katowicach i Gliwicach. Był wieloletnim pracownikiem Centralnego Instytutu Kolejnictwa, gdzie pełnił funkcję Kierownika Pracowni w Katowicach. Był autorem około 80 projektów, w tym opracowań dla aglomeracji Górnośląskiej, Krakowa, Bagdadu i Rzymu. Napisał blisko 130 artykułów naukowych.
Był Ekspertem Ministra Planowania Republiki Iraku, członkiem Komisji Urbanistyki KUiA PAN, SARP, TUP, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów Narodów Zjednoczonych, International Society of City & Regional Planners, European Commission of Villages & Small Towns (EcoVaST), EAEE.
Pogrzeb odbędzie się dnia 11 maja 2019 roku o godz. 12.00 na cmentarzu w Będkowicach (gmina Wielka Wieś k/Krakowa).
|
Pożegnanie
piątek, 10 maja 2019 19:26
Anna Pyziak
1 maja w wieku 94 lat zmarł wybitny polski architekt Aleksander Franta

Aleksander Franta urodził się w 1925 roku Krakowie. Ukończył Wydział Architektury na Politechnice Krakowskiej. Za Śląskiem związała go praca zawodowa. Stał się jednym z najważniejszych architektów modernizmu na Śląsku. Od 1949 roku należał do "Miastoprojektu Katowice" wraz z Henrykiem Buszką i Jerzym Gottfriedem. Tworzyli zespół projektowy znany jako Zielone Konie. Od 1958 roku wraz z Henrykiem Buszko prowadził autorską Pracownię Projektów Budownictwa Ogólnego. W latach 1971-1979 wykładał na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Laureat Honorowej Nagrody SARP (1975).
Był autorem między innymi: Gmachu Okręgowej Rady Związków Zawodowych w Katowicach, 1950-1954 (z Henrykiem Buszką i Jerzym Gottfriedem) Osiedla Tysiąclecia w Katowicach, 1958-1979 (z Henrykiem Buszką, Marianem Dziewońskim i Tadeuszem Szewczykiem) Dzielnicy Leczniczo-Rehabilitacyjna na Zawodziu w Ustroniu, 1967-1978 (z Henrykiem Buszką i Tadeuszem Szewczykiem) Osiedla Gwiazdy w Katowicach, 1967-1979 (z Henrykiem Buszką i Tadeuszem Szewczykiem). Był również współautorem z Henrykiem Buszką osiedli domów profesorskich w Katowicach Brynowie, Pałacu Ślubów w Chorzowie.
Pogrzeb odbędzie się w sobotę 11 maja o godzinie 12.00 na cmentarzu przy ul. Świętej Anny w Nowym Targu.
Standardy urbanistyczne w reformie systemu planowania
środa, 20 marca 2019 10:28
Maciej Borsa
Oddział Śląski Towarzystwa Urbanistów Polskich we współpracy z Zarządem Głównym TUP oraz Śląskim Związkiem Gmin i Powiatów organizuje w dniu 26 marca br. (wtorek) spotkanie dyskusyjne nt. "Standardy urbanistyczne w reformie systemu planowania". Gościem spotkania będzie dr inż. arch. Tomasz Sławiński, Przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. Spotkanie poprowadzi dr hab.inż.arch. Maciej Borsa, 1. wiceprezes Towarzystwa Urbanistów Polskich. Do niego można też zgłaszać ewentualne propozycje dotyczące programu i przebiegu wydarzenia.
Spotkanie odbędzie się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, przy ul. Jordana 18, sala 401, IV piętro, początek o godzinie 12.15, czas trwania ok 2-3 godzin. Liczymy na szeroką dyskusję środowiska urbanistów i planistów w samorządach nad rolą tego instrumentu w podwyższaniu jakości otaczającej nas przestrzeni.
Więcej…
|
|
|
|
Strona 2 z 29 |