Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Katowicach
Aktualności

Q urbanistyce społecznej w Rybniku

Email Drukuj PDF

W piątek 7 grudnia 2012 o godz. 17.00 w Rybniku, w auli Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Rudzkiej odbędzie się publiczna debata na temat przebudowy ciągu ulic Powstańców i Sobieskiego. Temat ten był w ostatnich latach przedmiotem aktywnych działań Towarzystwa Urbanistów Polskich, nakierowanych na uspołecznienie planowania. Kilka tygodni temu wokół dalszych losów podupadłego deptaku rozgorzała w Rybniku gorąca dyskusja. Wszystko za sprawą przedstawionej przez władze lokalne koncepcji gruntownej przebudowy tej części miasta. Na spotkaniu będzie można miedzy innymi przyjrzeć się wzbudzającemu wiele kontrowersji projektowi.

Organizatorami dyskusji są Katowicki Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS, Fundacja Napraw Sobie Miasto oraz Ośrodek Dydaktyczny Uniwersytetu Śląskiego w Rybniku. Główną częścią piątkowego spotkania będzie dyskusja na temat dalszych losów deptaka oraz pomysłów i oczekiwań mieszkańców odnośnie tego miejsca. Chcemy oddać głos mieszkańcom, bo to im ma służyć ta ulica. To kolejny krok, by przekonać mieszkańców i władze do realnego dialogu.

Więcej…
 

Nasza Przestrzeń: Debaty

Email Drukuj PDF

Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach jest jednym ze współorganizatorów cyklu debat pod wspólnym tytułem: „Nasza Przestrzeń”. Dotychczas odbyły się dwa spotkania: „Rynek” i „Lokalne na kulturę”. Zapraszamy teraz na dwa kolejne: „Dworzec” (czwartek, 22 listopada, godz. 17:00, księgarnia „Zła Buka” w Rondzie Sztuki w Katowicach, rondo im. gen. Jerzego Ziętka 1) i „Nasze Pieniądze” (poniedziałek, 26 listopada, godz. 18:00, KATO-bar w Katowicach, ul. Mariacka 13).


Pretekstem do podjęcia tematu zrekonstruowanego budynku katowickiego dworca, jego historii oraz znaczenia w mieście jest wydanie książki Alicji Gzowskiej "Szesnaście żelbetowych kwiatów”. Wzbudziło to w nas potrzebę przegadania sensu wyburzenia i rekonstrukcji, nowego kształtu obiektu oraz jego związków z otoczeniem. Chcemy zastanowić się nad kilkoma problemami: czym jest dworzec dla (śródmieścia) Katowic? czy powinien być bramą do miasta i nosić ciągle piętno roli wizytówki, a może przeciwnie - wystarczą nam jedynie perony i kasy biletowe? co dzieje się w sytuacja przesunięcia akcentu z funkcji komunikacyjnej w stronę handlu? co mieszkańcy i użytkownicy centrum miasta wtedy tracą, a co zyskują? Porozmawiamy także o tym budynku, którego już nie ma, jakie wrażenie robił na mieszkańcach Katowic oraz czy został zrealizowany w zaplanowanym kształcie.

Więcej…
 

Współpraca Oddziału w Katowicach z NGO

Email Drukuj PDF

Napraw Sobie MiastoWyremontowany lokal przy ul. Dyrekcyjnej staje się jednym z ważniejszych miejsc na pozarządowej mapie Katowic. Od kilku tygodni regularnie gości zarząd fundacji Napraw Sobie Miasto, który nawiązał bliską współpracę z naszym Oddziałem w trakcie organizowania debaty „Nasza Przestrzeń: Rynek” (o tym wydarzeniu informowaliśmy tutaj).

Pierwsza dyskusja zainaugurowała cykl panelowych spotkań, w trakcie których rozmawiać będziemy o założeniach rozwoju Katowic widzianych z perspektywy mieszkańca i użytkownika miasta, a także inicjować konkretne działania na rzecz dostosowania polityki rozwoju do oczekiwań społecznych. Oprócz naszego Oddziału i Fundacji partnerami projektu są stowarzyszenie Moje Miasto i KATO-bar. Najbliższa debata dotyczyła będzie zasad wspierania „lokali na kulturę”, szerzej: roli samorządu i lokalnego biznesu w animowaniu życia kulturalnego w centrum miasta, natomiast kolejne – budżetu obywatelskiego. W tym celu wspólnie z Fundacją nawiązaliśmy robocze kontakty z osobami związanymi z III sektorem w Łodzi, Dąbrowie Górniczej i w Warszawie.

Pozytywne doświadczenia są podstawą do opracowania kierunków dalszych, wspólnych działań. Pierwszym z nich będzie włączenie Fundacji w realizację projektu Be!Urban oraz w inne projekty dotyczące przestrzeni publicznej Katowic. Ponadto katowicki Oddział Towarzystwa oraz Fundacja będą wspólnie reprezentowali lokalne środowisko na II Kongresie Ruchów Miejskich, który odbędzie się w październiku w Łodzi. Będzie to silny i wyrazisty głos regionu na forum ogólnopolskim.

Więcej…
 

Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi

Email Drukuj PDF

Kongres Ruchów Miejskich w ŁodziW niedzielę, 14 października, zakończyły się obrady II Kongresu Ruchów Miejskich. W Łodzi pojawili się miejscy aktywiści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, akademicy i studenci, urbaniści oraz wiele innych osób zainteresowanych problemami polskich miast. W sesji plenarnej brał udział również Michał Szczerba, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Miejskiej.

Uczestnicy pracowali w 10 grupach tematycznych: Demokracja miejska, Kultura, Małe miasta – duże problemy, Metropolie/Aglomeracje, Polityka mieszkaniowa, Polityka przestrzenna, Polityka społeczna, Rewitalizacja, Środowisko/Ekologia, Zrównoważony transport. Zadaniem każdej z nich było sformułowanie propozycji uwag do Założeń Krajowej Polityki Miejskiej, opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Prowadzone w Łodzi debaty wymagały jednak odwołania się do innych rządowych dokumentów planistycznych i strategicznych oraz lokalnych doświadczeń.

Więcej…
 

Najlepsze przestrzenie 2012

Email Drukuj PDF

W dniu 20 lipca 2012 rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: przestrzeni historycznych, przestrzeni nowokreowanych oraz przestrzeni zielonych – tu także z podziałem na nowe i rewaloryzowane. Ogółem nagrodzono i wyróżniono 10 realizacji, z czego 3 z obszaru województwa śląskiego. Laureatem pierwszej nagrody w kategorii przestrzeni zielonych historycznych otrzymała rewitalizacja zabytkowego parku gminnego w Ornontowicach. Nagrodzono też plac centralny w Szczyrku i zagospodarowanie Góry Zamkowej i Podzamcza w Cieszynie.

W ogólnej punktacji zwyciężyły bulwary nad Wartą w Koninie. Podobną liczbę punktów otrzymał pasaż „miasto tkaczy” w Zgierzu. Do czwórki zdecydowanie najwyżej ocenionych prac należał również plac przed teatrem lalek w Szczecinie oraz park w Ornontowicach. Dużym przegranym finału był Rynek w Kłobucku, który w eliminacjach wydawał się być jednym z faworytów, a ostatecznie nie otrzymał żadnej nagrody.

Ogółem wśród 20-tu finałowych prac aż siedem reprezentowało województwo Śląskie. To dobrze świadczy o trosce o przestrzenie publiczne w naszym regionie i wysoką średnią, jeśli chodzi o poziom realizacji. Brak było jednak prac „przebojowych”, które stawałyby się zdecydowanymi faworytami jurorów. To w zasadzie także pozytywne zjawisko – w śląskich gminach inwestuje się z umiarem, ale powszechnie i dobrze. Taki trend jest najkorzystniejszy dla miast i ich mieszkańców.

Więcej…
 


Strona 9 z 27

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie