Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział Śląski
Aktualności

Kol. Marek Plura europosłem !

Email Drukuj PDF

kol. Marek PluraKol. Marek Plura, członek Oddziału Katowickiego TUP, został eurodeputowanym. W wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 roku uzyskał on jeden z przysługujących Polsce mandatów "europosła". Serdecznie gratulujemy Koledze!

Uzyskał on trzecią lokatę na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 11, obejmującym obszar województwa śląskiego - zaraz za Jerzym Buzkiem (najlepszy rezultat wyborczy w kraju) i Janem Olbrychtem - byłym burmistrzem Cieszyna, marszałkiem województwa a ostatnio europosłem silnie zaangażowanym w problematykę miejską.

Niestety, liście kandydatów Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, z której z dość dobrym wynikiem kandydował inny członek Oddziału Katowickiego - kol. Arkadiusz Hołda, w śląskim okręgu wyborczym mandaty nie przypadły.

Kol. Marek Plura ostatnio był gościem, a właściwie gospodarzem organizowanego przez Katowicki Oddział TUP 17 lutego br. "Warsztatu urbanistyki" zatytułowanego "Miasto włączające". Moderował on dyskusję na temat, na ile przestrzeń Katowic sprzyja włączeniu społecznemu, na ile jest „demokratyczna”, „solidarna” i „obywatelska”. Wspólnota i włączanie to cechy polityki europejskiej. Wzrost powinien być „włączający”, to znaczy nie może dotyczyć tylko najsilniejszych. Pozostawiając słabszych na uboczu, pozornie idziemy szybciej, ale obniżamy granice wzrostu. Idąc razem – dojdziemy dalej, mimo że być może wolniej. Wskazywał, że idea „włączania” przyświeca Strategii Europa 2020, obecna jest też w niemal wszystkich dokumentach europejskich dotyczących rozwoju miast. A czy obecna jest w naszych miastach? Czy nasze miasta są włączające?kol. Marek Plura w TUP (archibar)

Mamy nadzieję i jednocześnie życzymy Koledze, aby w swej aktywności europosła kontynuował swe zainteresowania problematyką miejską.

Na zdjęciu: kol. Marek Plura na spotkaniu w Katowickim Oddziale TUP w lutym 2014.

 

Kandydaci do Europarlamentu z Oddziału Katowickiego

Email Drukuj PDF

Arkadiusz Hołda i Marek PluraDwóch Kolegów, członków Oddziału Katowickiego, kandyduje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Marek Plura (44 lata - PO), poseł na Sejm, niepełnosprawny, z wykształcenia pedagog, w działalności społecznej zajmujący się m.in. usuwaniem barier dla osób niepełnosprawnych w życiu miast. To właśnie sprawiło, że związał się z naszym Towarzystwem, zostając członkiem Oddziału Katowickiego - mieszka w Katowicach. Znany jest też z konsekwentnego używania "języka śląskiego" w swej działalności: "My Ślōnzŏki potrzebujymy Ojrŏpã, coby sie ô nŏs upōmniyła" - to jego slogan wyborczy. Chociaż na ostatnim spotkaniu Oddziału w katowickim archibarze (17 lutego 2014), wykazywał się raczej piękną polszczyzną.

Arkadiusz Hołda (55 lat - PSL) z wykształcenia architekt, to jeden z największych śląskich deweloperów, a jednocześnie założyciel cenionej Wyższej Szkoły Technicznej - pierwszej niepublicznej uczelni kształcącej urbanistów i architektów w naszym regionie. Jest też twórcą Telewizji Silesia (TVS), która w ramach porozumienia z TUP przygotowuje projekt kanału tematycznego poświęconego funkcjonowaniu i zarządzaniu rozwojem miast - robocza nazwa TVurbi.

To chyba znak czasu, pokazujący szerszy kontekst zainteresowań i pól działania naszych członków. Polityka przestrzenna ma wiele wymiarów, a ten europejski może mieć rosnące znaczenie. Warto więc odnotować ten przejaw aktywności społecznej i politycznej, zwłaszcza iż w obu przypadkach jest on konsekwencją wcześniejszych dokonań i obranej drogi zawodowej. Kolegom życzymy powodzenia w wyborach! Mamy jednocześnie nadzieję, że ewentualny sukces nie przeszkodzi im w aktywności członkowskiej TUP.

 

Przyszli urbaniści z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach

Email Drukuj PDF

Serdecznie zapraszamy do lektury nowego numeru magazynu "Projekt Nieruchomości". Pismo przygotowuje Studenckie Koło Naukowe "Nieruchomości" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, z którym Oddział Towarzystwa w Katowicach współpracuje już od wielu miesięcy.

W środku znajdziecie Państwo artykuł poświęcony warsztatom "Nasz Park", które Oddział organizował wspólnie z Inicjatywą Nasze Osiedle Ścigały, Stowarzyszeniem Wzajemnej Pomocy Bona Fides, Fundacją Napraw Sobie Miasto oraz kołami naukowymi ze wspomnianego uniwersytetu (Nieruchomości i AREA) oraz Politechniki Śląskiej w Gliwicach (antyRAMA).

 

"Szkoła Urbanistyki" w Katowicach

Email Drukuj PDF

Oddział Towarzystwa w Katowicach prowadzi cykl różnych działań edukacyjnych pod wspólnym tytułem: "Szkoła Urbanistyki". Dotychczas odbyło się kilka seminariów nt. przestrzeni publicznej Katowic, a także warsztaty projektowania partycypacyjnego w Bogucicach oraz na Nikiszowcu. Realizując nasze działania szukamy porozumienia i partnerstwa z różnymi organizacjami pozarządowymi, mieszkańcami i użytkownikami miasta oraz studentami zainteresowanymi urbanistyką i polityką miejską.

Studenckie Koło Naukowe "Nieruchomości" z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, zaangażowane w organizowanie wszystkich wydarzeń, wydaje magazyn "Projekt Nieruchomości". Zapraszamy do jego lektury, a także na stronę internetową Koła.

 

VII seminarium "Szkoły Urbanistyki"

Email Drukuj PDF

Oddział TUP w Katowicach zaprasza na spotkanie z reżyserem i senatorem Kazimierzem Kutzem - w poniedziałek 22-go kwietnia o godzinie 17:00 w lokalu Oddziału przy ul. Dyrekcyjnej 9. Tematem głównym będzie katowicki rynek w platanach. Wizję reżysera podejmą urbaniści.

 


Strona 9 z 28

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie