Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Katowicach
Aktualności

Kongres Ruchów Miejskich w Łodzi

Email Drukuj PDF

Kongres Ruchów Miejskich w ŁodziW niedzielę, 14 października, zakończyły się obrady II Kongresu Ruchów Miejskich. W Łodzi pojawili się miejscy aktywiści, przedstawiciele organizacji pozarządowych, akademicy i studenci, urbaniści oraz wiele innych osób zainteresowanych problemami polskich miast. W sesji plenarnej brał udział również Michał Szczerba, przewodniczący parlamentarnego Zespołu ds. Polityki Miejskiej.

Uczestnicy pracowali w 10 grupach tematycznych: Demokracja miejska, Kultura, Małe miasta – duże problemy, Metropolie/Aglomeracje, Polityka mieszkaniowa, Polityka przestrzenna, Polityka społeczna, Rewitalizacja, Środowisko/Ekologia, Zrównoważony transport. Zadaniem każdej z nich było sformułowanie propozycji uwag do Założeń Krajowej Polityki Miejskiej, opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Prowadzone w Łodzi debaty wymagały jednak odwołania się do innych rządowych dokumentów planistycznych i strategicznych oraz lokalnych doświadczeń.

Więcej…
 

Współpraca Oddziału w Katowicach z NGO

Email Drukuj PDF

Napraw Sobie MiastoWyremontowany lokal przy ul. Dyrekcyjnej staje się jednym z ważniejszych miejsc na pozarządowej mapie Katowic. Od kilku tygodni regularnie gości zarząd fundacji Napraw Sobie Miasto, który nawiązał bliską współpracę z naszym Oddziałem w trakcie organizowania debaty „Nasza Przestrzeń: Rynek” (o tym wydarzeniu informowaliśmy tutaj).

Pierwsza dyskusja zainaugurowała cykl panelowych spotkań, w trakcie których rozmawiać będziemy o założeniach rozwoju Katowic widzianych z perspektywy mieszkańca i użytkownika miasta, a także inicjować konkretne działania na rzecz dostosowania polityki rozwoju do oczekiwań społecznych. Oprócz naszego Oddziału i Fundacji partnerami projektu są stowarzyszenie Moje Miasto i KATO-bar. Najbliższa debata dotyczyła będzie zasad wspierania „lokali na kulturę”, szerzej: roli samorządu i lokalnego biznesu w animowaniu życia kulturalnego w centrum miasta, natomiast kolejne – budżetu obywatelskiego. W tym celu wspólnie z Fundacją nawiązaliśmy robocze kontakty z osobami związanymi z III sektorem w Łodzi, Dąbrowie Górniczej i w Warszawie.

Pozytywne doświadczenia są podstawą do opracowania kierunków dalszych, wspólnych działań. Pierwszym z nich będzie włączenie Fundacji w realizację projektu Be!Urban oraz w inne projekty dotyczące przestrzeni publicznej Katowic. Ponadto katowicki Oddział Towarzystwa oraz Fundacja będą wspólnie reprezentowali lokalne środowisko na II Kongresie Ruchów Miejskich, który odbędzie się w październiku w Łodzi. Będzie to silny i wyrazisty głos regionu na forum ogólnopolskim.

Więcej…
 

Polityka w zakresie danych przestrzennych

Email Drukuj PDF

We wtorek 17 lipca 2012 odbyło się w Gliwicach seminarium dyskusyjne nt. kierunków polityki w sprawie listy zbiorów i usług zgłaszanych do ewidencji w temacie danych przestrzennych "zagospodarowanie przestrzenne", wynikających z zapisów ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej oraz innych przepisów. Jego organizatorem było Towarzystwo Urbanistów Polskich Oddział Katowice przy współpracy partnerów Akademii GIS - inicjatywy Katowickiego Oddziału TUP, objętej patronatem Ministra Transportu oraz Związku Miast Polskich. Celem seminarium było określenie i ocena przesłanek, uwarunkowań oraz możliwości realizacji zadań, będących jednym z etapów wdrażania infrastruktury informacji przestrzennej w dziale administracji gospodarka przestrzenna. Minister będący „organem wiodącym” w tym zakresie musi bowiem wkrótce zdecydować o zakresie i sposobie tworzenia ogólnodostępnych cyfrowych zasobów informacyjnych o obecnym i przyszłym zagospodarowaniu przestrzennym. Zalecenia te będą wiązały zarówno gminy jak i projektantów w zakresie zadań, wynikających z obowiązującej już od dwóch lat ustawy.

Więcej…
 

Najlepsze przestrzenie 2012

Email Drukuj PDF

W dniu 20 lipca 2012 rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs TUP na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. Nagrody i wyróżnienia przyznano w czterech kategoriach: przestrzeni historycznych, przestrzeni nowokreowanych oraz przestrzeni zielonych – tu także z podziałem na nowe i rewaloryzowane. Ogółem nagrodzono i wyróżniono 10 realizacji, z czego 3 z obszaru województwa śląskiego. Laureatem pierwszej nagrody w kategorii przestrzeni zielonych historycznych otrzymała rewitalizacja zabytkowego parku gminnego w Ornontowicach. Nagrodzono też plac centralny w Szczyrku i zagospodarowanie Góry Zamkowej i Podzamcza w Cieszynie.

W ogólnej punktacji zwyciężyły bulwary nad Wartą w Koninie. Podobną liczbę punktów otrzymał pasaż „miasto tkaczy” w Zgierzu. Do czwórki zdecydowanie najwyżej ocenionych prac należał również plac przed teatrem lalek w Szczecinie oraz park w Ornontowicach. Dużym przegranym finału był Rynek w Kłobucku, który w eliminacjach wydawał się być jednym z faworytów, a ostatecznie nie otrzymał żadnej nagrody.

Ogółem wśród 20-tu finałowych prac aż siedem reprezentowało województwo Śląskie. To dobrze świadczy o trosce o przestrzenie publiczne w naszym regionie i wysoką średnią, jeśli chodzi o poziom realizacji. Brak było jednak prac „przebojowych”, które stawałyby się zdecydowanymi faworytami jurorów. To w zasadzie także pozytywne zjawisko – w śląskich gminach inwestuje się z umiarem, ale powszechnie i dobrze. Taki trend jest najkorzystniejszy dla miast i ich mieszkańców.

Więcej…
 

Nasza Przestrzeń: Rynek

Email Drukuj PDF

Zakończył się kolejny konkurs na zagospodarowanie katowickiego rynku. Nierozstrzygnięty, gdyż jury nie przyznało pierwszej nagrody. Nie to jednak rodzi najwięcej wątpliwości wśród mieszkańców miasta, członków organizacji pozarządowych oraz aktywistów miejskich. Postawmy szereg pytań: kto ma prawo do rynku i kto jest za rynek odpowiedzialny? Kto ma prawo do decydowania o jego funkcji i kształcie? Czy w tej kwestii mogą porozumieć się użytkownicy centrum miasta, inwestorzy, w tym biznes lokalny, a także politycy samorządowi? W jaki sposób osiągnąć to porozumienie?

Odpowiedzi starali się udzielić uczestnicy spotkania, które odbyło się w KATO-barze (ul. Mariacka 13) w środę 25 lipca 2012 roku o godzinie 17:00. Udział wzięli w nim prezes Oddziału TUP w Katowicach, Maciej Borsa, a także psycholog społeczny Katarzyna Popiołek (Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej), socjolog Tomasz Nawrocki (Uniwersytet Śląski), radny Tomasz Godziek (Stowarzyszenie Moje Miasto), Michał Buszek (Architekt Miasta), przedstawiciele pracowni projektowych GPP oraz Ekspo (zdobywcy II nagrody w konkursie), a także Aleksander Krajewski (Fundacja Napraw Sobie Miasto). Spotkanie poprowadził Wojciech Skowroński (Polskie Radio Katowice).

Więcej…
 


Strona 9 z 26

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie