Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział Śląski
Aktualności

Szkolenie "Urban Workshop"

Email Drukuj PDF

Urban Workshop ma przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie dla przedstawicieli jednostek samorządowych, organizacji pozarządowych oraz aktywistów miejskich zajmujących się szeroko rozumianą partycypacją społeczną, zarządzaniem miastem i innymi działaniami mającymi wpływ na przestrzeń miejską.

Celem szkolenia będzie zapoznanie i przygotowanie uczestników do wdrażania brytyjskiej metody Planning for Real (informacje o metodzie znajdują się na stronie internetowej http://planning4real.eu/ ) od lat stosowanej w Europie.

Szkolenie odbędzie się 25 – 27 lutego w Katowicach, w oddziale Towarzystwa Urbanistów Polskich przy ul. Dyrekcyjnej 9. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc organizator przygotował wstępną weryfikację zgłoszeń na podstawie formularza zgłoszeniowego znajdującego się pod adresem:

https://docs.google.com/forms/d/1Vp53G8Lh4EfKW6bdK7wDCpl1k0jCJc7LWWP2N77THkw/viewform

 

Więcej…
 

Konsultacje Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

Email Drukuj PDF

Trwa proces konsultacji projektów Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym (PRZP), przygotowanych przez Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej, zgodnie z zapisami Dyrektywy Powodziowej oraz ustawy Prawo wodne. Sześciomiesięczne konsultacje rozpoczęte 22 grudnia 2014r. zakończą się w dniu 22 czerwca 2015r. Plany te zostały opublikowane na stronie www.powodz.gov.pl w zakładce plany. Uwagi można zgłaszać za pomocą elektronicznej ankiety zamieszczonej na tej stronie internetowej lub poprzez wypełnienie papierowych ankiet dostępnych w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej i wszystkich Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej.

Ponad 2500 ekspertów opracowało 12 Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym, łącznie dla 14481 km rzek w Polsce. Z planami tymi można zapoznać się (oprócz internetu) w siedzibie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) oraz w każdym Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej (RZGW). Można też wziąć udział w konferencjach regionalnych i w spotkaniach konsultacyjnych - najbliższa konferencja 3 lutego 2015 w Warszawie, a w Gliwicach 9 czerwca, natomiast spotkania konsultacyjne na Śląsku odbędą się 19 lutego w Gliwicach i 26 lutego w Katowicach. Aby sprawdzić terminy pozostałych konferencji oraz spotkań konsultacyjnych wystarczy wejść na: www.powodz.gov.pl/pl/konsultacje-terminy

Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym mają otworzyć nowy rozdział w spojrzeniu na ochronę przeciwpowodziową w Polsce. Wprowadzają podejście strategiczne, by zarządzać bardziej kompleksowo, w sposób skoordynowany w dorzeczach. Umożliwić to ma unikanie przypadkowości inwestycji i ograniczania się do działań doraźnych. Więcej o idei tych planów przeczytać można w syntetycznej broszurze, wydanej przez KZGW http://www.powodz.gov.pl/images/edukacja/Broszura27012015.pdf

 

Opłatek w Katowicach

Email Drukuj PDF

Uroczyste i jednocześnie merytoryczne „spotkanie opłatkowe” Katowickiego Oddziału TUP odbyło się w poniedziałek, 22 grudnia 2014 roku. Zaczęło się od godziny 16:30, ale drzwi były otwarte do późnego wieczora. Był oczywiście opłatek i modne w tym sezonie jabłka. Uczestniczyło ponad 30 osób, także spoza Towarzystwa. Oprócz serdeczności, integracji i życzeń przewidziano też bogaty program merytoryczny:

16:30 - Koło Młodych przy Oddziale Katowickim TUP zaprezentowało swe tegoroczne działania dla wdrożenia metody planowania partycypacyjnego „Planning for Real”; właśnie zakończyliśmy inauguracyjną sesję treningową z udziałem twórcy metody, p. Margaret Wilkinson z Anglii, przygotowywane jest wdrożenie szerszego systemu szkoleń i certyfikacji – Koło Młodych zaprezentowało też nową „markę” dla tych działań – „Urban Workshop - Warsztat Urbanistyki”;

17:00 - goście Oddziału Robert Lach i Artur Jach przenieśli nas w świat zaawansowanych technologii: BIG DATA - prezentacja możliwości trójwymiarowych zobrazowań „LIDAR-owych” dla analiz przestrzennych; LIDAR to skaner laserowy wraz z kamerą cyfrową -przenoszony przez samolot, działa bardzo precyzyjnie i nie jest tak zależny od warunków pogodowych jak technologia map satelitarnych; chmura punktów idąca w miliardy stwarza poważne problemy technologiczne przy przeglądaniu i obróbce - pokazano jak to robić na zwykłym notebooku;

17:30 - kol. Leszek Litwin zaprezentował system pozwalający na użycie telefonów komórkowych (smartfonów) do konsultacji społecznych i badania preferencji przestrzennych mieszkańców; cyfrowa część społeczeństwa może już używać tej technologii, gdy jeszcze dołączą do niej „analogowi” to być może taka będzie przyszłość konsultowania planów przestrzennych?

18:00 - kol. prof. Zbigniew Kamiński, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej przedstawił prace nad aktualizacją planu zagospodarowania przestrzennego województwa śląskiego; obecnie obowiązujący plan powstał przed dekadą, a nasz Gość był jego głównym autorem; teraz zgodnie z przepisami plan należy zaktualizować, więc…

Więcej…
 

Kol. Marek Plura europosłem !

Email Drukuj PDF

kol. Marek PluraKol. Marek Plura, członek Oddziału Katowickiego TUP, został eurodeputowanym. W wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego przeprowadzonych w dniu 25 maja 2014 roku uzyskał on jeden z przysługujących Polsce mandatów "europosła". Serdecznie gratulujemy Koledze!

Uzyskał on trzecią lokatę na liście Platformy Obywatelskiej w okręgu wyborczym nr 11, obejmującym obszar województwa śląskiego - zaraz za Jerzym Buzkiem (najlepszy rezultat wyborczy w kraju) i Janem Olbrychtem - byłym burmistrzem Cieszyna, marszałkiem województwa a ostatnio europosłem silnie zaangażowanym w problematykę miejską.

Niestety, liście kandydatów Komitetu Wyborczego Polskie Stronnictwo Ludowe, z której z dość dobrym wynikiem kandydował inny członek Oddziału Katowickiego - kol. Arkadiusz Hołda, w śląskim okręgu wyborczym mandaty nie przypadły.

Kol. Marek Plura ostatnio był gościem, a właściwie gospodarzem organizowanego przez Katowicki Oddział TUP 17 lutego br. "Warsztatu urbanistyki" zatytułowanego "Miasto włączające". Moderował on dyskusję na temat, na ile przestrzeń Katowic sprzyja włączeniu społecznemu, na ile jest „demokratyczna”, „solidarna” i „obywatelska”. Wspólnota i włączanie to cechy polityki europejskiej. Wzrost powinien być „włączający”, to znaczy nie może dotyczyć tylko najsilniejszych. Pozostawiając słabszych na uboczu, pozornie idziemy szybciej, ale obniżamy granice wzrostu. Idąc razem – dojdziemy dalej, mimo że być może wolniej. Wskazywał, że idea „włączania” przyświeca Strategii Europa 2020, obecna jest też w niemal wszystkich dokumentach europejskich dotyczących rozwoju miast. A czy obecna jest w naszych miastach? Czy nasze miasta są włączające?kol. Marek Plura w TUP (archibar)

Mamy nadzieję i jednocześnie życzymy Koledze, aby w swej aktywności europosła kontynuował swe zainteresowania problematyką miejską.

Na zdjęciu: kol. Marek Plura na spotkaniu w Katowickim Oddziale TUP w lutym 2014.

 

Kandydaci do Europarlamentu z Oddziału Katowickiego

Email Drukuj PDF

Arkadiusz Hołda i Marek PluraDwóch Kolegów, członków Oddziału Katowickiego, kandyduje w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego:

Marek Plura (44 lata - PO), poseł na Sejm, niepełnosprawny, z wykształcenia pedagog, w działalności społecznej zajmujący się m.in. usuwaniem barier dla osób niepełnosprawnych w życiu miast. To właśnie sprawiło, że związał się z naszym Towarzystwem, zostając członkiem Oddziału Katowickiego - mieszka w Katowicach. Znany jest też z konsekwentnego używania "języka śląskiego" w swej działalności: "My Ślōnzŏki potrzebujymy Ojrŏpã, coby sie ô nŏs upōmniyła" - to jego slogan wyborczy. Chociaż na ostatnim spotkaniu Oddziału w katowickim archibarze (17 lutego 2014), wykazywał się raczej piękną polszczyzną.

Arkadiusz Hołda (55 lat - PSL) z wykształcenia architekt, to jeden z największych śląskich deweloperów, a jednocześnie założyciel cenionej Wyższej Szkoły Technicznej - pierwszej niepublicznej uczelni kształcącej urbanistów i architektów w naszym regionie. Jest też twórcą Telewizji Silesia (TVS), która w ramach porozumienia z TUP przygotowuje projekt kanału tematycznego poświęconego funkcjonowaniu i zarządzaniu rozwojem miast - robocza nazwa TVurbi.

To chyba znak czasu, pokazujący szerszy kontekst zainteresowań i pól działania naszych członków. Polityka przestrzenna ma wiele wymiarów, a ten europejski może mieć rosnące znaczenie. Warto więc odnotować ten przejaw aktywności społecznej i politycznej, zwłaszcza iż w obu przypadkach jest on konsekwencją wcześniejszych dokonań i obranej drogi zawodowej. Kolegom życzymy powodzenia w wyborach! Mamy jednocześnie nadzieję, że ewentualny sukces nie przeszkodzi im w aktywności członkowskiej TUP.

 


Strona 9 z 29

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie