Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Oddział w Warszawie
Oddział Warszawa

Co może ochronić miejską zieleń? Pomoże tylko plan

Email Drukuj PDF

Wywiad z architektem i urbanistą Grzegorzem Buczkiem.

Tylko plany zagospodarowania skutecznie chronią przestrzenie publiczne, parki, skwery, rezerwy pod drogi czy cenne obiekty kultury współczesnej, jakim był np. Supersam. Został zburzony. Gdyby był plan, pewnie stałby nadal - mówi urbanista Grzegorz Buczek.

Dariusz Bartoszewicz: Piszemy od kilku dni o tym, co się dzieje na Ursynowie. W parku im. Jana Pawła II przy ul. Romera deweloper buduje biurowiec. Inny dostał z ratusza pozwolenie na nowe osiedle i 300 mieszkań na skwerze między starymi blokami w rejonie ul. Cybisa. Miejscowy plan zagospodarowania dla tego obszaru Ursynowa, który mógłby lepiej chronić zieleń, powstaje od ponad pięciu lat. Co robić?

Grzegorz Buczek, urbanista: Warto też dostrzec racje inwestora. Jest właścicielem terenu, chce z niego zrobić użytek. Albo uzyskać odszkodowanie, jeśli plan zabroni budowania na działce, której jest właścicielem.

więcej

 

Wreczono powołania członkom Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Email Drukuj PDF

W warszawskim Ratuszu wręczono powołania nowym członkom Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego. Rada pełni rolę opiniująco- doradczą dla Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

W jej skład wchodzą autorytety wytypowane przez uczelnie wyższe i organizacje pozarządowe, z wieloletnim doświadczeniem w zakresie, architektury, urbanistyki, sztuk pięknych, konserwacji zabytków. Wśród nich jest Prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich dr arch T. Sławiński.

Więcej…
 

Brak wizji na Służewcu

Email Drukuj PDF

Opinia dr Janusza Radziejowskiego, Wiceprezesa Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich  na temat zagospodarowania przestrzennego okolic ul. Domaniewskiej, Postępu i Konstruktorskiej.

Według eksperta nie ma żadnej koncepcji rozwoju i zagospodarowania tej części Warszawy. Biurowce zaczęły powstawać tu stosunkowo niedawno. Jednak nikt nie przewidział, że oprócz biur potrzeba będzie przygotować odpowiednią infrastrukturę – mówi Janusz Radziejowski. Najlepiej to widać na przykładzie dróg i niewystarczającej ilości miejsc parkingowych – dodaje. 
Jak przekonuje ekspert, wzdłuż ulic jest wystarczająco dużo miejsca, by na pasach zieleni wyznaczyć bezpłatne parkingi. Dzięki temu auta nie stałyby na ulicy czy chodnikach – mówi urbanista. Nawet jeśli inwestorzy mają obowiązek zostawić jakąś część powierzchni działki jako biologicznie czynną mogliby to zrobić w inny sposób, np. tworząc ogrody na dachach budynków – mówi urbanista.   
Kolejną rzeczą, która zaskoczyła dr Radziejowskiego, był brak wyjazdu z ul. Suwak w Marynarską. Przecież tutaj są światła i nie ma przeszkód, żeby kierowcy mieli łatwy dostęp do wyjazdu. Nie rozumiem dlaczego został zlikwidowany - mówi urbanista.
Miejmy nadzieję, że stołeczni planiści wezmą sobie te uwagi do serca i poprawią sytuację na Służewcu.

więcej

 

"Warszawa w Budowie"

Email Drukuj PDF

Komentarze do wybranych problemów urbanistycznych Warszawy prezentowanych podczas 3. Edycji Festiwalu „Warszawa w Budowie”.

Stadion Narodowy i jego otoczenie

Obietnice „osadzone” w Strategii rozwoju Warszawy[1], wielkie społeczne oczekiwania, a realizacja i jej wpływ na przekształcenie zaniedbanej stołecznej Pragi – wątpliwe. W konkursie z 2008 roku proponowano umiarkowane i realistyczne wizje zagospodarowania otoczenia Stadionu Narodowego. Wybrano jednak koncepcję bardzo ambitną i mało realną – m.in. dlatego, że w Polsce i w Warszawie brak doświadczeń z tzw. wielkimi projektami.

Więcej…
 

Jak rozwijać polskie miasta?

Email Drukuj PDF

W dniu 13.09.2011 r. w siedzibie Agory odbyła się konferencja pt. "Rewitalizacja terenów poprzemysłowych - znaczenie i wpływ na wymiar miasta i przemiany strukturalne w gospodarce" Towarzystwa Urbanistów Polskich, Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Gmin, Forum Rewitalizacji i Związku Miast Polskich .

więcej w Gazecie Stołecznej

Tags: Konferencja
 

Stołeczna Rada Ochrony Dziedzictwa Kulturowego

Email Drukuj PDF

Dr arch. Tomasz Sławiński Prezes Warszawskiego Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich został zarządzeniem Nr 1434/2011 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 12 sierpnia 2011 r. powołany do Warszawskiej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy.

Zarządzenie

Regulamin Rady

 

Zburzą 13-letni budynek? Na jego miejsce drapacz chmur

Email Drukuj PDF

Wypowiedź Prezesa Oddziału Warszawskiego TUP dr. arch. Tomasza Sławińskiego dla Gazety Stołecznej

Biurowiec przy ul. Jana Pawła, oddany ledwie 13 lat temu, ma już być zburzony i zastąpiony wieżowcem. To kolejny gmach z lat 90., który w imię kultu wysokości ma obrócić się w pył.

Więcej...

 


Strona 20 z 21

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie