Towarzystwo Urbanistów Polskich

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

KPP2012 - Ujsoły

podmiot zgłaszający:
Urząd Gminy Ujsoły

podmiot władający:
ul. Gminna 1
34-371 Ujsoły

adres:
Glinka, 34-371 Ujsoły

Na terenie nieczynnego kamieniołomu w Glince powstało miejsce aktywnego wypoczynku, gdzie miłośnicy mocnych wrażeń i sportów ekstremalnych mogą korzystać z kilku atrakcji. Główną z nich jest jeden z najdłuższych w Polsce zjazd linowy typu „tyrol”, rozpięty ponad dawnym wyrobiskiem. Kolejne to ścianki wspinaczkowe wpisane w rzeźbione zbocze kamieniołomu, oraz ścieżka spacerowa biegnąca po koronie kamieniołomu. Teren jest wykorzystywany nie tylko przez indywidualnych użytkowników ale również stanowi miejsce dla organizacji okolicznościowych imprez gminnych wraz z obsługą ruchu turystycznego. Do tego celu wykorzystywany jest wielofunkcyjny, oświetlony plac parkingowy. Lokalizacja kamieniołomu w pobliżu dużych skupisk ludzkich, głównej drogi prowadzącej do granicy polsko-słowackiej, innych okolicznych atrakcji (np. szlak rowerowy) oraz w sercu Euroregionu Beskidy sprzyja rozwojowi gminy Ujsoły, stwarzając nowe możliwości jej rozwoju. Rewitalizacja terenu kamieniołomu nadała mu nową funkcję, zapewniając bezpieczne użytkowanie, jednocześnie mając na celu ochronę środowiska, polegającą na przywróceniu do życia terenów zniszczonych przez człowieka.

uzasadnienie:
Jeden z najdłuższych w Polsce zjazdów linowych, ściana wspinaczkowa jako wykorzystanie terenów pogórniczych skłoniło Nas do zaprezentowania tej realizacji w Konkursie.

 

Logowanie

Zalogowani użytkownicy uzyskują dostęp do nowych pozycji w menu i kalendarium, a członkowie TUP mają możliwość pisania artykułów na stronie