You are currently viewing Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa.

Kolumbarium w Radomiu. Kameralna przestrzeń pogrzebowa.

Jednym z największych i stale rosnących cmentarzy komunalnych jest ten w Radomiu. Wszystko niestety kosztem lasu znajdującego się tuż obok. Rozwiązaniem tego problemu okazała się budowa na terenie cmentarza kolumbarium, które zawiera 2000 nisz. Za projekt obiektu odpowiada pracownia BDR Architekci. W ramach cyklu Nowe Realizacje zapraszamy na prezentację kolumbarium, która odbędzie się 20 marca 2024 o godz. 11:00. Spotkanie online poprowadzą autorzy projektu. Zapisz się już teraz.

Aby wykreować kameralne przestrzenie i ułatwić komunikację architekci podzielili kolumbarium na mniejsze komnaty cmentarne zaprojektowane jako bloki o zróżnicowanej wysokości rozmieszczone wokół centralnego miejsca skupienia – placu ekumenicznego. Ów plac powstał w miejscu niezrealizowanej kaplicy, na głównej osi cmentarza, otoczone murami kolumbariów ma szansę, jak piszą architekci, „stać się miejscem przyszłych obrzędów pogrzebowych i ekumeniczną przestrzenią skupienia całego cmentarza”. 

Elewacja budynku składa się z dwóch warstw. Jedną stanowią kolorowe panele elewacyjne, drugą pokrywa czarna cięto-ciągniona siatka. Obie warstwy razem tworzą przestrzenny efekt, po zmroku uzupełniany także specjalnie zaprojektowaną iluminacją. Kolumbaria zbudowano z betonowych prefabrykatów, z zewnątrz komnaty i dom przedpogrzebowy zostały obłożone podłużnymi blokami z piaskowca, kamienne są także półki i tablice nisz na urny.

Przestrzeń dopełnia zieleń zaprojektowana w formie obłych pól obsadzonych krzewami płożącymi, na cmentarzu zasadzono także 50 sosen. Całość uzupełniają ławki z litego drewna, punkt ujęcia wody oraz identyfikacja wizualna wykonana z surowego mosiądzu, który z czasem będzie patynował.

Więcej o tym ciekawym obiekcie dowiecie się podczas prezentacji. Będzie można zadawać pytania i komentować.

Rejestracja na prezentację: TUTAJ

Wydarzenie na FB: TUTAJ

Kontakt prasowy/Patronat medialny nad cyklem

Marta Artman
Grupa Sztuka Architektury
mail: marta.artman@sztuka-architektury.pl
mob. 694 383 190